Histerosalpingografia - badanie HSG

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów (dotyczy aż 40% przypadków). Zablokowany jajowód (lub obydwa) skutecznie uniemożliwia przemieszczanie się komórki jajowej w kierunku macicy, a także blokuje plemnikom drogę do jaja, w rezultacie uniemożliwiając naturalne zapłodnienie. Histerosalpingografia pomoże w ustaleniu czy właśnie niedrożność jajowodów jest przyczyną Waszych niepowodzeń.

hsg_duze

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved

Czym jest histerosalpingografia?

Histerosalpingografia (HSG) polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów dzięki użyciu promieni rentgenowskich. Polega na wprowadzeniu przez drogi rodne kobiety środka kontrastującego, a następnie wykonaniu zdjęć rentgenowskich lub nagraniu filmu, dzięki którym uzyskuje się obraz jamy macicy i jajowodów.

Badanie HSG pozwala na:
 • ocenę kształtu jamy macicy;
 • wykrycie zmian w budowie macicy;
 • ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów.

 

Wskazania do wykonania HSG

Badanie drożności jajowodów jest wskazane w przypadku:

 • diagnostyki przyczyn niepłodności;
 • podejrzenia niedrożności jajowodów;
 • podejrzenia zmian patologicznych w jamie macicy
 • obserwacji skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.

Przygotowanie do badania drożności jajowodów

 • Dzień przed HSG należy zjeść lekkostrawną kolację, a w dniu badania lekkie śniadanie oraz należy opróżnić pęcherz.
 • Ponieważ podczas histerosalpingografii wykorzystuje się promienie RTG, badanie wykonuje się tylko w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego, przed owulacją, ale po zakończeniu krwawienia. Gdyby badanie zostało wykonane II połowie cyklu, czyli po owulacji, mogłoby pojawić się niebezpieczeństwo wykonania go we wczesnej ciąży.

 

Przebieg badania:

HSG wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej i trwa około 10-15 minut. Pacjentka leży jak podczas zwykłego badania ginekologicznego, ma wprowadzony wziernik, który rozsuwając ściany pochwy uwidacznia szyjkę macicy.


Do pochwy zakłada się wiernik, a następnie do szyjki macicy wprowadza się cewnik, przez który wstrzykuje się widoczny podczas prześwietlenia kontrast. Zazwyczaj wykonywane są dwa - trzy zdjęcia rentgenowskie lub nagrywany jest film dokumentujący przebieg badania.


Swobodne przedostanie się kontrastu do jamy brzusznej świadczy o drożności jajowodów, a wszelkie zaburzenia jego przepływu mogą wskazywać na nieprawidłowości. W celu dalszej diagnostyki i leczenia, lekarz może zaproponować wykonanie histeroskopii lub laparoskopii.

 

Dla niektórych kobiet badanie jest nieprzyjemne, a nawet bolesne, dlatego niekiedy HSG wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie nie jest jednak konieczne, a niemiłe dolegliwości można złagodzić stosując przed badaniem i w jego trakcie leki przeciwbólowe. Choć HSG jest badaniem inwazyjnym istnieje ryzyko powikłań, głównie mogą się pojawić:

 • reakcje alergiczne na środek kontrastujący,
 • infekcje pochwy,
 • zapalenie przydatków.

Na szczęście powikłania zdarzają się rzadko.

 

Koszt badania drożności jajowodów

W placówkach mających podpisaną umowę z NFZ badanie jest refundowane. W pozostałych przypadkach wykonywane jest odpłatnie, a ceny wahają się od 200 -1000 zł.

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu