Andrzejkowe wróżby

Andrzejki to magiczny czas wróżb przypadający na 30 listopada. Dawniej wróżby traktowano bardzo poważnie i miały one charakter ściśle matrymonialny. Był to dzień, w którym niezamężne kobiety chciały dowiedzieć się co je czeka w życiu sercowym. Z czasem tradycja uległa zmianie i oto dziś andrzejki są świetnym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu ze znajomymi. A andrzejkowe wróżby w gronie najbliższych przyjaciół mogą być naprawdę fantastyczną zabawą.

 

wróżby na andrzejki

 

Drzewo wiśni na dobry początek

Aby wprowadzić się w doskonały andrzejkowy nastrój, przed spotkaniem z przyjaciółmi idź na spacer. Byłoby wprost idealnie gdybyś na swej drodze spotkała drzewo wiśni. Jeśli uda Ci się takowe znaleźć koniecznie urwij z niego gałąź. W domu wstaw ją do wazonu z wodą i cierpliwie czekaj. Jeśli wiśnia zakwitnie przed Bożym Narodzeniem należysz do grona szczęśliwców, którym oprócz wiśni w sercach zakwitnie miłość.

 

Andrzejkowe wróżby - filiżanki

Aby dowiedzieć się co Cię czeka w nadchodzącym roku musisz przygotować:

  obrączkę - wróży małżeństwo
  pierścionek - wróży zaręczyny
  chleb - wróży dobrobyt
  banknot - wróży bogactwo
  cukier - wróży słodkie życie
  sól - wróży troskę
  smoczek - wróży dziecko
  8 filiżanek

  Wszystkie gadżety rozłóż na stole, a następnie przykryj filiżankami tak, aby nie było widać co jest pod nimi. Jedno naczynie pozostaw puste, będzie ono symbolizowało brak zmian. Gdy już wszystko będzie gotowe pomieszaj filiżanki. Teraz, możecie losować!

   

  Lanie wosku

  Lanie wosku to zdecydowanie najpopularniejsza z andrzejkowych wróżb. Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu lał wosk. Jeśli nie podpowiadamy, że do wróżby tej potrzebne będą:

  kawałki świec
  garnuszek (najlepiej z nienagrzewającą się rączką)
  klucz z dużą dziurką
  miska z wodą

  W garnuszku rozgrzej wosk. A następnie przelej go przez dziurkę w kluczu do miski z wodą. Powstały odlew oświetl tak, aby rzucał cień na ścianę. Lanie wosku to naprawdę fantastyczna zabawa. Kto wie, może dopisze Ci odrobina szczęścia i wyjdzie wielkie serce.

  W dawnych czasach bardzo istotne było skąd pochodził klucz. Największe 'wzięcie' miały te od poświęconych drzwi. Nie lada wyzwaniem było zdobycie takiego klucza, gdyż każdy czujny kościelny pilnował go jak oka w głowie.

   

  Andrzejkowe wróżby - jabłkowe obierki

  Celem większości andrzejkowych wróżb jest poznanie imienia tego jedynego mężczyzny. Wróżba z jabłkowych obierek pozwoli Ci poznać pierwszą literkę jego imienia. Postaraj się wyciąć z jabłka jak najdłuższą obierkę. Następnie rzuć ją za siebie, koniecznie przez lewę ramię. I w jaką literkę ułożyła się skórka?

   

  Andrzejkowe serce

  I znów wszystko kręci się wokół mężczyzn. Wytnij z papieru duże serce. Na jednej stronie wypisz jak najwięcej męskich imion, drugą pozostaw pustą. Połóż serce na poduszce imionami do dołu. Poproś przyjaciółkę, aby szpilką przekuła serce w dowolnym miejscu. I na jakie imię trafiła?

  Aby poznać imię ukochanego można też wypisać imiona na karteczkach i wsadzić je pod poduszkę. Wystarczy, że rano zaraz po przebudzeniu włożysz rękę pod poduchę, wyciągniesz kawałek papieru i poznasz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.

   

  Wróżby na andrzejki - buty

  Ta równie popularna co lanie wosku wróżba znana jest w dwóch wersjach. Według pierwszej wszystkie obecne na andrzejkowej zabawie panny ustawiają swoje buty wzdłuż ściany, a ta której bucik pierwszy przekroczy próg niebawem wyjdzie za mąż.

  Druga wersja to rzucanie butem przez lewe ramie. Jeśli spadnie czubkiem w dół możesz liczyć na szybkie zamążpójście.

   

  Andrzejkowe wróżby - miłosne łódeczki

  Aby wykonać miłosne łódeczki będą Ci potrzebne:

  miska z wodą
  łódeczki zrobione z papieru
  malutkie świeczki - najlepiej urodzinowe

  Do dwóch papierowych łódeczek przymocuj świeczki i puść je na wodę. Jeśli popłyną ku sobie oznacza to, że połączy Was wielka miłość.

   

  Jak pies z kotem

  Uczestnicy andrzejkowej zabawy powinni wziąć do ręki kawałek kiełbaski lub innego psiego, albo kociego przysmaku. Ta osoba, od której zwierzak pierwszy zje wędlinę może być pewna, że już niedługo zmieni stan cywilny.

   

  Wróżby - zapałki

  Zapal dwie zapałki (najlepiej długie) i trzymaj je pionowo. Jeśli płomienie ułożą się w kierunku 'do siebie' Twoje najskrytsze marzenie spełni się jeszcze w tym roku.

   

  I na koniec ...

  Także powrót po andrzejkowej zabawie do domu może minąć pod znakiem wróżb. Mijając uliczne latarnie odliczaj: kawaler, rozwodnik, wdowiec ... itd. Ostatnia latarnia pod Twoim domem powie kto Ci jest pisany.

  Aha i nie zapomnij przed snem zjeść czegoś słonego. Gdy we śnie pojawi się przystojniak z szklanką wody możesz być pewna, że już niebawem zostanie Twoim mężem.

  Powodzenia !!!

   

  Zdjęcie: Fotolia © Firat All rights reserved

  Polecane artykuły
  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Aktualnie brak komentarzy dla wpisu