Rodzaje świątecznych choinek

Pierwsze udekorowane świąteczne drzewka trafiły do naszego kraju dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś bożonarodzeniowe choinki goszczą w większości polskich domów. Ale jak wybrać tą odpowiednią?

 

świąteczna choinka

 

Kupno odpowiedniej choinki to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa, a znalezienie tej idealnej może być nie lada wyzwaniem. Trzeba wykazać się dużą czujnością i wiedzą, aby podczas zakupów nie dać się nabić w przysłowiową butelkę. Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy wiedzieć, że świąteczna choinka ścinana jest nawet miesiąc przed sprzedażą, a jej wygląd i wytrzymałość uzależnione są od sposobu przechowywania. Przy zakupie warto również wziąć pod uwagę nasze warunki mieszkaniowe.

 

Rodzaje świątecznych choinek

 • świerk zwyczajny - Najpopularniejsza świąteczna choinka. Ma ładny, symetrycznie stożkowy pokrój, przyjemny żywiczny zapach i ciemnozielone, błyszczące, kłujące igły o długości 1 do 2 cm. Największą wadą jest jego krótkotrwałość. Świerki obsypują się już po tygodniu.
  Cena: Od 30 - 150 zł*
 • świerk kłujący - Ma grube, słomkowe, najeżone niebieskozielonymi, sztywnymi i bardzo ostrymi igłami długości 2 do 3 cm, pędy. Warstwa woskowego nalotu chroni je przed szybkim wysychaniem. Iglak ten bardzo przyjemnie pachnie i obsypuje się znacznie mniej niż świerk zwyczajny.
  Cena: Od 40 - 180 zł*
 •  jodła kaukaska - Najszlachetniejsza świąteczna choinka. Jest ładnie, regularnie i gęsto porośnięta, płaskimi i tępymi igłami o długości 2-3 cm. Igiełki nie kłują. Z wierzchu są błyszczące i ciemnozielone, a pod spodem mają dwa białe paski. Dodatkową zaletą jodły kaukaskiej jest to, że nawet gdy choinka uschnie igliwie nie sypie się.
  Cena: Od 100- 350 zł*
 • sosna pospolita - Ma mało symetryczną i nieco przysadzistą formę. Zadziwia swoimi długimi, podwójnymi, około 6 centymetrowymi i długo utrzymującymi się igłami. Gałązki sosny są dość grube, sztywne i luźno rozłożone. Drzewko pięknie pachnie i choć nie jest jeszcze popularnym iglakiem świątecznym to jest stosunkowo tanie.
  Cena: Od 30 -100 zł*

* W zależności od wielkości i klasy drzewka oraz miejsca zakupu ceny choinek mogą się różnić.

Klasy świątecznych choinek:

 • piersiówki- 1,2 -1,5 m;
 • sufitówki - około 2,5 m;
 • salonówki - 2,5 -3,5 m;
 • klasa prima - piękne, równomiernie zagęszczone na całej długości;
 • klasa standard - równie symetryczne lecz mniej gęste;
 • drugi gatunek - niekształtne drzewka.

 

Jak kupić dobrą choinkę ?

 • rozwiń choinkę z siatki;
 • sprawdź czy· gałązki nie są połamane;
 • zobacz czy cała choinka jest jednakowo gęsta i symetryczna;
 • zmierz długość pnia, upewnij się, że drzewko będzie pasowało do stojaka;
 • obejrzyj igły - powinny mieć intensywne zabarwienie, a po odchyleniu pod włos nie powinny odpadać;
 • jeśli kupujesz choinkę w donicy sprawdź, czy ma korzenie.

 

Transport i przechowywanie świątecznej choinki

Jeśli drzewko ma być przewiezione autem musi być odpowiednio zabezpieczone. Zanim wrzucisz je na dach owiń iglaka kilkoma warstwami siatki ochronnej i najlepiej jeszcze w folię. Następnie ułóż ją pniem do przodu. To bardzo istotne, gdyż ciąg powietrza mocno wysusza choinkę, a źle zabezpieczona po dłuższej podróży jest już do niczego.

Jeśli do Świąt zostało jeszcze kilka dni owiniętą w siatkę, ale już bez folii choinkę warto przechować w ciemnym i chłodnym miejscu np. w piwnicy, zanurzając pień w wiadrze z wodą. Przed zanurzeniem drzewka w wodzie z pnia należy ściąć plaster drewna, gdyż jest zalepiony żywicą i ogranicza wchłanianie wody.

Od czasu do czasu drzewko należy obficie zraszać, a tak pielęgnowany iglak może być przechowywany nawet kilka tygodni.

W mieszkaniu świąteczną choinkę trzeba ustawić jak najdalej od kaloryfera gdyż wysoka temperatura znacznie przyspiesza wysychanie drzewka. Żeby cięte drzewko jak najdłużej utrzymywało świeżość najlepiej umieścić je w stojakach ze zbiorniczkiem na wodę. Do wody warto dodać odżywkę dla kwiatów ciętych, albo cukier (łyżeczka/0,3L).

Jeśli choinkę wkładamy do stojaka bez wody wówczas nie wolno przycinać pnia. Bowiem w tym wypadku zasklepienia żywicą końcówka chroni przed szybkim odparowaniem wody.

 

Zdjęcie: Fotolia by © teine All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu