Menu główne
Portal dla rodziców...

PCOS – zespół policystycznych jajników

PCOS to skrót pochodzący od słów „policystic ovary syndrome”. Znany jest także pod nazwą zespół wielotorbielowatych jajników. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną zaburzeń jajeczkowania. Szacuje się, że utrudnia zajście w ciążę nawet co dziesiątej kobiecie starającej się o dziecko.

 

PECOS-jajniki-torbiele-550x350

 

Objawy i diagnostyka

Pierwsze objawy PCOS mogą się pojawić już w okresie dojrzewania, a później w różnym stopniu nasilać się. Objawy te to głównie:

  • Brak jajeczkowania, i co za tym idzie, zaburzenia miesiączkowania: miesiączki skąpe rzadkie lub ich brak. Wzrasta ilość cykli bezowulacyjnych – im więcej torbieli, tym bardziej kolejne jajeczkowanie jest utrudnione.
  • Hiperandrogenizm, czyli nadmiar hormonów męskich. Powodują one, że pęcherzyk, w którym dojrzewa jajeczko obumiera i w tym miejscu powstaje torbiel (cysta). Androgeny odpowiadają też za tendencję do otyłości, nadmiernego owłosienia (typowego dla mężczyzn), trądziku, łysienia.
  • Podniesiony poziom insuliny i insulinooporność.
  • Obraz USG pokazujący powiększone jajniki, na których obwodzie widać torbiele. Jednak sam obraz USG nie może być podstawą diagnozy, ponieważ taki obraz może pojawić się u kobiet, które PCOS nie mają.

Wyniki badań laboratoryjnych pomagają wykluczyć lub potwierdzić diagnozę (badania poziomu stężenia hormonów).

 

Dlaczego tak ważne jest leczenie PCOS?

PCOS to nie tylko trudności z zajściem w ciążę. To także bardzo często zaburzenie w gospodarce hormonalnej: podwyższony poziom insuliny, cholesterolu LDL i trójglicerydów, a więc podniesione ryzyko chorób serca i wystąpienia cukrzycy typu II. Zaburzenie hormonalne to z kolei zwiększenie się ryzyka zachorowań na nowotwory (endometrium, sutka i jajników).

Niestety, zespołu wielotorbielowych jajników nie da się całkowicie wyleczyć. Leczenie kobiet z zespołem policystycznych jajników to przede wszystkim łagodzenie najbardziej dokuczliwych w danym momencie objawów - uregulowanie miesiączkowania czy profilaktykę chorób metabolicznych i zapobieganie dalekosiężnym konsekwencjom choroby. W przypadku kobiet starających się o dziecko można podjąć takie działania, które umożliwią zajście w ciążę.

 

Zdjęcie: Wikipedia fot. by Kauczuk Właściciel praw autorskich do tego pliku pozwala wszystkim na wykorzystywanie tej grafiki w dowolnym celu, w tym na nieograniczoną redystrybucję, modyfikowanie oraz wykorzystanie komercyjne.

Joanna Górnisiewicz

Google Plus

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła si...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.