Usuwanie plam - czyli domowe sposoby na plamy

Marchewka na śliniaczku maluszka, trawa na spodenkach synka lub plama od pudru na Twojej ulubionej białej bluzce. Mimo wielu środków do prania niektóre zabrudzenia wyjątkowo trudno usunąć.

 

Domowe sposoby na plamy

 

Smoła i smar

Rozmiękczyć plamę tłuszczem np. margaryną lub olejem. Mniej więcej po 12 godzinach rozmiękczania smołę można zeskrobać. Ślad po niej zaprać w środku piorącym lub odplamiaczu i pozostawić na 30 minut. Następnie wyprać w pralce.

 

Przeczytaj również: Sposoby na uszkodzony mebel

 

Atrament, długopis, mazak, zakreślacz

Niebieski i czarny atrament należy zaabsorbować roztworem 8% amoniaku. Atrament w innych kolorach zaabsorbować spirytusem, a następnie kilkakrotnie, dokładnie wypłukać materiał w czystej wodzie. Jeśli nie wypłuczesz dokładnie amoniaku plama pojawi się ponownie.

Plamę po długopisie należy zamoczyć w słodkim mleku, a następnie wyprać. Jeśli nie zniknie można jak w przypadku atramentu dodać roztwór amoniaku: 1 łyżka amoniaku 8 % lub 1 łyżeczka amoniaku 25% na 3 litry wody. Pamiętaj, aby następnie bardzo starannie wypłukać tkaninę.

 

Cień do powiek, szminka, puder, tusz do rzęs

Materiał ubrudzony cieniem do powiek, szminką lub pudrem najlepiej zaprać płynem do naczyń i zostawić na 30 minut. Następnie ubranie wyprać. Plamę z tuszu do rzęs należy pocierać benzyną. Następnie ewentualne resztki zwilżyć płynem do naczyń i pozostawić na 30 minut. Na koniec dokładnie wyprać ubranie. Można spróbować usunąć plamę pocierając ją wacikiem nasączonym płynem miclearnym.

 

Farby plakatowe

Plakatówki są trudne do usunięcia z materiałów, dlatego najlepiej usunąć świeżą plamę pod bieżącą wodą, a następnie wyprać. Jeśli plamy zaschną należy posmarować je szarym mydłem i pozostawić pod jego działaniem. Po 12 godzinach zdrapać zaschnięte mydło i potrzeć wodą. Po chwili wyprać ubranie.

Krew

Plamy z krwi najlepiej zaprać pod bieżącą, ale zimną wodą. Ciepło niestety utrwala ten rodzaj plam. Zaschnięte plamy z krwi namoczyć na kilka godzi w proszku do prania, a wełnę i jedwab w roztworze soli kuchennej (2 łyżki na litr wody). Następnie wypierz ubranie.

 

Pot

Plamy z potu, a zwłaszcza jego woń są dość trudne do usunięcia. Dlatego przed praniem najlepiej namoczyć materiał w roztworze wody z octem (1:1) lub środku dezynfekującym. Jeśli nadal woń potu jest wyczuwalna spróbuj usunąć ją roztworem amoniaku, po czym dokładnie wypłucz i wypierz ubranie. Pot niestety wchodzi często w reakcje z dezodorantami i antyperspirantami tworząc niemożliwe do usunięcia plamy.

 

Trawa

Z niektórych materiałów ciężko jest sprać plamy z trawy. Dlatego najpierw zapierz plamę płynem do naczyń i pozostaw 30 minut. Następnie wypierz ubranie w możliwie jak najwyższej temperaturze odpowiedniej dla danego materiału dodając środka piorącego zawierającego odplamiacz.

 

Wosk, guma do żucia

Aby usunąć wosk najlepiej umieścić tkaninę na dobę w zamrażalniku, a następnie zeskrobać utwardzony wosk. Zazwyczaj pozostająca plama spiera się w 60°C, jednakże jeśli materiał nie może być prany w tak wysokiej temperaturze wówczas zwilż plamę płynem do naczyń i pozostaw na 30 minut. Następnie wypierz.

 

Wino

Świeże plamy z wina białego jak i czerwonego zazwyczaj łatwo usunąć bieżącą wodą, można posypać plamę solą kuchenną. Zaschnięte należy zwilżyć płynem do mycia naczyń i pozostawić mniej więcej na 30 minut. Po tym czasie wyprać w najwyższej możliwej dla danego materiału temperaturze w środku piorącym zawierającym odplamiacz.

 

Cola

Plamy z coli utrwalają się pod wpływem ciepła. Dlatego najlepiej takie zabrudzenie sprać chłodną wodą dopóki plama jest świeża. Materiał powinno się zwilżyć płynem do naczyń i pozostawić mniej więcej na 30 minut, następnie wyprać.

 

Czekolada

Gdy plama z czekolady jest świeża najlepiej spłukać ją pod bieżącą wodą. Czekolada zazwyczaj spiera się w temperaturze 60°C. Jeżeli dany materiał nie może być poddawany działaniu tak wysokich temperatur, najpierw plamę zwilż płynem do naczyń i pozostaw na godzinę, następnie wypierz. Z materiałów które nie mogą być prane czekoladę najlepiej usunąć benzyną.

 

Buraki, czerwona kapusta

Plamę po burakach, czy czerwonej kapuście należy natychmiast spłukać wodą. Następnie zaprać płynem do naczyń i pozostawić co najmniej na 30 minut. Po tym czasie wyprać.  Niestety wywabienie buraczków jest trudnym zadaniem i zdarza się, że plama nadal pozostaje. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak próba rozjaśnienia czy odbarwienia plamy.
 
Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 22, 2017
Na plamę z krwi bardzo dobra jest woda utleniona. Wystarczy polać plamę i poczekać chwilę.
Ocena:
Październik 14, 2016
No właśnie co do tych tkanin to trochę poszukałam i faktycznie na YT są filmiki jak usuwać plamy z pomocą ręcznika papierowego i wody np tylko. A dla mnie to niebywałe, szczególnie jak popatrzę na moją kanapę pełną plam i plamek...
Ocena:
Wrzesień 13, 2016
Jeśli chodzi o usuwanie plam z kanapy to zdecydowanie polecam najpierw wybrać odpowiednia tkaninę na obicie! Najlepszym wyborem będą te z Fargotexu z linii Magic Home - z nich niebywale łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia.
Ocena:
Sierpień 11, 2016
Jeśli chodzi o dywany - polecam jednak zainwestować w usługi firm czyszczących. Ceny nie są wysokie - przynajmniej tam , gdzie nasze wysyłamy (klinika dywanów - Wrocław) a pracują bardzo solidnie
Ocena:
Grudzień 31, 2015
Co do plam krwi, można też się pozbyć tego wodą utlenioną
Ocena:
Listopad 7, 2015
a jak usunąć plame z rdzy na białej koszulce?
Ocena:
Wrzesień 2, 2015
Atrament jest chyba najgorszy! Szkoda, że kiedyś nie było internetu i człowiek próbował "na czuja" przez co masa ubrań poszła do śmietnika:)
Ocena:
Lipiec 29, 2015
Ja również
Ocena:
Marzec 30, 2015
Ja używam nowego Vanish Gold radzi sobie świetnie z wszystkimi plamami wymienionymi w artykule a co ważne bez chloru. Tylko nie powinno używać się do wełny, skóry, czy jedwabiu.