Laparoskopia

Do niedawna jedyną możliwością obejrzenia narządów miednicy mniejszej był zabieg chirurgiczny. Obecnie do postawienia diagnozy lub przeprowadzenia operacji wystarczą niewielkie nacięcia, przez które wprowadza się laparoskop. Jak wygląda zabieg?

 

Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią operować, służy też do badań diagnostycznych.
 

Laparoskopia - co to takiego?

Laparoskopia to metoda diagnostyczna i zabiegowa polegająca na wykonaniu trzech niewielkich nacięć, przez które wprowadza się do jamy brzusznej niewielkich rozmiarów kamerę i narzędzia chirurgiczne.
 
Badanie to pozwala na:

Przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne:

 • morfologię krwi
 • stężenie białka w surowicy
 • poziom elektrolitów
 • wskaźniki krzepnięcia krwi
 • próby wątrobowe
 • EKG

    

   Jak wygląda przebieg badania?

   Po znieczuleniu ogólnym pacjentki i czynnościach przygotowawczych lekarz wykonuje niewielkie - około 5 mm nacięcie w pępku i wkłuwa przez nie igłę połączoną z aparatem, który pod ciśnieniem wpompowuje do jamy brzusznej dwutlenek węgla. Pod wpływem gazu ściśle przylegające do siebie narządy 'rozsuwają się' ułatwiając lekarzowi dojście. Następnie lekarz wyjmuje igłę, a na jej miejsce wkłuwa laparoskop, czyli sztywną rurkę, wewnątrz której znajdują się: kamera oraz przewód, przez który w czasie zabiegu jest uzupełniany gaz.

   Około 5 cm powyżej spojenia łonowego lekarz robi dwa niewielkie nacięcia, przez które wprowadza ostro zakończone rurki nazywane troakarami. Przecina nimi powłoki jamy brzusznej, po czym usuwa środkową, ostra część troakaru. Przez pozostałą rurkę wprowadza potrzebne, 'zminiaturyzowane' narzędzie chirurgiczne.

   Po zakończeniu zabiegu z jamy brzusznej wyjmuje się rurki. Ponieważ wewnętrzne otwory wykonane przy zabiegu były małe zasklepiają się same. Pojedyncze szwy zakładane są jedynie na nacięcia na skórze. Następnie anestezjolog wybudza pacjentkę ze znieczulenia.

    

    

   Możliwe powikłania

   Po laparoskopii diagnostycznej pacjentka wychodzi do domu już następnej doby po zabiegu. W przypadku, gdy podczas laparoskopii na narządach jamy brzusznej wykonywano jakiekolwiek zabiegi, należy zostać na obserwacji. Dolegliwości po zabiegu są znikome, ale istnieje możliwość, że dojdzie do krwawienia lub rozpocznie się stan zapalny. Mogą także wystąpić komplikacje po znieczuleniu.

    

   PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Niepłodność u kobiet

    

   Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business

   Komentarze
   Dodaj komentarz
   Ocena:
   Grudzień 28, 2016
   przygotowania do zabiegu sprawiają więcej zachodu, niż sam zabieg. Szereg badań (w tym kapryśmy posiew), do tego ważny jest termin, trzeba trafić na stół (najlepiej między 5 a 12 dniem cyklu) U mnie udało się za 3 podejściem. Mam nadzieję, że warto było;) Trzymam kciuki za wszystkie panie, które mają laparoskopię przed sobą:)