Menu główne
Portal dla rodziców...

Zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej

Pod tym wspólnym określeniem kryje się bardzo wiele chorób i zaburzeń, które mogą być przyczyną niepłodności u kobiet. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na narząd, którego dotyczą.

 

zmiany-w-obrebie-miednicy-550x350

 

Choroby jajników i jajowodów

To wszelkie te dolegliwości, które sprawiają, że do owulacji nie dochodzi. Mogą to być bardzo poważne schorzenia jak rak jajnika czy jego nieprawidłowa budowa (spowodowana np. wadą wrodzoną), ale także zaburzenia jajeczkowania spowodowane zespołem policystycznych jajników czy zaburzeniami ciałka żółtego, które po zdiagnozowaniu można wyleczyć w stopniu pozwalającym na zajście w ciążę. Zdarza się też, że przyczyną niepłodności jest niedrożność jajowodów. Może do niej dojść w wyniku endometriozy (kiedy nabłonek błony śluzowej macicy znajduje się w miejscach innych niż macica i wywołuje zaburzenia pracy jajników lub niedrożność jajowodów) oraz wszelkich stanów zapalnych miednicy mniejszej (PID), których konsekwencją jest powstanie zrostów. Często za to odpowiada bakteria Chlamydia trachomatis, która jest przenoszona drogą płciową i potrafi dokonać prawdziwych spustoszeń u osoby zakażonej. Nieleczone zakażenia mogą spowodować bliznowacenie, a nawet całkowite uszkodzenie jajowodów.

 

Choroby macicy, szyjki macicy i pochwy

W przypadku tych narządów uniemożliwić zajście w ciążę mogą zmiany w budowie (zwężenie światła pochwy, szyjki macicy czy nieprawidłowa budowa macicy, (np. przegroda macicy, macica jednorożna, tyłozgięcie macicy), ale także mięśniaki (łagodne, niezłośliwe guzy), zrosty (powstałe w wyniku uszkodzenia błony śluzowej: po łyżeczkowaniu, cięciu cesarskim, gruźlicy lub innym silnym stanie zapalnym). U niektórych kobiet jej system immunologiczny reaguje na spermę w ten sposób, że produkuje przeciwciała, które unieruchamiają lub niszczą plemniki, nie pozwalając im dotrzeć poza szyjkę macicy. Może się też zdarzyć, że szyjka macicy nie wytwarza odpowiedniej ilości śluzu, więc nie ma możliwości przetransportowania plemników.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © endostock

Joanna Górnisiewicz

Google Plus

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła si...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.