Antykoncepcja mechaniczna - Prezerwatywy, kapturki, spirale, diafragma

Antykoncepcja mechaniczna polega na stosowaniu podczas współżycia mechanicznych barier, które utrudniają dotarcie plemników do macicy i jajowodów. Należą do nich: prezerwatywy, spirale wewnątrzmaciczne, kapturki i gąbki dopochwowe oraz diafragma.

 

prezerwatywy

 

Prezerwatywy

Stosowanie kondomów jest niedrogą i bardzo łatwo dostępną metodą antykoncepcji. Prezerwatywy wykonane są z lateksu lub poliuretanu (znacznie rzadziej) i występują w wielu wersjach kolorystycznych oraz smakowych. Stanowią skuteczną barierę uniemożliwiającą plemnikom przedostanie się do kanału szyjki macicy. Większość prezerwatyw pokrytych jest dodatkowo środkiem plemnikobójczym lub nawilżającym.

kondom_meski

Dużą zaletą tej formy zabezpieczenia jest łatwość użycia oraz niewysoka cena kondomów. Oprócz zabezpieczenia przed ciążą prezerwatywy dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (AIDS, żółtaczką, chlamydią i innymi chorobami wenerycznymi).

 

Dla niektórych użycie ‘gumki’ stanowi pewien dyskomfort, a także osłabia doznania seksualne. Wiele osób jest uczulonych na lateks. W wyjątkowych sytuacjach prezerwatywa może pęknąć lub ześlizgnąć się podczas stosunku. Jednakże mimo to, używanie prezerwatyw jest skuteczną metodą antykoncepcji.

 

Prezerwatywa dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet (jednorazowa) wykonana jest z folii poliuretanowej. Ma formę walca i stanowi barierę uniemożliwiającą przedostanie się nasienia poza ‘wyznaczoną’ strefę.

 

damska3

 

Prezerwatywa dla kobiet ma wiele zalet. Nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i jest 10 razy mocniejsza od tradycyjnego kondomu. I choć jej użycie wymaga wprawy, a niektórym może przeszkadzać fakt, iż kondom szeleści podczas stosunku, to metoda ta jest chętnie stosowana przez Europejki. Niestety w Polsce nadal jest drogą i trudno dostępną formą antykoncepcji.

 

Diafragma

Diafragma to gumowa błona dopochwowa rozciągnięta na metalowej sprężynce. Z przodu opiera się na spojeniu łonowym, a jej tylna część jest umieszczona w tylnym sklepieniu pochwy. Rozmiar diafragmy dobiera lekarz ginekolog. Należy założyć ją około godziny przed stosunkiem, a usunąć dopiero 8 - 10 godzin po kontakcie seksualnym.

 

Główną zaletą diafragmy jest możliwość jej wielokrotnego użytku. Po wyjęciu z pochwy należy ją umyć, wysuszyć i schować do pudełeczka, aż do następnego użycia.

 

diafragma1

 

Zasadniczą wadą diafragmy jest stosunkowo niska skuteczność. Dlatego przed jej założeniem zaleca się posmarowanie błony dopochwowej dodatkowo środkiem plemnikobójczym, dzięki czemu skuteczność tej metody wzrośnie. Niestety stosowanie tej metody może osłabiać doznania obojga partnerów.

 

Gąbka antykoncepcyjna

Gąbka (jednorazowa) wykonana jest z pianki poliuretanowej. Ma mały rozmiar i jest łatwa w użyciu. Jest okrągła z zagłębieniem pośrodku. Do brzegów dołączoną ma tasiemkę, która umożliwia późniejsze jej usunięcie. Gąbkę zakładamy głęboko do pochwy przed samym stosunkiem i pozostawiamy na miejscu, przez około 30 godzin. Przez cały ten czas gąbka zapewnia ochronę niezależnie od liczby odbytych stosunków płciowych. Dodatkowo nasączona jest preparatem plemnikobójczym.

gabka1

Stosowanie gąbki zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Poza tym gąbka może być stosowana w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego i jest obojętna hormonalnie.

W związku z niską skutecznością zalecana jest dla kobiet, które chcą tylko ograniczyć liczbę poczęć. Dodatkowo gąbka może powodować uczulenia.

Kapturek antykoncepcyjny

Kapturek antykoncepcyjny (jednorazowy) ma kształt stożka lub walca. Jest dopasowanym do kształtu części szyjki macicy gumowym kapturkiem. Prawidłowo założony przylega doskonale do tarczy szyjki i odgradza macicę i jajowody od pochwy. Zakłada się go godzinę przed stosunkiem, a wyjmuje co najmniej 8 - 10 godzin po zbliżeniu przez pociągnięcie za nitkę wystającą z pochwy.

kapturek1

 

Kapturek jest metodą wielokrotnego użytku. Skuteczność zwiększa równoczesne zastosowanie środka plemnikobójczego. Rozmiar kapturka jest dobierany indywidualnie dla każdej kobiety przez lekarza.

 

Spirala – wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna zwana jest też spiralą lub sprężynką. To miękka, plastyczna kształtka, którą lekarz umieszcza w macicy. Spirala swoimi "ramionami" rozpiera się w jamie macicy, powodując zmiany w błonie śluzowej i w jajowodach. Zmiany te zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej lub zagnieżdżeniu się zarodka.

 

spirala9

 

Spirala zakładana jest podczas miesiączki, gdyż wtedy szyjka jest w naturalny sposób otwarta. Spirale wykonane są z tworzywa pokrytego miedzią lub srebrem. Jony tych metali mają działanie plemnikobójcze. Wkładkę wewnątrzmaciczną zmienia się co kilka lat, jest więc stosunkowo tanią formą zabezpieczenia. Nie zaleca się spirali kobietom, które nie rodziły. Po porodzie spiralę można założyć po 6 tygodniach, po cięciu cesarskim powinno się odczekać 3 miesiące.

Przeciwwskazaniem do stosowania spirali jest infekcja dróg rodnych, nieprawidłowa budowa anatomiczna macicy i wszczepiona sztuczna zastawka serca.

Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej ma wiele zalet. Spirala jest łatwo dostępna i cechuje się wysoką skutecznością. Stosowanie tej metody nie wpływa na aktywność seksualną (nie trzeba jej zakładać tuż przed stosunkiem) i można ją stosować również podczas karmienia piersią.
U kobiet stosujących spiralę mogą wystąpić działania niepożądane: nieprawidłowe krwawienia oraz uczulenia na materiał, z którego wykonana jest wkładka.

 

Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla służy do określenia skuteczności metod antykoncepcyjnych. Określa liczbę kobiet (spośród 100), które zaszły w ciążę podczas roku stosowania danej metody.


Należy pamiętać, że skuteczność metody antykoncepcji zależy od wielu czynników m.in.: samodyscypliny i stanu zdrowia partnerów oraz jakości stosowanych środków. Dlatego określając wskaźnik Pearla podaje się dwie liczby (skuteczność dla prawidłowego stosowania jak i dla niedokładnego stosowania metody).

 

wskaznik-pearla-tabela-metody-mechaniczne

 

A czy wy stosujecie antykoncepcję mechanicznie? Podzielcie się z nami swoją opinią na forum!

 

Zdjęcie: Fotolia

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 13, 2016
cheap super jerseys (Mohamed) ccheap jefseys mг
review
Ocena:
Grudzień 18, 2015
Widzę pewną nieścisłość. W jednym miejscu mamy:
"Kapturek antykoncepcyjny (jednorazowy)"
a pod obrazkiem:
"Kapturek jest metodą wielokrotnego użytku"
Eeeee.. to zdecydujcie się wreszcie..
Ocena:
Wrzesień 9, 2014
Ja używam kapturka femcap. Ale w Polsce to wciąż rzadkość. metoda mechaniczna, bez skutków ubocznych, a seks jest dużo przyjemniejszy niż w prezerwatywie