Sterydy, a kłopoty z płodnością

Sterydy są niezastąpione w leczeniu stanów zapalnych. U osób z zaburzeniami łaknienia pobudzają apetyt. Stosowane są w terapii osteoporozy oraz u dzieci z zaburzeniami wzrostu. Sterydy anaboliczne są też często przyjmowane przez sportowców, gdyż powodują przyrost masy mięśniowej. Niestety mają też mnóstwo skutków ubocznych, a jednym z nich jest niepłodność.

 

niepłodność, sterydy, odżywki dla sportowców

 

Sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne (pochodzenia naturalnego lub syntetycznego) to:

  • estrogeny;
  • testosteron;
  • hormon wzrostu;
  • insulina.

Sterydy zawarte w odżywkach dla sportowców poprawiają wydolność organizmu i  wpływają na przyrost masy mięśniowej. Jednakże nie ma nic za darmo. W tym przypadku ładny, męski wygląd, kontra zdrowie.

 

Wpływ testosteronu na plemniki

Gdy w krwi mężczyzny stosującego sterydy wzrasta stężenie testosteronu, organizm za wszelką cenę próbuje wyrównać jego poziom. A więc hamuje uwalnianie naturalnego hormonu, jednocześnie obniżając zdolności rozrodcze. Wynikiem tego jest upośledzenie procesu wytwarzania i dojrzewania  plemników, zaburzenie potencji, niepłodność, a nawet zanik jąder.

Niepłodność u mężczyzn stosujących sterydy

U większości panów przyjmujących sterydy bez konsultacji z lekarzem jakość nasienia nie jest zadowalająca. Plemniki są mało ruchliwe i słabe. A wszystkiemu winien jest zbyt wysoki poziom testosteronu, który wywołuje poważne zmiany w  kanalikach nasiennych.

 

Dlatego drodzy panowie, zanim sięgniecie po cudowny specyfik, dzięki któremu Wasze mięśnie nabiorą imponujących kształtów, zastanówcie się czy warto aż tak ryzykować!


Zdjęcie: Fotolia by © dundanim All right reserved 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu