Menu główne
Portal dla rodziców...

Jak segregować śmieci?

segregacja_duze

Szkło do szkła, plastik do plastiku, a papier do papieru. Pojemnik czerwony, zielony, żółty i niebieski. Choć selektywna zbiórka odpadów nie jest rzeczą skomplikowaną to odsetek segregujących śmieci Polaków nadal jest niewielki.


Zabiegani i zapracowani żyjemy w biegu. W pośpiechu robimy zakupy i przygotowujemy posiłki. Gdy coś jest nam nie potrzebne po prostu wyrzucamy. Plastikowe torby i opakowania, aluminiowe puszki, plastikowe butelki, stare gazety i zużyte baterie często wrzucamy do jednego kubła. Produkujemy masę śmieci nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Brakuje nam edukacji ekologicznej, a selektywna zbiórka odpadów dla wielu Polaków jest wielką tajemnicą.

Tymczasem w innych krajach  powszechnie stosowana segregacja odpadów przynosi ogromne rezultaty, aż 95% Niemców i 75% Brytyjczyków deklaruje, że regularnie segreguje śmieci.
Bez zaangażowania Polaków trudno będzie osiągnąć poziom odzysku surowców wtórnych zbliżony do innych krajów europejskich. Choć tegoroczne badania CBOS wskazują, że aż 71% Polaków uważa, że ma wpływ na stan środowiska naturalnego, to jednocześnie większość z nich przyznaje, że nie segreguje śmieci.
Biorąc pod uwagę, że w 2015 roku powinna wejść w życie ustawa o gospodarowaniu odpadami, zgodnie z którą każdy obywatel będzie zobowiązany do selekcji odpadów mamy jeszcze dużo do nadrobienia.

Segregacja odpadów domowych nie jest skomplikowanym procesem, a zamiast wrzucać różnorodne produkty do jednego kubła warto je posegregować.

Jak segregować śmieci

Segregacja śmieci to oddzielanie:

  • papieru i tektury - opakowania, gazety, czasopisma, itd.;
  • szkła bezbarwnego i kolorowego;
  • plastiku;
  • aluminium;
  • zużytych baterii, akumulatorów, sprzętu elektronicznego;
  • leków;
  • mebli i innych odpadów wielkogabarytowych;
  • chemikaliów;
  • odpadów budowlano-remontowych;
  • odpadów zielonych.

Odpady domowe należy segregować zgodnie z przyjętymi zasadami w odpowiednich pojemnikach lub workach.

Segregacja odpadów - pojemnik niebieski

Na jednego Polaka rocznie przypada około 22 kg makulatury, a do recyklingu przekazuje niespełna 36% zużywanego przez siebie papieru. Znacznie lepiej niż w Polsce jest pod tym względem we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a w Niemczech odzysk przekracza 70%.·Tymczasem zbierając makulaturę nie tylko ocalimy lasy, ale przyczynimy się do mniejszego zużycia wody i zanieczyszczenia środowiska przez papiernie.

Do pojemnika koloru niebieskiego wrzucamy: gazety, czasopisma, zeszyty, książki, worki papierowe, koperty itp. Nie wrzucamy: papieru zabrudzonego oraz opakowań, które oprócz papieru zawierają inne materiały np. tworzywa sztuczne i folie matalowe. 

Zbiórka odpadów - pojemnik zielony i biały

Ponieważ podstawowymi składnikami szkła jest piasek, mączka wapienna oraz soda jest to materiał idealnie nadający się do recyklingu. Wybierając się na zakupy wybieraj produkty, które zamiast plastiku, czy aluminium mają szklane opakowania. Nie dość, że są przyjazne środowisku to dodatkowo nie wchodzą w reakcję z przechowywaną w nich żywnością.

Zawsze segreguj szkło według kolorów: przezroczyste i kolorowe. Pojemniki zielone przeznaczone są na szklane kolorowe odpady opakowaniowe, a białe na odpady bezbarwne.

Butelki należy opróżnić, wypłukać i odkręcić. Nie wolno wrzucać do pojemników potłuczonych opakowań. Nie należy mieszać różnych rodzajów szkła, ponieważ każdy jego rodzaj wymaga innej temperatury wytwarzania oraz ma inny skład chemiczny.

Segregacja śmieci - pojemnik czerwony

Plastik powstaje z przerobu ropy naftowej, a jego rozkład może trwać nawet kilkaset lat. Podczas jego bardzo powolnego rozkładu dochodzi do przenikania do wód gruntowych uwalniających się z tworzywa toksyn, a spalanie plastiku uwalnia z niego rakotwórcze dioksyny.
Dlatego unikaj plastikowych sztućców, toreb i innych wykonanych z tworzyw sztucznych, jednorazowych produktów, a udając się na zakupy wybieraj papierowe i szklane opakowania. 

Opakowania z tworzyw sztucznych należy przed każdym wyrzuceniem odkręcić i zgnieść. W ten sposób nie tylko oszczędza się miejsce w koszu i podczas transportu, ale też usprawnia pracę w sortowni, ponieważ zakrętki wykonane są z innego rodzaju tworzywa niż butelki.

Selektywna zbiórka odpadów - pojemnik pomarańczowy

Proces produkcji aluminium jest bardzo kosztowny i uciążliwy dla śœrodowiska naturalnego. Wykorzystywanie złomu aluminiowego znacznie ogranicza produkcję nowego aluminium.

Na świecie zużywa się rocznie około 200 miliardów  aluminiowych puszek, a statystyczny Polak spożywa rocznie zawartość prawie 50 puszek. Na szczęście ten rodzaj opakowań jest surowcem wtórnym nadającym się w pełni do odzysku.

Do pojemnika koloru pomarańczowego wrzucamy: puszki aluminiowe, folię aluminiową, drobny złom, puszki, kapsle. Nie wrzucamy: opakowań po areozolach, puszek po lakierach i farbach oraz baterii. 

Wytwarzane przez nas każdego dnia śmieci budują coraz większą górę odpadów, z którą przyroda nie da sobie rady. Selektywna zbiórka pozwala zminimalizować ich ilość, umożliwia odseparowanie odpadów niebezpiecznych oraz recykling szkła, papieru, metali i plastiku.


Zdjęcie: Fotolia by © Yali Shi All rights reserved

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.