Menu główne
Portal dla rodziców...

Usuwanie plam - czyli domowe sposoby na plamy

Marchewka na śliniaczku maluszka, trawa na spodenkach synka lub plama od pudru na Twojej ulubionej białej bluzce. Mimo wielu środków do prania niektóre zabrudzenia wyjątkowo trudno usunąć.

Domowe sposoby na plamy

 

Smoła i smar

Rozmiękczyć plamę tłuszczem np. margaryną lub olejem. Mniej więcej po 12 godzinach rozmiękczania smołę można zeskrobać. Ślad po niej zaprać w środku piorącym lub odplamiaczu i pozostawić na 30 minut. Następnie wyprać w pralce.

Przeczytaj również: Sposoby na uszkodzony mebel
 

Atrament, długopis, mazak, zakreślacz

Niebieski i czarny atrament należy zaabsorbować roztworem 8% amoniaku. Atrament w innych kolorach zaabsorbować spirytusem, a następnie kilkakrotnie, dokładnie wypłukać materiał w czystej wodzie. Jeśli nie wypłuczesz dokładnie amoniaku plama pojawi się ponownie.

Plamę po długopisie należy zamoczyć w słodkim mleku, a następnie wyprać. Jeśli nie zniknie można jak w przypadku atramentu dodać roztwór amoniaku: 1 łyżka amoniaku 8 % lub 1 łyżeczka amoniaku 25% na 3 litry wody. Pamiętaj, aby następnie bardzo starannie wypłukać tkaninę.

 

Cień do powiek, szminka, puder, tusz do rzęs

Materiał ubrudzony cieniem do powiek, szminką lub pudrem najlepiej zaprać płynem do naczyń i zostawić na 30 minut. Następnie ubranie wyprać. Plamę z tuszu do rzęs należy pocierać benzyną. Następnie ewentualne resztki zwilżyć płynem do naczyń i pozostawić na 30 minut. Na koniec dokładnie wyprać ubranie.

Można spróbować usunąć plamę pocierając ją wacikiem nasączonym płynem miclearnym.

 

Farby plakatowe

Plakatówki są trudne do usunięcia z materiałów, dlatego najlepiej usunąć świeżą plamę pod bieżącą wodą, a następnie wyprać. Jeśli plamy zaschną należy posmarować je szarym mydłem i pozostawić pod jego działaniem. Po 12 godzinach zdrapać zaschnięte mydło i potrzeć wodą. Po chwili wyprać ubranie.

 

Krwew

Plamy z krwi najlepiej zaprać pod bieżącą, ale zimną wodą. Ciepło niestety utrwala ten rodzaj plam. Zaschnięte plamy z krwi namoczyć na kilka godzi w proszku do prania, a wełnę i jedwab w roztworze soli kuchennej (2 łyżki na litr wody). Następnie wypierz ubranie.

 

Pot

Plamy z potu, a zwłaszcza jego woń są dość trudne do usunięcia. Dlatego przed praniem najlepiej namoczyć materiał w roztworze wody z octem (1:1) lub środku dezynfekującym. Jeśli nadal woń potu jest wyczuwalna spróbuj usunąć ją roztworem amoniaku, po czym dokładnie wypłucz i wypierz ubranie.
Pot niestety wchodzi często w reakcje z dezodorantami i antyperspirantami tworząc niemożliwe do usunięcia plamy.
 

Trawa

Z niektórych materiałów ciężko jest sprać plamy z trawy. Dlatego najpierw zapierz plamę płynem do naczyń i pozostaw 30 minut. Następnie wypierz ubranie w możliwie jak najwyższej temperaturze odpowiedniej dla danego materiału dodając środka piorącego zawierającego odplamiacz.
 

Wosk, guma do żucia

Aby usunąć wosk najlepiej umieścić tkaninę na dobę w zamrażalniku, a następnie zeskrobać utwardzony wosk. Zazwyczaj pozostająca plama spiera się w 60°C, jednakże jeśli materiał nie może być prany w tak wysokiej temperaturze wówczas zwilż plamę płynem do naczyń i pozostaw na 30 minut. Następnie wypierz.

 

Wino

Świeże plamy z wina białego jak i czerwonego zazwyczaj łatwo usunąć bieżącą wodą, można posypać plamę solą kuchenną. Zaschnięte należy zwilżyć płynem do mycia naczyń i pozostawić mniej więcej na 30 minut. Po tym czasie wyprać w najwyższej możliwej dla danego materiału temperaturze w środku piorącym zawierającym odplamiacz.

 

Cola

Plamy z coli utrwalają się pod wpływem ciepła. Dlatego najlepiej takie zabrudzenie sprać chłodną wodą dopóki plama jest świeża. Materiał powinno się zwilżyć płynem do naczyń i pozostawić mniej więcej na 30 minut, następnie wyprać.
 

Czekolada

Gdy plama z czekolady jest świeża najlepiej spłukać ją pod bieżącą wodą. Czekolada zazwyczaj spiera się w temperaturze 60°C. Jeżeli dany materiał nie może być poddaway działaniu tak wysokich temperatur, najpierw plamę zwilż płynem do naczyń i pozostaw na godzinę, następnie wypierz. Z materiałów które nie mogą być prane czekoladę najlepiej usunąć benzyną.

 

Buraki, czerwona kapusta

Plamę po burakach, czy czerwojen kapuście należy natychmiast spłukać wodą. Następnie zaprać płynem do naczyń i pozostawić co najmniej na 30 minut. Po tym czasie wyprać.  Niestety wywabienie buraczków jest trudnym zadaniem i zdarza się, że plama nadal pozostaje. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak próba rozjaśnienia czy odbarwienia plamy.

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.