Warto przeczytać

Jak przygotować się do ciąży - lista badań

Tabletki ’72 godziny po’ - Jak działają? Czy są bezpieczne? Antykoncepcja awaryjna bez tajemnic

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Obalamy 5 największych mitów o niepłodności!

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydujących się na późniejsze macierzyństwo mogą być przyczyną kłopotów z płodnością.

In vitro - ostatnia szansa na potomstwo

Dla wielu par in vitro jest jedyną szansą na posiadanie biologicznego potomstwa. I choć zapłodnienie pozaustrojowe nadal wzbudza wiele kontrowersji, a zabieg jest bardzo kosztowny, coraz więcej par poddaje się tej technice rozrodu wspomaganego. Jak dokładnie ono przebiega i co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Rezerwa jajnikowa

Wiele kobiet odkłada decyzję o posiadaniu potomstwa 'na później'. Tymczasem zegar biologiczny tyka nieubłaganie i za dwa, trzy lata może okazać się, że na zajście w ciążę jest już zdecydowanie za późno, gdyż rezerwa jajnikowa już się wyczerpała.

Inseminacja

Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego nasieniu nie ma plemników, mrożonego nasienia pochodzącego od dawcy.

Techniki wspomagania rozrodu

Techniki wspomaganego rozrodu ART to szereg metod leczenia niepłodności u osób, u których występują problemy z zajściem w ciążę w naturalny sposób. Do leczenia metodami ART kwalifikowane są zarówno pary, u których niepłodność występuje po stronie żeńskiej, jak i męskiej.

FSH i LH

Bardzo dużą rolę w staraniach o dziecko odgrywają produkowane przez przysadkę mózgową hormony gonadotropowe: folitropina i lutropina. Określenie ich poziomu we krwi dla wielu par może okazać się krokiem milowym w drodze do wymarzonego potomka.

Histerosalpingografia - badanie HSG

HSG, czyli histerosalpingografia jest badaniem wykorzystywanym przy diagnozowaniu częstej przyczyny niepłodności - niedrożności jajowodów. Polega na wprowadzeniu przez drogi rodne kobiety środka kontrastującego, a następnie wykonaniu zdjęć rentgenowskich lub nagraniu filmu.

Test PCT

Test PCT jest bardzo popularnym badaniem diagnostycznym z zakresu problemów z płodnością. Polega na ocenie stopnia przenikania plemników przez śluz okołoowulacyjny w kanale szyjki macicy. Badanie przypomina cytologię z tą różnicą, że przeprowadza się je 6 do 12 godzin po stosunku.

Stymulacja owulacji

Farmakologiczna stymulacja owulacji jest powszechnie stosowana u kobiet mających problemy z płodnością. Jej głównym celem jest spowodowanie dojrzewania komórek jajowych, a w jego wyniku - wystąpienia jajeczkowania u dziewczyn z zaburzeniami tego procesu.

Monitoring owulacji

Kolejny miesiąc staracie się o dziecko i znów nic z tego? Warto poddać się jednemu z podstawowych badań w diagnozowaniu problemów z płodnością - monitoringowi cyklu owulacyjnego. Jaki jest jego cel i na czym polega to badanie?