Auto dla rodziny - limuzyna, kombi czy SUV?

Kupno samochodu, choć wzbudza u mężczyzn wiele pozytywnych emocji, nie jest wcale rzeczą prostą - szczególnie wtedy, gdy musi zapewnić komfort podróży całej rodzinie. Ponieważ oferta jest naprawdę bogata postanowiliśmy sprawdzić z jakiej kategorii najlepiej wybierać auto rodzinne. Do porównania wybraliśmy trzy: limuzyna, kombi i popularny ostatnio SUV.

 

auto-dla-rodziny-550x350


Oczywiście rodzaj samochodu i jego cena, pojemność silnika, poziom spalania, na koniec jego wygląd zewnętrzny mają kolosalne znaczenie ale kupując auto rodzinne należy przede wszystkim zwracać uwagę na dwa parametry. Jego stopień bezpieczeństwa oraz ładowność.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Obecnie wszystkie samochody rodzinne są bardzo bezpieczne. Producenci kładą duży nacisk na bezpieczeństwo pasażerów odpowiednio konstruując auto i wyposażając je w dodatkowe funkcje. Warto jednak zwrócić uwagę na obecność poduszek i kurtyn powietrznych chroniących pasażerów siedzących na tylnym siedzeniu oraz system montowania fotelików na tylnych siedzeniach. Te na ISOFIX są znacznie bezpieczniejsze. Pod tym względem limuzyna, kombi i SUV stanowią dla siebie równorzędną konkurencję.

 

Rodzinny = Pakowny

W samochodach rodzinnych możliwości przewozowe to jeden z kluczowych parametrów i tu rozbieżności są duże. Ładowność pojazdu jest elementem niezbędnym do tego, aby komfortowo i bez zbędnych przygód spędzić wakacje z dziećmi. Kupując samochód trzeba mieć tą świadomość. Pamiętajmy, że nasza pociecha – choć najmniejsza z całej rodziny – zwiększy nasz bagaż niemal dwukrotnie. Już sam wózek potrafi całkowicie zapełnić niejeden bagażnik, a zdarzają się takie "samochody rodzinne", w których aby zmieścić wózek trzeba zdemontować mu najpierw koła (a przecież nie o to chodzi!).

Patrząc pod względem pakowności bezwzględnie najlepsze jest auto typu kombi – zapewnia nie tylko pojemny bagażnik ale również doskonały dostęp do całej przestrzeni bagażowej (szczególnie cenne podczas pakowania wózka dziecięcego). Z tego względu całkowicie odpada część limuzyn o mniejszej ładowności, czy gorszym dostępie do bagażnika.
 

Miejsce w środku


Kupując samochód zwróćcie uwagę na wymiary wnętrza, jego przestronność i ilość miejsca dla pasażerów. Oczywiście nie jest to najważniejszy parametr ale dobrze jeśli pomiędzy dwoma fotelikami dziecięcymi na tylnej kanapie uda się usiąść dorosłemu człowiekowi, a jeszcze lepiej jeśli da się tam zmieścić 3 fotelik. Kto wie, takie dodatkowe miejsce zawsze może się przydać. Sprawdźcie też ilość miejsca na nogi. W tej kategorii kombi i limuzyna często wypadają korzystniej od SUVa. Poza tym SUVy, jako pojazdy o wysokim zawieszeniu, nie są zbyt wygodne dla dziecka podczas wsiadania i wysiadania z samochodu.


Na koniec sprawdźcie jakie schowki ma dane auto, czy ma dodatkowe lusterko do obserwacji dzieci na tylnej kanapie, wtyki do podłączania różnych urządzeń umilających dzieciom podróż i strefową klimatyzację.


Wynik może być dla niektórych zaskoczeniem. Najlepszym samochodem rodzinnym wydaje się być samochód typu kombi. Jednak jedno jest pewne – najważniejszy i najistotniejszy dla rodziny jest mądry i rozsądny kierowca.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Richard Villalon

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 15, 2016
Mam nadzieje ,że nikt nie weźmie tego bełkotu na poważnie.
*RODZINNY=NIEZAWODNY
Pakowność to nie tylko pojemność, wszystkie mamuśki i tatuśki najlepiej kupiły by sedana 10000l pojemnośći ,350 l normalnej rodzinie wystarczy ,żeby wybrać się na wakacje.Hatchback jest praktyczniejszy od sedana, suvy to porażka pod każdym względem.