Chlamydia

Chlamydia to podstępna bestia. Przez dłuższy czas może nie dawać żadnych objawów. Wiele chorych kobiet nawet nie podejrzewa, że w ich organizmie dzieje się coś złego.

choroby weneryczne - chlamydia

 

Chlamydia - podstępna bakteria

Chlamydioza wywoływana jest przez bakterię chlamydia trachomatis i przenoszona jest dwojako - drogą płciową lub podczas porodu. Zazwyczaj choroba przebiega bezobjawowo, ale może prowadzić do:

 

Objawy chlamydii

Chlamydia często pozostaje w uśpieniu przez wiele lat, a gdy nadejdzie odpowiedni moment zaczyna szybko się namnażać, powodując zapalenia cewki moczowej, nadżerki, upławy, ból podczas stosunku i krwawienia międzymiesiączkowe. Nie leczona choroba może przejść w przewlekłe zapalenie. A to prowadzi do powstania zrostów w jajnikach i jajowodach, które są najczęstszą przyczyną poronień lub wręcz uniemożliwiają zajście w ciążę.

 

Diagnoza i leczenie

Chlamydiozę można zdiagnozować wykonując badanie krwi lub pobierając wymaz z pochwy. W aptekach dostępne są także domowe testy na obecność chlamydii trachomatis. Leczenie trwa od 7 do 14 dni. Należy pamiętać, że leczeniu musi poddać się także partner seksualny.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przyczyny niepłodności u mężczyzn, Test PCT, Zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej

Zdjęcie: Fotolia by © argo74

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.