Data modyfikacji:

Kawa a karmienie piersią

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czy karmiąc piersią można pić kawę? Można. Mniej niż 1% kofeiny, którą spożywa karmiąca mama przedostaje się do mleka.

fot. Unsplash.com


Dieta matki karmiącej dziecko piersią obrosła w wiele mitów i wiele mam głowi się czy może pić kawę, kiedy karmi dziecko piersią. Żadne źródło ani wytyczne nie odradzają picia kawy podczas karmienia. Wskazują jednak na to, że istnieją dzieci (podobnie jak dorośli), którzy mocniej reagują na pobudzające działanie kofeiny oraz na fakt, że w przypadku noworodków (do 4-6 tygodnia tygodnia  życia należy zachować szczególną ostrożność).


Kawa nie jest przeciwwskazana przy karmieniu piersią

Maksymalnie 1% spożywanej przez matkę kofeiny przedostaje je się do mleka. Dlatego warto wrócić uwagę na ilość wypijanej kawy i wziąć pod uwagę wszystkie inne źródła kofeiny, które znajdą się w menu karmiącej matki. Źródłem kofeiny jest także czekolada, kakao, coca-cola, napoje energetyczne, a także kawa czarna i zielona.
Ile kawy może wypić mama?
Przyjmuje się, że bezpieczna dzienna dawka kofeiny to mniej niż 300 g. Dla przykładu:

  • Cappuccino – 110 g
  • Kawa rozpuszczalna – 60 g
  • Duże Latte 160 g
  • Zielona herbata – 25 g


Oznacza to, że bez obaw karmiąca mama może wypić nawet 3 kawy dziennie.


Przeczytaj też:

Co można jeść karmiąc piersią

Kawa a karmienie piersią noworodka

Niektóre źródła zalecają powstrzymanie się od przyjmowania kofeiny w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdyż jego organizm może mieć problemy z tolerowaniem tej substancji. Badania dowodzą, że po 3 miesiącu życia dziecka picie kawy przez mamę nie ma żadnego wpływu na jego zachowanie i sen w nocy. Zaleca się jednak obserwowanie maluchów, gdyż każdy człowiek, czy mały, czy duży ma inną tolerancję na kofeinę. Jeśli zauważymy, że dziecko jest pobudzone i niespokojne, można zastanowić się nad zmniejszeniem ilości wypijanej kawy lub usunięciem jej z diety karmiącej mamy.


Jaką kawę pić i kiedy?

Karmiąc dziecko piersią warto zadbać o zdrową dietę dla jego i swojego dobra, dlatego lepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone: kawa z ekspresu zawsze będzie lepsza niż kawa rozpuszczalna. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko przyjęcia przez niemowlę kofeiny, która same spożywamy można wypić kawę zaraz po karmieniu. Największe stężenie kofeiny we krwi mamy (a zatem także w jej mleku)  znajduje się po 1-3 godzinach od jej wypicia. Dlatego kawa, gdy tylko dziecko utnie sobie drzemkę, to zawsze dobry pomysł!


Inne rodzaje kawy a karmienie piersią

Kawa zbożowa, kawa z cykorii, kawa bezkofeinowa nie zawierają żadnych przeciwwskazanych przy karmieniu substancji. Można je zatem spożywać bez obaw. Z herbat – rooibos nie zawiera kofeiny, więc pić go mogą nawet niemowlaki po rozszerzeniu diety.


Czytaj również:
Kawa w ciąży
Laktacja. Skąd się bierze mleko
 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
18-05-2019
Ocena:
Lactosan jest tak samo dobry jak poranna Inka. Piję oba produkty i nie narzekam na kłopoty z karmieniem swojego dziecka. Smak jest naprawdę dobry i nic się nie odbija, zgaga nie męczy.
31-12-2018
Ocena:
Mam podobnie :) lactosan mama zamiast porannej kawy :) polubiłam go i jeszcze mama pewność, że z karmieniem piersią nie będę mieć problemu. Ale z popołudniowej kawy już nie umiem zrezygnować.
18-12-2018
Ocena:
Maja, moja laktacja jest już w normie, a mimo to nadal go pije.Strasznie się do niego przyzwyczaiłam i muszę przyznać, że zastąpił mi poranna kawę. Karmienie piersią było dla mnie wielką niewiadomą, myślałam, że nie dam rady i że butelka jest wygodniejszym rozwiązaniem. Tym czasem, wszystko wygląda zupełnie inaczej.
14-11-2018
Ocena:
Asiu, ja go piję regularnie. Nie zaryzykuję utraty pokarmu, kiedy wszystko tak pięknie się unormowało. Jestem taka szczęśliwa mogąc karmić swoje dziecko. Ciążą była zagrożona i po porodzie nadmiernie się wszystkim martwiłam. Na szczęście lactosan szybko to zmienił.
02-11-2018
Ocena:
Kocham kawkę, ale w ciąży i po porodzie bardzo ograniczyłam jej ilość. Sprawdzałam też, czy Synek nie jest bardziej niespokojny, kiedy ją wypiję. Wszystko było ok, ogólnie nie trzymałam jakiejś specjalnej diety, bo chciałam, by Maly poznawał różne smaki. Jedynie lactosan mama na wzmocnienie laktacji piłam, gdy czułam, że pokarmu jest mniej. Jest naturalny i bardzo smaczny, więc mogłabym go pić z mlekiem czy jogurtem codziennie.
27-10-2018
Ocena:
Nie zrezygnuję z kawy za nic
25-10-2018
Ocena:
Bez kawki nie ma życia
24-10-2018
Ocena:
Piłam kawę i w ciąży i karmiąc, oczywiście nie 8 dziennie, tylko góra 2 i naprawdę dało mi to wiele - luz i poczucie, że nic nie tracę. Bo ja bardzo lubię kawę. Cieszę się, że coraz więcej jest takich sensownych treści dla mam. Wszystko jest dla ludzi! Przecież nasze prababki w ogóle nie kombinowały karmiąc piersią, żyło się normalnie.
24-10-2018
Ocena:
Można, ja piłam jedną dziennie, tyle co prolaktanu żeby mieć większą ilość pokarmu bo moja laktacja była bardzo kryzysowa :P
23-10-2018
Ocena:
Pewnie, że można pić kawę. Tylko nie przesadzajmy z jej ilością. To samo tyczy się picia mocnej herbaty. Zamiast tego wybierzmy lactosan mama zmieszany z sokiem lub zwykłą szklankę wody. Odpowiednia ilość płynów w codziennej diecie bardzo wpływania laktację.
19-10-2018
Ocena:
Super, że można!
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.