Menu główne
Portal dla rodziców...

Sylwestrowe zwyczaje i przesądy

sylwek-550

Teorii na temat historii tej najsłynniejszej nocy roku jest kilka. Jedna z nich mówi, że sylwestrowe zabawy swój początek mają  w pogańskich bachanaliach. Inna mówi o papieżu Sylwestrze II, który w 999 r.n.e pełen obaw oczekiwał na przyjście końca świata.

 

Sylwester - Kiedy to się zaczęło?

Według proroctw Sybilli w grudniową noc na przełomie 999 i 1000 r.n.e miała nadejść przerażająca apokalipsa. Ówczesny papież - Sylwester II wraz z ludem ze smutkiem oczekiwali na ten moment. Gdy się okazało, że koniec świata jednak nie nadszedł szaleli z radości, tańczyli i wznosili toasty. I to właśnie ten moment według badaczy kultury dał początek sylwestrowym zabawom, świętowaniu końca starego i początku nowego roku.

 

Inni początku sylwestrowych szaleństw upatrują w pogańskich  bachanaliach. Aby odstraszyć demony i złe moce palono ogniska, głośno krzyczano, hałasowano i strzelano z bata. Dziś witamy Nowy Rok pięknie zdobiącymi niebo salwami petard, głośnymi okrzykami i oczywiście bąbelkami szampana Wink.

Sylwestrowe wróżby i przesądy

Wierzono, że w tę wyjątkową noc panny mogą wywróżyć sobie zamążpójście. Stojąc nago przed lustrem wypatrywały w nim  wizerunku przyszłego męża, a tym, którym zabrakło szczęścia pojawiał się diabeł. Dawniej to w Sylwestra, a nie jak dzisiaj w Andrzejki lano wosk i kolędowano w kosmatych strojach, zapewniając sobie tym samym powodzenie i szczęście w nadchodzącym roku.

 

I współcześnie nie brakuje chętnie kultywowanych przesądów. Poczynając od Wigilii, a właśnie na Sylwestrze kończąc. Aby nie sprowadzić na dom nieszczęścia nie można 31 grudnia sprzątać.
Należy też zrobić zapasy, aby lodówka nie była pusta i w przyszłym roku nie spotkała nas bieda. O północy trzeba otworzyć szeroko okno lub drzwi, aby zaprosić szczęście do domu.
W Nowy Rok powinno wejść się bez długów, aby zapewnić sobie dostatek.

 

Dziewczyny, które marzą o zamążpójściu muszą uważnie nasłuchiwać, bo pierwsze usłyszane w Nowym Roku imię męskie może być imieniem przyszłego wybranka serca. Jeśli chcą mieć powodzenie u płci przeciwnej powinny założyć nową bieliznę i staranniej niż zwykle zadbać o urodę. 


Wybierające się na zabawę sylwestrową singielki, powinny dodatkowo nasypać do butów szczyptę maku, który zapewni im całe mnóstwo adoratorów.

 

Pomyślność w nadchodzącym roku może zapewnić też gwieździste, sylwestrowe  niebo, którego życzę Wam z całego serca. Aha i  pod żadnym pozorem nie zapomnijcie tuż po północy nakręcić zegarków ... oczywiście jeśli Wasze zegarki wymagają nakręcenia.

 

  © Sandra Cunningham

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.