Przygotowania do ojcostwa

Większość przyszłych ojców nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zależy od ich stanu zdrowia. Zazwyczaj myślą, że problemy z zajściem w ciążę, czy utrzymaniem ciąży leżą po stronie kobiety. Tymczasem, im zdrowszy mężczyzna, tym zdrowsze jego nasienie, sprawniejsze plemniki i silniejsze geny.
 

przygotowanie-do-ojcostwa-550x350
 

Badania przyszłego taty

Planując zajście w ciążę szeregowi badań powinna poddać się nie tylko przyszła mama, ale i tata. Dobrze jest wykluczyć występowanie chorób utrudniających zapłodnienie takich jak np. torbieli jąder lub hypogonadyzmu czy występowanie chorób genetycznych (jeśli były obecne w Twojej rodzinie). Warto też omówić z lekarzem bezpieczeństwo przyjmowania leków (także tych wydawanych bez recepty). Bowiem niektóre z nich mogą upośledzić jakość nasienia.

 

Co z trybem życia?

Jeśli planujesz zostać ojcem zadbaj o swoje zdrowie i zmień dietę. Zacznij przyjmować witaminy i kwas foliowy, odstaw wszelkie używki. Alkohol, narkotyki, tytoń, a także odżywki dla sportowców zaburzają płodność i przyczyniają się do powstania wad rozwojowych u poczętego dziecka.


Także warunki w jakich przebywasz i pracujesz mają wpływ na możliwość zapłodnienia. Jeśli masz kontak z farbami, rozpuszczalnikami czy klejami postaraj się unikać tych zawierających szkodliwe substancje np. ołów. Nie przegrzewaj jąder. Zbyt wywoska temperatura wstrzymuje produkcją nasienia. Unikaj sauny oraz gorących kąpieli i noś przewiewną, bawełnianą bieliznę. 

 

Sport to zdrowie?

Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe nie zapominaj o chroniących krocze ochraniaczach. Na czas starania się o dziecko warto ograniczyć rowerowe wycieczki. Bowiem uciskające siodełko może uszkodzić tętnice i nerwy krocza. I koniecznie odstaw odżywki dla sportowców. Często zawierają sterydy anaboliczne, które mogą powodować niepłodność. 

 

Gdy już zastosujesz się do powyższych zasad postaraj się zrelaksować. Dużo odpoczywaj, unikaj stresu i wysypiaj się. Faktem jest, że Twoja forma psychiczna jest tak samo istotna jak fizyczna. Zdrowy, zrelaksowany i wypoczęty możesz wziąć się do roboty.
Powodzenia! Zdjęcie: Fotolia by © Gunter Mentzl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 19, 2016
Co za bzdury ta kobieta wypisuje !!!! Odżywki zawieraja sterydy anabolicczne!!!!???? Prosze wskazac które z calej palety dostepnych odżywek dopuszczonych do sprzedazy zawieraja jakikolwiek steryd!!!!!
Zanim zacznie sie pani wymądrzać w takich artykułach proszę sie dwa razy zastanowic zanim napisze sie cos o czym nie ma sie bladego pojecia.