Przyczyny niepłodności u mężczyzn
U około 40% par mających problem z zajściem w ciążę przyczyną jest ograniczona płodność lub niepłodność męska. Jest ona wynikiem wielu chorób, ale i złego trybu życia, niewłaściwej diety oraz nadużywania alkoholu.
Co negatywnie wpływa na płodność mężczyzny?
- Silny stres, palenie tytoniu, otyłość, alkohol, przyjmowanie niektórych leków oraz zła dieta mogą negatywnie wpływać na liczbę, jakość i ruchliwość plemników. Dlatego mężczyzną mającym problemy z płodnością poleca się dietę bogatą w selen i cynk, gdyż składniki te są organizmowi niezbędne do prawidłowej 'produkcji' plemników.
- Także powikłania po chorobach przenoszonych drogą płciową mogą doprowadzić do trwałej niepłodności. Bakterie, które wywołują choroby weneryczne - Chlamydia trachomatis i Mycoplasma hominis przyczepiając się do powierzchni plemników zmniejszają ich ruchliwość. Gdy dojdzie do zakażenia najądrzy, wzrasta ryzyko zbliznowacenia i ich uszkodzenia.
- Niebezpieczna jest także dziecięca choroba - świnka. Gdy wystąpi po okresie dojrzewania u około 25% chorych mężczyzn prowadzi do zniszczenia jąder.
- U około 10% mężczyzn mających problemy z płodnością występują zaburzenia autoimmunologiczne. System odpornościowy rozpoznaje plemniki jako obce komórki i wytwarza niszczące je przeciwciała.
Jak wyglądają normy nasienia?
Mniejsza ilość może być oznaką:
- schorzeń gruczołu krokowego
- częstych stosunków seksualnych
- przeszkody w przewodach nasiennych
Większa ilość może być wynikiem:
- zapalenia pęcherzyków nasiennych
- liczbę, budowę i ruchliwość plemników
- poziom enzymów w płynie nasiennym
Przy badaniu przyczyny niepłodności ocenia się również, czy plemniki nie sklejają się ze sobą i czy jest odpowiednia liczba normalnej wielkości plemników. Płyn nasienny jest badany oddzielnie.
Żylaki powrózka nasiennego - częsta choroba
Żylaki powrózka nasiennego systematycznie pogarszają jakość plemników, a w związku z tym zmniejszają płodność u mężczyzn. Najprawdopodobniej jest to wynikiem ocieplenia jąder przez rozszerzone żyły. W konsekwencji tego produkowane plemniki są słabsze i mniej ruchliwe. Choroba ta spotyka około 20% wszystkich mężczyzn. A około 30% mężczyzn niepłodnych cierpi na to schorzenie.
Wytrysk wsteczny przyczyną niepłodności
Ejakulacja wsteczna może być powikłaniem cukrzycy lub zabiegów operacyjnych prostaty. Schorzenie to może występować czasowo i być skutkiem przyjmowania niektórych leków na uspokojenie lub nadciśnienie.
Hypogonadyzm
Zaburzenie to wywołane jest niedoborem hormonu - GnRH, który wpływa na uwolnienie hormonów przysadki. W wyniku ich małego stężenia obniża się także stężenie testosteronu i zmniejsza się wytwarzanie plemników. Hypogonadyzm zazwyczaj rozpoznawany jest w bardzo wczesnym wieku dziecięcym. Zaburzenie to może też być wynikiem guzów przysadki czy mózgu, a także radioterapii czaszki.
Niepłodność dotyka coraz więcej par, zachęcamy do odwiedzenia naszego forum i poznania innych osób, które walczą z tym problemem.
Przeczytaj również:
Niepłodność chorobą cywilizacyjną? >>
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alina Isakovich
jakie macie doświadczenia z tą kliniką?
agim@buziaczek.pl