Cięte kwiaty

Wazony pełne, świeżych, kolorowych i pachnących kwiatów zachwycają swoją urodą. Cieszą oko, ozdabiają każde wnętrze, roztaczają cudowny aromat. Ale co zrobić, aby cięte kwiaty stały dłużej?

 

Kwiaty cięte - pielęgnacja

 

Kwiaty cięte - pielęgnacja

Aby przedłużyć świeżość ciętych kwiatów nie powinniśmy ustawiać wazonu w pełnym słońcu. Jego promienie zdecydowanie przyspieszają proces starzenia i więdnięcie. Jeśli kwiaty lubią zwilżanie za pomocą rozpylacza można zwiększyć wilgotność powietrza. Pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki nie lubią zraszania np: tulipany, kamelie, goździki.

 

Świeżość kwiatów ciętych

Wazon w którym stoją cięte kwiaty powinien być czysty. We wszelkim osadzie gromadzą się bakterie, które przyspieszają gnicie łodyg. Aby temu zapobiec można zakwasić wodę dodając do niej Aspirynę lub odrobinę kwasku cytrynowego. Podobną rolę spełnia włożenie do wody miedzi np. monety lub dodanie kilku kropel wybielacza. Woda jest dłużej świeża, a bakterie rozwijają się znacznie wolniej gdy zamiast do szklanego wlejemy ją do metalowego wazonu.

Dodanie odrobiny cukru lub miodu stanowi dla wielu kwiatów doskonałą odżywkę. W sprzedaży też są specjalne preparaty przedłużające świeżość kwiatów. Pamiętajmy także, aby kwiaty cięte wkładać do zimnej, ale odstanej wody i wystawiać je na noc do chłodnego pomieszczenia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monia All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 8, 2018
Dobra jest też glukoza. Taki glut kupiony w aptece - koszt 1 zł - trzeba rozbełtać w wodzie. Efekt super, później można ususzyć kwiatki :))