Jak waga ciała wpływa na płodność?

Czy waga ciała może mieć wpływ na płodność? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie, przecież dzieci mają zarówno ludzie szczupli, jak i otyli. Lekarze jednak twierdzą, że nadmiar kilogramów może być przyczyną trudności w spłodzeniu dziecka. Ciekawi Was dlaczego? Czytajcie dalej.

 

waga-ciala-a-plodnosc-550x350

 

Dlaczego nadwaga może być przeszkodą?

Nadwaga i otyłość idą w parze z ogólnie złym stanem zdrowia. Często towarzyszy im cukrzyca, zmiany miażdżycowe, stany zapalne, obniżenie odporności, które dodatkowo utrudniają spełnienie wszystkich niezbędnych do zapłodnienia warunków. Biorąc pod uwagę powyższe, choć przyczyn niepłodności jest oczywiście wiele, to nadwagę śmiało możemy zaliczyć uznać za jedną z nich.
 

Prawidłowa waga a płodność kobiet

Z badań holenderskich lekarzy wynika, że waga ciała zdecydowanie ma wpływ na płodność kobiet. Najlepiej kontrolować ją za pomocą wskaźnika BMI. Prawidłowa waga powinna utrzymywać się między 18,5 a 24,5 BMI (współczynnik masy ciała, czyli waga wyrażona w kilogramach podzielona przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu). Z przeprowadzonych badań wynika, że jeśli BMI wynosi 29, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zaczyna się zmniejszać i maleje wraz ze wzrostem wagi.

Oczywiście nadwaga i otyłość nie są jedyną przyczyną trudności, ale mogą być jedną z. Co więcej niektóre choroby utrudniające zajście w ciążę jak np. zespół policystycznych jajników same w sobie wywołują nadwagę, której wyjątkowo trudno się pozbyć dietą i ćwiczeniami. Rozpoczęcie leczenia takiego schorzenia może spowodować automatyczny spadek wagi.

 

Nadwaga a płodność u mężczyzn

Także u mężczyzn nadmiar kilogramów może sprawić, że trudniej będzie się doczekać potomka. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że duża ilość tkanki tłuszczowej zaburza gospodarkę hormonalną, co ma znaczący wpływ na produkcję plemników. Ponadto problemem wielu otyłych mężczyzn jest podniesiona temperatura jąder. Ma ona negatywny wpływ na produkcję nasienia. Według badań każde dodatkowe 10 kg zmniejsza szansę na spłodzenie dziecka o 10%.

Jeśli myślicie o dziecku i macie trochę zbędnych kilogramów, na pewno warto wziąć się za siebie. Ale pamiętajcie - samo schudnięcie może nie być wystarczającym rozwiązaniem, gdyż na płodność wpływ ma wiele czynników. Pewne natomiast jest to, że ludzie zdrowi, utrzymujący prawidłową wagę, sprawni i odżywiający się zgodnie z zaleceniami dietetyków, mają większe szanse na to, aby zostać rodzicami.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Ljupco Smokovski

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu