Monitoring owulacji

Kolejny miesiąc staracie się o dziecko i znów nic z tego? Monitoring cyklu owulacyjnego to jedno z podstawowych badań w diagnozowaniu problemów z płodnością. Warto więc się nad nim zastanowić. Jaki jest cel tego badania i na czym ono polega?monitoring_duze

Zdjęcie: Fotolia by © endostock All rights reserved

Monitoring cyklu

Monitoring cyklu to nieskomplikowane i zupełnie bezbolesne badanie płodności, dające za to odpowiedź na wiele pytań związanych z płodnością. Polega na tym, iż w ściśle określonych dniach (wyznaczonych na podstawie długości cyklu menstruacyjnego) wykonywane jest USG dopochwowe, zazwyczaj 3 - 4 razy podczas jednego cyklu.

Badania mają na celu określenie:

  • cechy pęcherzyków - kiedy rosną, jaka jest ich ilość i jaką osiągają wielkość,
  • czy pęcherzyk Graffa pęka,
  • jaka jest szerokość oraz budowa endometrium - błony śluzowej macicy.

Celem pierwszej fazy badania jest określenie, czy pęcherzyki wzrastają i czy endometrium ma prawidłową grubość. W kolejnym etapie monitoringu cyklu lekarz sprawdzi, czy doszło do planowanej owulacji i czy są ślady po pękniętym pęcherzyku.

Monitoring cyklu owulacyjnego może odpowiedzieć na wiele pytań związanych z niepłodnością u kobiet. Co więcej jego wyniki pozwalają na dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb danej kobiety. Jeśli pęcherzyki rosną, ale nie pękają - pozwala ustalić, kiedy można wspomóc organizm farmakologicznie, aby wywołać pęknięcie pęcherzyka. Gdy nie osiągają odpowiedniego rozmiaru - jakie leki podać, aby wspomóc ich rozwój.


A w przypadku stosowania stymulacji owulacji, monitorowanie cyklu pozwala na określenie optymalnego dnia do zapłodnienia.

 

Ważny pęcherzyk Graafa

Pęcherzyk Graffa ma około 18 - 22 mm średnicy i otacza znajdującą się w jajniku komórkę jajową. Zbudowany jest z otoczki zewnętrznej zawierającej liczne naczynia krwionośne, z wielowarstwowej błony ziarnistej oraz wzgórka jajonośnego z zawartą w nim komórką jajową. W życiu kobiety z około 300.000 pęcherzyków zawierających komórki jajowe, rozwija się około 400 pęcherzyków Graafa. W trakcie jednego cyklu miesiączkowego dojrzewa zwykle tylko jeden z nich, a rezerwa jajnikowa zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Rozwój pęcherzyka pobudzany jest przez hormon folikulotropowy - , wydzielany przez przysadkę mózgową. Pęknięcie pęcherzyka (owulacja) następuje na skutek działania hormonu luteinizującego - LH.

Kiedy mówimy o pęcherzyku przetrwałym?

Niepękający pęcherzyk Graafa to rodzaj łagodnej torbieli, która rozwija się w jajniku. W takiej sytuacji, gdy nie doszło do uwolnienia komórki jajowej, nie ma mowy o owulacji, a dalszy wzrost pęcherzyka może być przyczyną:

  • zaburzeń miesiączkowania
  • bólu związanego z możliwością pęknięcia dużego pęcherzyka

Zmiana torbielowata zazwyczaj cofa się samoistnie w ciągu kilku cykli menstruacyjnych. W określonych dniach cyklu zaleca się także wykonanie badania poziomu niektórych hormonów. Badanie krwi w połączeniu z USG pozwoli dokładniej potwierdzić owulację lub zdiagnozować ewentualny problem.

 

Badanie monitorujące powtarza się kilkakrotnie w czasie trwania jednego cyklu, począwszy np. od jego 5. dnia. W prywatnych gabinetach ceny są bardzo zróżnicowane, a koszt pojedynczego USG waha się pomiędzy 40, a 150 zł. Zazwyczaj, w celu pełnej oceny cyklu, niezbędne są 3 - 4 badania, zatem koszty robią się proporcjonalnie wyższe.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Naprotechnologia w walce z niepłodnością

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 19, 2015
zachęcam do oglądniecia filmiku o stymulacji owulacji, seminogramie i staraniach o ciąże. fajnie ta dziewczyna o tym opowiada https://www.youtube.com/watch?v=jVRcSdOcDWA
Ocena:
Grudzień 20, 2014
Witam,14 dnia cyklu moj pecherzyk mial 18 mm,lekarz kazal wstrzymac sie ze wspolzyciem do czasu pekniecia pecherzyka. A jezeli sam nie peknie to za dwa dni poda pregnyl.tylko czy ja wogole moge wyczuc KIEDY pecherzyk peknie? Bo z tego wszystkiego caly czas czuje bol owulacyjny w tym 14 dniu natomiast 15 dnia juz nic nie czuje.czy to znaczy ze pecherzyk pekl czy dopiero to nastapi i bol z dnia 14 nie ma nic do tego?