Hormony tarczycy

Kłopoty z tarczycą to jedna z częstych przyczyn problemów z płodnością. A zatem badanie stężenia produkowanych przez tarczycę hormonów powinno być jednym z podstawowych testów wykonywanych podczas diagnozowania niepłodności. Tym bardziej że najczęściej choroby tarczycy rozwijają się bezobjawowo i kobieta może zwyczajnie nie wiedzieć, że ma z nią problemy.

 

Tarczyca jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej kobiet, ale także mężczyzn.

 

Choroby tarczycy a ciąża

Hormony tarczycy w istotny sposób mogą pokrzyżować plany związane z przyszłym macierzyństwem. Ich niedobór (tak zwana niedoczynność tarczycy) znacznie zmniejsza płodność. Na szczęście w łagodnej niedoczynności ciąża jest możliwa, choć wiąże się z dużym ryzykiem poronienia i porodu przedwczesnego. Ponadto niedobór hormonów tarczycy matki nie pozostaje bez wpływu na rozwój tarczycy u dziecka, a także na rozwój jego centralnego układu nerwowego. Ważny jest zatem monitoring poziomu hormonów tarczycy podczas całych 9. miesięcy ciąży i przyjmowanie odpowiedniej dawki leków (najczęściej stałego podawania tyroksyny w postaci np. Eltroxin lub Euthyrox).

 

Trochę lepiej sytuacja wygląda jeśli cierpimy na nadczynność tarczycy, gdyż wysoki poziom hormonów nie wpływa w istotny sposób na samą płodności. Niestety może powodować problemy, szczególnie jeśli nadczynność jest nasilona. Zaleca się aby zajście w ciążę odłożyć na "po" jej całkowitym wyleczeniu.

 

Hormony tarczycy - co to jest?

Przedni płat przysadki mózgowej odpowiedzialny jest między innymi za wytwarzanie TSH czyli tyreotropiny. Ten przysadkowy hormon stymuluje pracę takich hormonów tarczycy jak:

 • trójjodotyronina - T3
 • tyroksyna - T4
 • kalcytonina

Ponieważ trójjodotyronina i tyroksyna wiążą się z białkami, a na poziom białek mogą mieć wpływ różne czynniki zewnętrzne, często zamiast T3 i T4 w badaniu określa się: FT3 tzw. wolną trójjodotyroninę oraz FT4 - wolną tyroksynę. Zachwiany poziom tych hormonów, zwłaszcza TSH, T3 oraz T4 może powodować wiele kłopotów z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, a zwłaszcza z płodnością.

 

Badanie poziomu hormonów tarczycy

W niepłodności i chorobach tarczycy najważniejszym badanym parametrem jest stężenie wspomnianego TSH. Nieprawidłowy poziom tego hormonu może bowiem świadczyć o zaburzeniach tarczycy (także tych zupełnie bezobjawowych), gdzie fT3 oraz fT4 są na normalnym, prawidłowym poziomie.

 

Jak wyglądają normy:

 • TSH - 0,4-4,0 mIU/l
 • T3 1,3-2,9 nmol/l lub 85-190 ng/dl(1ng/dl =0,015 nmol/l)*
 • fT3 2,25-6 pmol/l lub 1,5-4,1 pg/ml (1pg/ml = 1,53 pmol/l)*
 • T4 - 54-150 nmol/l lub 4,2-11,6 ug/dl (1ug/dl = 12,8 nmol/l)*
 • fT4 - 11-23 pmol/l lub 0,8-1,8 ng/dl (1ng/dl = 12,8 pmol/l)*

* Należy pamiętać, że normy stosowane w różnych laboratoriach mogą różnić się między sobą.

 

Uwaga! W okresie wczesnej ciąży TSH przejściowo może być bardzo niskie!

   

   

  Badania poziomu hormonów są refundowane przez NFZ, ale pamiętajcie! Żeby móc je wykonać bezpłatnie, należy mieć skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa lub endokrynologa. Koszty badań wykonywanych 'na własną rękę' uzależnione są od laboratorium i wahają się między 15-50 zł/ jeden hormon.

   

  Zdjęcie: Pexels.com

  Polecane artykuły
  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Aktualnie brak komentarzy dla wpisu