Święta w liczbach, czyli fakty o Bożym Narodzeniu

Zastanawialiście się kiedyś ile przeciętny Polak wydaje na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, jakie prezenty na święta najczęściej kupuje, albo jaką kwotę na nie przeznacza? Okazuje się, że zwyczaje bożonarodzeniowe Polaków są do sprawdzenia. W sieci wszystko bowiem widzi i analizuje Google.kobieta-siwieta-prezenty-550-350

 

Grudzień - czas kolędowania i wysyłania życzeń

O tym, że Google lubi wiedzieć o nas dużo, wie najlepiej Fine Performance, agencja SEM/SEO z Łodzi. Sprawdzili co takiego wie i co może o świątecznych zwyczajach Polaków powiedzieć. Okazuje się, że przeciętny Polak zna najpopularniejsze kolędy – a dokładnie ich 5. pierwszych wersów. Chętnie wysyła życzenia do swoich bliskich. Robi to głównie za pomocą nowoczesnych technik komunikacji. 36% z nas świąteczne „wszystkiego najlepszego” wyśle za pomocą z sms-ów, 25% poprzez e-mail, a 14% wykorzysta do tego celu social media. Standardową świąteczną kartkę na Boże Narodzenie wyśle jedynie co 4. rodak.

 

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że do Świąt Bożego Narodzenia zaczynamy się przygotowywać już w grudniu (65%), a konkretniej jak twierdzi wujek Google większość z nas zaczyna zaraz po Andrzejkach, a aż 20% jeszcze w listopadzie. Co z pozostałymi 15%? Nic specjalnego. O świętach przypominają sobie na tydzień przed. Z bólem serca potwierdzam przynależność do tej ostatniej grupy. Na szczęście moi rodzice podpadają pod drugą, więc mają czas odpowiednio zadbać o tradycję :)

 

Aby w domu zagościła świąteczna atmosfera, wydajemy majątek na dekoracje. Według 87% z nas, to właśnie one wprowadzają do domu odpowiedni nastrój. Szacuje się, że na sam świąteczny papier w 2012 wydamy, uwaga, ponad 8 mld złotych! Na szczęście dotyczy to nie tylko Polski, a całego globu.

 

Prezenty na święta i gorączka zakupów

Jeśli chodzi o wydatki na prezenty, jesteśmy stosunkowo hojni. Przeciętny Polak na podarki świąteczne przeznaczy ze swojego budżetu aż 500 zł. Biorąc wszystkich do kupy, da to niebagatelną sumę ogólnopolskich transakcji prezentowych - 9,4 mln zł! Oczywiście najwięcej wydamy na dzieci (średnio po 204 zł), w drugiej kolejności na partnerów (140 zł – z tym, że panowie na swoje panie wydają więcej!) i rodziców (130 zł). Prawie połowa z nas (44%) zakupy zrobi przez internet, a większość z tych (76%), którzy do wykonania transakcji użyją urządzeń mobilnych zrobią to w pełnym relaksie – siedząc na łóżku lub leżąc na kanapie.

 

Jakie prezenty dostaniemy na gwiazdkę?

Najprawdopodobniej prezenty praktyczne (86% osób). Panie dostają piżamy i książki kucharskie, a panowie skarpetki (ja obstawiałam krawaty) i zestawy pianka + maszynka. Niestety aż aż 1/3 z nas dostanie coś kompletnie nietrafionego. Najprawdopodobniej będą to te od teściów lub dalszej rodziny. Ale nie ma tego złego, wg Googl'a część z nich zostawimy, część sprzedamy przez internet, a pozostałe podarujemy komuś za rok ;)

 

Wszystkim czytelnikom życzymy udanych świąt i jak najbardziej trafionych prezentów. A więcej o świętach i liczbach znajdziecie w artykule "Co Google wie o świętach?".

 Zdjęcie: Fotolia fot. by © Konstantin Yuganov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu