Symbole na metkach

Większość z nas ma czasem problem ze zrozumieniem symboli znajdujących się na metkach naszych ubrań. Zatem zanim niechcący zniszczysz ukochany sweterek rozszyfruj oznaczenia i wypierz go zgodnie z zaleceniami producenta.

 

przepisy_prania_duze

 

Dozując płyn lub proszek do prania oraz środek zmiękczający koniecznie zwróć uwagę na zalecaną ilość podaną na opakowaniu detergentu. Dawka uzależniona jest od stopnia zabrudzenia materiału oraz twardości wody.

 

 

pranie

 

Współczesne proszki zawierają coraz skuteczniejsze składniki wybielające i odplamiające dlatego nasza odzież nie musi być już prana w wysokich temperaturach:

  • 40°C - materiały średnio zabrudzone
  • 60°C - materiały w  kolorze białym i silnie zabrudzone
  • 95°C - materiały wymagające sterylności 

Piorąc delikatną bieliznę najlepiej umieścić ją w specjalnych, zamykanych woreczkach z siateczki. Piorąc odzież i tekstylia zgodnie z zaleceniami producenta zdecydowanie przedłużamy jej trwałość i kolor.

 

prasowanie

 

Kropeczki na żelazku oznaczają wysokość temperatury. Żeby nie uszkodzić materiału należy się ściśle stosować do wytycznych podanych na metce. Ubrania prasowane w zbyt wysokiej temperaturze bardzo łatwo ulegają zniszczeniu, a ciemne materiały wybłyszczeniu. Współczesne żelazka często wyposażone są w specjalne, zabezpieczające nakładki przeznaczone do prasowania tkanin delikatnych i tych o ciemnych barwach.

 

suszenie-mechaniczne

 

Jeśli na symbolu suszarki bębnowej znajdują się kropeczki oznacza to, iż tkanina ma określone wymagania suszenia. Wskazują one w jakiej temperaturze i na jaką ilość obrotów suszenia nastawić suszarkę.
Pewne materiały nie powinny być suszone mechanicznie:

  • wełna - filcowanie
  • jedwab - uszkodzenia
  • firanki - zgniatanie się

suszenie-tradycyjne

 

Ważne jest, aby wyprane ubrania odpowiednio rozłożyć do wyschnięcia. Swetry należy delikatnie odsączyć z wody i równo rozłożyć, aby się nie odkształciły. Niektóre materiały (zwłaszcza ciemne kolory) mają tendecję do blaknięcia, dlatego nie powinny być suszone na słońcu.

Pozostałe symbole dotyczą prania chemicznego i są przeznaczone głównie dla profesjonalistów. Litery w kółeczku informują jaki piorący lub odplamiający roztwór chemiczny jest zalecany do danego materiału. Trójkąt oznacza, że dozwolone jest chlorowanie.
Analogicznie jak pranie tradycyjne, tak i czyszczenie chemiczne musi uwzględniać rodzaj tkaniny i stopień jej zabrudzenia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Pavel Losevsky All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu