Jak pielęgnować trawnik?

Pięknu i zadbany trawnik niewątpliwie jest ozdobą każdego ogrodu. Aby cieszył oko swoją intensywną, zieloną barwą trzeba poświęcić sporo czasu na jego pielęgnację.


ogrpd_trawa_kosiarka-550

 

Optymalny terminem wysiewu traw jest czas od połowy kwietnia do czerwca, a potem od połowy sierpnia do października. Aby uzyskać odpowiednio gęstą trawę należy wysiać 1 kg nasion na 30-40 m² powierzchni. Zbyt rzadka obsada roślin na m² pozwoli chwastom na zajęcie pustych miejsc, natomiast zbyt duża ilość wysiewu spowoduje, że wiele roślin nie będzie w stanie rosnąć, a osłabione mogą być łatwo atakowane przez choroby i wymarzać podczas zimy.
 

W sprzedaży są trzy rodzaje mieszanek trawnikowych:

  • ozdobne - o delikatnej i miękkiej darni, która źle znosi deptanie, wymaga regularnej pielęgnacji, podlewania i częstego koszenia.
  • uniwersalne - wystarczająco odporne na trawniki przydomowe i zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji.
  • sportowe - łączące w sobie piękno trawnika ozdobnego, z wytrzymałością na intensywną eksploatację, niestety mieszanki sportowe są nieco droższe od uniwersalnych, oraz wymagają bardziej troskliwej pielęgnacji.

Ważne jest, aby siać tylko jeden gatunek trawy, a istniejący już trawnik dosiewać tym samym rodzajem mieszanki.

 

Podlewanie

Trawnik najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem po zachodzie słońca. Najlepsze efekty daje rzadkie i obfite podlewanie. Wystarczy raz w tygodniu, a w okresie suszy mniej więcej co trzy dni. Nie zaleca się codziennego zraszania gdyż prowadzi to do wykształcenia płytkiego systemu korzeniowego, a także sprzyja rozwojowi chorób.
 

Przez okres trzech tygodni po wysianiu najlepiej trawę podlewać ręcznie za pomocą specjalnych końcówek zakładanych na wąż ogrodniczy. Po tym okresie można stosować zraszacze. Jednakże należy pamiętać regularnym przestawianiu, bowiem nadmierne podlewanie w jednym miejscu powoduje wypłukiwanie składników pokarmowych.

 

Koszenie

Pierwsze koszenie wykonuje się, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 10 cm. Powinno się go wówczas skrócić mniej więcej o 4 cm. Należy pamiętać o zasadzie, że nie ścina się jednorazowo więcej niż połowę rośliny. Częste koszenie trawnika sprzyja jego dobrej kondycji i wyglądowi. Ograniczamy wówczas straty składników pokarmowych, zapobiegamy nadmiernemu wzrostowi roślin, ograniczamy rozwój chwastów i aktywność dżdżownic.

Wiosną koszenie rozpoczynamy w zależności od pogody w marcu lub kwietniu, a ostatni raz przed zimą trawnik kosimy w połowie października.

 

Nawożenie

Nawożenie mineralne przyczynia się do zwiększenia krzewienia się , trwałości i odporności traw. Nawóz powinien zawierać: azot, potas, fosfor, wapń, magnez oraz żelazo.
Na rynku dostępne są nawozy zawierające pojedyncze składniki pokarmowe lub wieloskładnikowe, a zastosowanie tego drugiego zdecydowanie upraszcza pielęgnację trawnika.

 

Odchwaszczanie

Nawet najbardziej starannie pielęgnowany trawnik jest narażony na chwasty. Chwastami o delikatnych łodygach i liściach nie trzeba się zbytnio przejmować, ponieważ zostaną ścięte w czasie koszenia. Nie wolno tylko dopuścić do tego, aby zakwitły i się rozsiały. Kłopot mogą sprawić: mniszek, babka lancetowata i oset. Gdy pojawią się na trawniku należy je wypielić ręcznie lub zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów chwastobójczych.


 
Zdjęcie: Fotolia by © Horticulture

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 30, 2014
odpowiednie nawilżenie trawnika to podstawa inaczej wyschnie na wiór... warto także pamiętać o regularnym koszeniu, wygodnym rozwiązaniem jest kosiarka automatyczna, sam mam od 2 tygodni i jestem bardzo zadowolony