Naturalne sposoby na komary

Letnim wieczorom na świeżym powietrzu czy przy otwartym oknie towarzyszą najczęściej męczące komary. Z ich obecności można jednak zrezygnować i to w bardzo łatwy sposób. Oto kilka sprawdzonych, naturalnych metod na pozbycie się komarów!

 

Domowe sposoby na komary

 

Komary w domu

Upalną noc trudno przetrwać bez otwartego okna, ale atakujące nas owady mogą stanowić jeszcze większy kłopot niż brak świeżego powietrza. Co zrobić, jeśli moskitiera nie pomaga? Jednym z najprostszych sposobów jest postawienie w oknie doniczki z rośliną, której zapach działa odstraszająco na komary. Okazuje się, że najsilniejsze działanie ma pelargonia oraz kocimiętka. Ta druga kwitnie akurat w okresach, w których komary najbardziej atakują. Na tym jednak nie koniec – na komary odrzucająco wpływa także zapach bazylii, mięty i liści pomidora. Fani kuchni włoskiej i letnich koktajli ze świeżą miętą upieką tym samym dwie pieczenie na jednym ruszcie.

 

Babcinym sposobem na odstraszenie komarów jest także pozostawienie na parapecie czy stoliku nocnym przekrojonej na pół cebuli. Podobno działa skutecznie, ale w pierwszej kolejności stawiamy na mieszankę mięty i bazylii - brzmi bardziej zachęcająco!

Komary w plenerze

Na atak komarów narażeni jesteśmy nie tylko w domowych pieleszach, ale także na świeżym powietrzu. Grill u znajomych, wieczory przy ognisku czy plotki z przyjaciółką na tarasie mogą skończyć się kilkoma bąblami w najróżniejszych miejscach. Na szczęście znamy kilka sposobów, jak łatwo temu zapobiec. Po pierwsze ubierajmy się w jasne kolory – komary ciągną do ciemnych braw. Po drugie przed wyjściem koniecznie weźmy szybki prysznic. Owady wabi bowiem zapach potu – nawet jeśli nie czujemy się nieświeżo, jego niewyczuwalna dla nas warstwa pokrywa nasze ciało i kusi uciążliwego krwiopijcę.

 

Właściwości odstraszające komary mają także olejki eteryczne, w szczególności olejek trawy cytrynowej, patchouli, lawendowy i eukaliptusowy. Można rozcieńczyć je z olejem bazowym i, gdy czeka nas długi wieczór na świeżym powietrzu, wetrzeć w skórę. Warto także zainwestować w balsam do ciała czy perfumy o podobnych nutach zapachowych.

 

Przeczytaj również:

Ukąszenia owadów - jak uchronić dziecko przed insektami >>

 

Zdjęcie: wikipedia.org by Alvesgaspar Creative Commons 3.0

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 21, 2015
No ja jak pracuję na działce to czasami mam istny armagedon z komarami...ostatnio zainwestowałem w taki gadżet jak Zap IT. Wyrób medyczny, przebadany. I faktycznie skuteczny. Można się szybko pozbyć bąbla ze skóry.