Data modyfikacji:

Normy prawidłowego nasienia

Autor: Magdalena Szewczyk

Jeśli po kilku miesiącach starań nie udało się Wam począć dziecka, warto sprawdzić parametry męskiego nasienia. Przyczyna problemów z zajściem w ciążę może leżeć zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny, dlatego ważne jest sprawdzenie potencjału obydwojga partnerów.

normy-nasienia-550x350

 

Jak wygląda badanie nasienia?

Badanie jakości nasienia zwane jest seminogramem lub spermiogramem. To nic innego jak mikroskopowa analiza próbki nasienia. Aby wyniki były miarodajne, przed badaniem należy zachować 2-7 dniową abstynencję seksualną i najlepiej przez ten czas zrezygnować z picia alkoholu.



Podczas badania lekarz oceni:

  • ilość, zabarwienie, lepkość, odczyn oraz czas upłynnienia oddanego do badania ejakulatu,
  • koncentracja plemników, czyli ich liczba w jednym mililitrze,
  • ruchliwość i kształt plemników,
  • odsetek żywych i martwych plemników,
  • obecność komórek nabłonkowych i leukocytów.

 

Pobranie próbki nasienia może zostać wykonane w laboratorium lub w domu. W przypadku wybrania drugiej opcji, będziecie potrzebować sterylnego naczynia, takiego jak do badania moczu (do kupienia w aptece). Nasienie musi być oddane prosto do naczynka w drodze masturbacji, gdyż to pochodzące ze stosunku przerywanego, albo to z prezerwatywy zmieni swoje parametry. Oddane w domu nasienie dostarczamy do laboratorium w czasie nie dłuższym niż godzina i trzeba mu zapewnić temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.

 

 

Cechy prawidłowego nasienia

Według Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowe nasienie powinno mieć:

  • Objętość ejakulatu (spermy) powyżej 1.5 ml​
  • Koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia) powyżej 15 mln/ml
  • Czas upłynnienia: do 30 minut
  • pH: powyżej 7,2
  • białawy kolor
  • zapach kasztanów
  • powyżej 39 milionów plemników w ejakulacie
  • 20-250 milionów plemników w mililitrze
  • Ruchliwość (progresywne - ruch szybki, postępowy/nieprogresywne) 40%
  • Ruchliwość plemników typu D (nieruchome) poniżej 60%
  • Plemniki progresywne (A+B) powyżej 32%
  • Żywotność - (%plemników żywych) powyżej 58%
  • Morfologia (badanie budowy) plemników powyżej 4% prawidłowych form
  • Leukocyty test z preoksydazą poniżej 1 mln (jeśli nasienie zawiera dużą liczbę białych krwinek, może to wskazywać na istniejące zakażenie lub zapalenie)
  • Immunobead test (jego celem jest wykrycie przeciwciał przeciwplemnikowych w ilości zaburzającej funkcję plemników) < 50 %
  • Fruktoza (zasób energetyczny dla plemników) powyżej 13 mmol/ejakulat

 


Na wynik badania negatywnie mogą wpłynąć przemęczenie, picie alkoholu, przebyte choroby, antybiotykoterapia oraz zbyt krótka lub zbyt długa wstrzemięźliwość seksualna. W przypadku kuracji antybiotykowej wskazane jest odczekanie około 2. tygodni do wykonania ponownego badania nasienia.


Wykonanie podstawowego badania nasienia w prywatnych klinikach kosztuje około 70 zł. Można je także wykonać bezpłatnie, ale niezbędne jest skierowanie od lekarza pracującego w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ w zakresie leczenia niepłodności.

Należy pamiętać, że każde laboratorium posiada własne normy i mogą one nieznacznie różnić się od tych podanych powyżej.



Przeczytaj również:

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Orlando Florin Rosu


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
21-04-2020
Ocena:
plemniki o poprawnej budowie wynosi u mnie 6% z żoną staramy się o dziecko i już prawie rok. Moja żona zdrowa
21-01-2020
Ocena:
Masz już 1 osobę którą podniosłaś na duchu. 30% plemników o prawidłowej budowie i 5 mln/ml. 50% wady główki. 26% wady wstawki. Potwierdziłaś to co wyczytałam w fachowej prasie - nie trzeba plemników mustangów. Mamy już jedno dzieciątko. Staramy się od 4 lat. Badanie nasienia to nie wyrok. Tylko ocena szans. Powodzenia dziewczyny. Rozumiem wasze marzenia i obserwację nawet najmniejszych oznak ciąży. Ważna też jest wasza forma psychiczna. Bywa że niesprawna głowa to tabletka antykoncepcyjna.
16-06-2019
Ocena:
Mam 33 lata, mąż 39. Po 8 miesiącach nieudanych starań o dziecko postanowiliśmy zmienić lekarza. Poprzedni kazał mi zrobić badanie tarczycy, glukozy i prolaktyny po czym zapisał duphastan i cleo i kazał przyjść za 3 miesiące. Zaniepokojona „brakiem konieczności badań podczas zażywania tych leków” postanowiłam iść do innego lekarza. Dobrze trafiłam. Pierwsza odpowiedź nowego lekarza „ nie będziemy Pani zapisywać leków dopóki nie sprawdzimy czy z mężem jest wszystko ok”. Dostałam listę badań do zrobienie ( z krwi), mąż też oraz badanie nasienia. Okazało się, że mąż ma 1% prawidłowych plemników ( morfologia), 99 % to wady główki, ilość 16 mln/ml, plemniki ruchliwe 56%. Co do tego 1% lekarz uświadomił nas, że mężczyzna płodny to ten, który ma od 4% prawidłowych plemników. Po wywiadzie lekarza z moim mężem lekarz podejrzewał, że przyczyną jest nadużywanie alkoholu, w co mój mąż nie wierzył, bo jest rosłym wysokim facetem, pił wino co 3 dzień ok 1 butelkę. Dodam, że 3 miesiące przed zrobieniem badań rzucił palenie. Po wynikach mąż brał suplement FertilMan Plus, ograniczył alkohol, starał się zdrowo odżywiać. Po 3 miesiącach miał powtórzyć badanie. Jeśli wyniki by się nie poprawiły to inseminacja prawdopodobnie nic by nie dała, pozostałoby in vitro.W dzień odbioru badań plemników ( po 3 miesiącach od pierwszego badania) dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Obecnie jestem w 6 miesiącu ciąży i wszystko jest dobrze. Wyniki nasienia nadal pokazywały 1% prawidłowych plemników ale było ich dużo więcej bo 27 mln/ml. Po tym całym stresie nadal nie mogę uwierzyć, że jestem w ciąży...Mam nadzieję, że kogoś ten wpis podniesie na duchu.
30-07-2018
Ocena:
a jeśli na badniu jest norma 15lm/ml i mąż ma 16 (czyli teoretycznie wyżej niż przyjęło to labolatorium) to jest dobrze czy koniecznie musi być 20?
17-12-2017
Ocena:
Mam teraz bardzo mało spermy, dosłownie dwa symboliczne wytryski oraz dość znaczne problemy ze wzwodem być może przez Żylaki Powróżka które u mnie stwierdzono. Mam 32 lata i poważnie żałuję, że nie oddałem wcześnie nasienia do banku spermy a jak to teraz będzie z moją płodnością, nie wiem. Panowie jeżeli macie zdrowe wytryski, kilka złotych i myślicie odpowiedzialnie o przyszłości polecam skorzystanie z Banku Spermy.
28-08-2017
Ocena:
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jakiś czas temu WHO zmieniło normy dla minimalnego stężenia plemników. Przeprowadzając domowy test nasienia warto wybrać, taki, który spełnia te normy. Mój mąż gdy staraliśmy sie o dziecko stosował ten: accusperm.pl/ i wyniki generalnie pokrywały się z tym co wychodziło w klinice
21-05-2017
Ocena:
Zgodnie z tymi danymi wszystki git, a ciązy jak nie bylo tak nie ma :(
25-11-2015
Ocena:
Całkiem przyjemny test, szkoda, że nie pobiera ładna pielęgniarka jak długo czeka się na wyniki?
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...
mięśniaki macicy, choroby macicy, macica

Mięśniaki macicy - Dzidziusiowo.pl

2017-08-03
Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydując...