Kociak w domu

Mały kot to wielka radość. Miękka, piękna kuleczka, która z miłością w oczach zacznie mruczeć, gdy okażemy jej odrobinę czułości. Jednakże zanim zwierzak zaadoptuje się w nowym miejscu, schowa ostre pazurki i zaprzyjaźni się z nami, może minąć nawet kilka dni.

 

kot_dom_550

 

 

Mały kot

Pierwszy dzień w nowym domu jest dla małego kota ogromnym przeżyciem. Najważniejsze, aby zapewnić mu spokój, umieścić go w najcichszym miejscu, a na legowisko położyć znaną mu rzecz np. kocyk, który miał w hodowli.

Postaraj się uchronić go przed hałasami. Nie odkurzaj i nie pierz przez pierwsze dni. Intensywne zabawy odłóż do czasu, aż maluszek się zadomowi. Zazwyczaj adaptacja w nowym miejscu trwa około 3 dni.

 

Kot w domu

I właśnie w tych pierwszych dniach nie powinnaś zostawiać kociaka samego. Zapewnij mu spokój i spraw by kot w domu czuł się bezpieczny. Jeśli nie chce być głaskany i noszony na rękach, nie zmuszaj go. Sam przyjdzie, jeśli będzie miał ochotę. Początkowo bardziej będzie pochłonięty zwiedzaniem, poznawaniem dźwięków i zapachów niż zabawą.

Gdy zaraz po przyniesieniu do domu kociak schowa się pod łóżkiem lub w innym zakamarku, nie wyciągaj go na siłę. Może tam siedzieć kilka godzin, a nawet dni. Postaw obok miskę z wodą i jedzenie. Na pewno zwierzak wyjdzie, gdy zgłodnieje.

Jeśli mały kot jest już nieco bardziej odważny i pomału zaczyna zwiedzać dom, pokaż mu gdzie są miski i kuweta. Ważne, aby kocia toaleta nie była zbyt daleko od legowiska, gdyż mały wędrownik może jej nie znaleźć.

Gdy kot w domu już się zaaklimatyzuje, zacznie zachęcać domowników do zabawy. Zapewne będzie rozrabiał, zaglądał w każdą dziurę i nierzadko buszował w nocy. Dlatego pamiętaj, aby nie zostawiać otwartego okna, trujących kwiatów i torebek foliowych. Ciekawski maluch na pewno będzie chciał podgryźć roślinkę, wejść do szeleszczącej torby lub zobaczyć, co dzieje się za oknem.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Galina Barskaya

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.