Bezpieczny pokój dla dziecka

Pokój dziecka spełnia kilka funkcji jednocześnie. Jest sypialnią, miejscem do zabawy, kącikiem do czytania i garderobą malucha. W związku z wielofunkcyjnością jego urządzenie nie jest łatwe. Dlatego pokój dla dziecka najlepiej podzielić na strefy. Dobrze jest wyraźnie wyznaczyć miejsce do spania, część w której przechowuje się zabawki i ubranka, kąt do zajęć manualnych oraz wolną przestrzeń do zabawy. Czy dziecięcy pokój musi być duży? Niekoniecznie. Ważne, aby był dobrze rozplanowany.

 

pokój dla dziecka

 

 

Bezpieczny pokój dziecka

Pokój dziecka musi być bezpieczny i łatwy do posprzątania. Dlatego meble, które się w nim znajdują nie mogą zawierać szklanych elementów. Szuflady i szafki powinny mieć systemy zapobiegające przytrzaśnięciu dziecięcych rączek, rogi mebli być zaokrąglone lub zabezpieczone odpowiednimi nakładkami. Wszystkie znajdujące się w zasięgu dziecięcych rąk gniazdka elektryczne najlepiej zasłonić, a kable schować. Podłoga w pokoju dziecka powinna  być łatwa do utrzymania czystości i antypoślizogwa.

 

Pokój dla dziecka a zainteresowania malucha

Meble dla dzieci powinny być dostosowane do wzrostu malucha. Małe krzesła, stolik i regały pozwolą szkrabowi na korzystanie z nich bez pomocy dorosłych. Zabawki, którymi dziecko bawi się najczęściej umieść na dolnych półkach, tak aby szkrab mógł po nie sięgać samodzielnie. Na regałach poustawiaj pudełka do segregowania dziecięcych gadżetów. Osobne pudełko na klocki, autka, puzzle itd. Obok stolika wydziel miejsce, w którym znajdą się kredki, farby, kartony i fartuszki do malowania. Taki ład zachęci szkraba do odkładania zabawek na ich miejsce. 

 

Dziecięcy pokój nie może być męczący

Wystrój pokoju dla dziecka powinien opierać się na dwóch, trzech kolorach. Dobrze jeśli są to pastelowe, uspokajające barwy, a nie jaskrawe wzory. Urządzając pokój dla malucha nie montuj zbyt wielu źródeł światła. Dziecku wystarczy światło główne i nocna lampka. W pokoju dziecięcym nie powinno też być telewizora.

Ważne, aby miejsce, w którym dziecko spędza większość dnia nie było przesycone ostrymi barwami, wzorami, pstrokatymi tapetami i kolorowymi dywanami. Nadmiar bodźców męczy zmysły i niekorzystnie wpływa na kształtujący się układ nerwowy dziecka. Co więcej zbyt duża liczba ‘atrakcji’ może przyczynić się do nadpobudliwości i rozdrażnienia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Iriana Shiyan All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Październik 14, 2016
O tych tkaninach obiciowych słyszałam, na YouTubie można filmiki pooglądać z podpowiedziami w jaki sposób usuwać plamy z nich łatwo. Jeśli tak jest w rzeczywistości to ja bym się chyba nie zastanawiała długo...
Ocena:
Wrzesień 13, 2016
Wybór mebli to bardzo ważna sprawa, najlepiej, żeby posłużyły długo. Ja do pokoju córki zamawiałam też sofę i wybrałam tkaninę z Fargotexu z linii Magic Home, bo bardzo łatwo utrzymać ja w czystości.
Ocena:
Styczeń 18, 2016
ja dodałabym od siebie (na podstawie sowich doswiadcen), że bardzo ważny jest wybór mebli. oczywiscie ważna jest ocena wizualne mebli, ale mając dzieci alergików - musimy pytać o posiadane ceryfikaty. ja sie glownie kierowałam tym aspektem i na dobre wyszlo to moim dziecio, bo juz nie mają takich objawów alergii. uopieklam dwie pieczenie na jednym ogniu bo wybrałam meble,ktore wizualnie bardzo mi się podobają i sa meble bezpieczne dla dzieci
Ocena:
Wrzesień 14, 2015
Nie zwracaliśmy jakoś specjalnie uwagi na rozkład elementów w pokoju naszego dziecka - najważniejsze dla nas było bezpieczeństwo maluszka i bardziej myśleliśmy o zakryciu elementów takich jak gniazdka/włączniki. Kontakt i dzieci to wyjątkowo niebezpieczne połączenie więc zdecydowaliśmy się na markę Ospel i mamy pewność, że dziecku nic się nie stanie.
Ocena:
Lipiec 14, 2015
Popularnym i skutecznych sposobów sprawienia aby pokój dziecięcy był bezpieczny jest wyłożenie części podłogi puzzlami piankowymi dla dzieci. Chronią one z powodzeniem dzieci przed siniakami, odgradzają od zimnej podłogi. Ważne przy wyborze, żeby puzzle piankowe nie tworzyły dodatkowego zagrożenia same w sobie - żeby były wolne od szkodliwej chemii jak formamid.