Menu główne
Portal dla rodziców...

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

Jeśli decydujemy się na dziecko, pierwszą rzeczą, której pragniemy to to, żeby było zdrowe. Po cichu liczymy także najczęściej na konkretną płeć. Oczami wyobraźni widzimy wymarzoną córeczkę czy wyczekiwanego synka. Co możemy zrobić żeby zwiększyć szansę na oczekiwaną przez nas płeć dziecka? Dzisiejszy stan badań i wiedzy na temat zapłodnienia wychodzi naprzeciw temu pytaniu.

 

planujemy-plec-550x350

 

Kalendarz płci

Po pierwsze musimy mieć świadomość, że dużo zależy od momentu, w którym dochodzi do zapłodnienia. Dlatego przed planowanym poczęciem warto stworzyć kalendarz płci i dokładnie obserwować moment owulacji. Plemniki, które próbują dotrzeć do komórki jajowej dzielą się na dwa rodzaje - niosące chromosom męski i damski. Te pierwsze są bardzo szybkie, ale żyją krótko. Natomiast drugie poruszają się wolniej, za to potrafią dłużej przetrwać. Żeby spłodzić dziewczynkę należy więc współżyć przed jajeczkowaniem (optymalnie 40. h przed) - plemniki niosące chromosom damski będą miały większą szansę dotrzeć do komórki jajowej. Jeśli natomiast zależy nam na chłopcu, trzeba poczekać do samego szczytu owulacji - szybkie plemniki męskie mają wówczas przewagę. Badania kliniczne w kilkuset przypadkach potwierdziły skuteczność tej metody planowania płci - jeżeli chodzi o dziecko płci męskiej w 90%, a żeńskiej - w prawie 60%.

 

Dieta a płeć dziecka

Jeśli chcemy zaplanować płeć dziecka, uważajmy też na to, co jemy. Efekty nie mogą być jednak widoczne po kilku dniach - żeby miało to istotny wpływ na płeć maleństwa, należy zmienić sposób odżywania już na kilka miesięcy przed poczęciem (nie wcześniej niż 6 miesięcy przed, ale nie później niż na 6 tygodni przed planowanym poczęciem). Żeby spłodzić dziewczynkę trzeba skupić się na produktach zawierających wapń i magnez, czyli np. mleko i jego przetwory, soja, kasze gruboziarniste, figi, orzechy, ryby, fasola, migdały, warzywa liściaste czy brokuły. Jeśli marzymy o chłopcu nasza dieta powinna być bogata w sód i potas, który znajdziemy w owocach cytrusowych, pomidorach, bananach, pestkach słonecznika, mięcie, pietruszce czy wędlinach. Istotna jest także kofeina (oczywiście w rozsądnych ilościach!), która jeszcze wzmacnia szybkość plemników niosących chromosom męski.

 

Chiński kalendarz płci

Wskazuje na ścisłe powiązanie płci dziecka z wiekiem matki i konkretnym miesiącem poczęcia. Chiński kalendarz płci mówi o tym, że kobiety chcące urodzić chłopca, powinny doprowadzić do poczęcia w miesiącu oznaczonym literą M. Te, natomiast, które marzą o dziewczynce, starania o dziecko powinny podjąć w miesiącach z literą K. Chińczycy określają skuteczność tej metody na 99%. Została ona także potwierdzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie jej wskaźnik trafności określono na ok. 85%. Zobacz szczegółową tabelę chińskiego kalendarza płci.

 

Metoda selnas (Selekcja Naturalna Płci)

Selnas lub metoda cykliczna jest stosunkowo niedawno odkrytą metodą planowania poczęcia dziecka. Opiera się ona na założeniu, że komórka jajowa może być naładowana dodatnio, bądź też ujemnie. Plemniki również różnią się od siebie potencjałem elektrycznym: plemniki X są naładowane dodatnio, zaś plemniki Y- ujemnie. Potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się cyklicznie, wiec w niektóre dni przyciąga ona plemniki X, a odpycha Y, w inne na odwrót. Aby określić właściwy dzień poczęcia dla danej płci kobieta powinna stworzyć indywidualny kalendarzyk „cyklów polaryzacji". Do ich określenia potrzebne są między innymi takie dane jak: grupa krwi, wiek, data ostatniej miesiączki i przebieg cykli. Jak zapewnia autor metody selnas, Patrick Shoun, jej skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi 98,7 %.

Jakość plemników a planowanie płci

Lekarze zalecają także, by przed zapłodnieniem wstrzymać się kilka dni ze współżyciem. Ejakulat będzie wówczas bardziej zasobny w plemniki, a one za to mocniejsze i bardziej trwałe. Poza tym przyszły ojciec nie powinien nosić zbyt obcisłej bielizny czy spodni. Sprzyja to przegrzaniu jąder, a to z kolei źle wpływa na jakość plemników.

 

Wszelkie metody i sposoby na planowanie płci nie są nigdy skuteczne w 100%, więc nie dają całkowitej gwarancji na poczęcie chłopca czy dziewczynki. Zwiększają natomiast prawdopodobieństwo, i to znacznie. Jeśli będziemy stosowali się do kilku zasad, kto wie, może urodzi się nam potomek oczekiwanej płci. Na pewno warto spróbować.

 

Opinia lekarza

Lek. Mariusz Kłos - Znajomość przebiegu cyklu płciowego ma niebanalne znaczenie przy próbach wpływu na płeć dziecka. Na podstawie obserwacji organizmu można wyznaczyć dzień owulacji – pomocne są pomiary podstawowej temperatury ciała, obserwacja wyglądu i cech śluzu szyjkowego, czy tzw. LH testy. Zgodnie z opisanym w artykule „kalendarzem płci” można zaplanować współżycie na konkretny dzień po to, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem niosącym określony materiał genetyczny, warunkujący płeć dziecka.

 

 Zdjęcie: Fotolia fot. by © Nessli Orpmas

Punta Mika

Google Plus

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze  

#10 gertruda 2015-05-26 12:36
planowanie-plci-dziecka.isys.p l/
tu jest program do "liczenia" płci dziecka, u mnie zadziałał :)
Cytuj
#9 blu 2015-04-12 15:23
Cytuję ktory to jest wtedy:
ja mam 4 synow bardzo chcialabym core,czy mam jakas szanse

nie masz sprawdzilem pozdrawiam
Cytuj
#8 maduchna 2015-04-11 11:15
noo fajne sposoby :D więc nie pozostaje mi nic innego jak tylko dostosować się do różnych metod i liczyć na córeczkę, moją małą księżniczkę z którą będe chodzić na zakuuupy, przebierać się i tak dalej :D:D mąż nie ma nic do gatki!! :D
Cytuj
#7 ktory to jest wtedy 2015-03-29 21:39
ja mam 4 synow bardzo chcialabym core,czy mam jakas szanse
Cytuj
#6 ktory to jest wtedy 2015-03-29 21:37
Cytuję Iga olka:
U nas ostatni dzien owulacji i wyszła dziewczynka:))))
ktory to jest ostatni dzien cyklu jak to sie oblicza_
Cytuj
#5 Iga olka 2014-09-22 23:28
U nas ostatni dzien owulacji i wyszła dziewczynka:))) )
Cytuj
#4 pilllska 2014-04-27 23:44
Kobieta oczywiscie powinna dbac o siebie ale to samo dotyczy też i męzczyzny. Jesli o mnie chodzi to dla Panów polecam suplementacje Manforte.Zawier a dużą dawkę l-argininy, buzdyganka ziemnego i żeń-szenia oraz cynk, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych, odpowiedniego poziomu testosteronu we krwi i metabolizmu węglowodanów. Mysle ze warto przekonac Panów do przyjmowania takich witamin.
Cytuj
#3 pilllska 2014-04-12 18:35
Olga a czy tez zel stosujesz po konsultacji z lekarzem , cyz po prostu jest na tyle bezpieczny ze spokojnie mozna stosować przed kazdym stosunkiem ?
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.