Tłusty Czwartek

Ostatni czwartek karnawału, zwany popularnie Tłustym Czwartkiem lub z dawniejsza "Zapustami" jest świętem ruchomym. Data tego święta ściśle zależna jest od daty Wielkanocy i w tym roku przypada 23 lutego.

 

paczki_tlusty_czwartek_paczek-550

 

Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest wstępem do ostatnich hucznych zabaw, i bali karnawałowych. Po nim następuje długi okres postny trwający aż do Świąt Wielkanocnych. Dawniej w ten dzień objadano się boczkiem, mięsem oraz słoniną, które przy okazji suto zakrapiano wódką. 

 

Pączki i faworki w tłusty czwartek

Obecnie tłuste jedzenie zmieniło charakter. Nie jemy już tłustego mięsa tylko smażone na tłuszczu słodkości, a najbardziej popularnymi przysmakami w tym dniu są pączki i faworki, czyli chrusty.

 

Czy wiesz, że... w Tłusty Czwartek Polacy zjadają aż 100 milionów pączków?

 

Oczywiście najlepiej zrobić je samemu, w przeddzień Tłustego Czwartku. Przepis na pączki czy na faworki nie jest skomplikowany, a przy tym do zabawy można wciągnąć całą rodzinę. W cukierniach cieszą się one wyjątkowym powodzeniem, dlatego decydując się na zakupy najlepiej wybrać się jeszcze przed południem. Po południu, tłustoczwartkowych pyszności może już zabraknąć. W tym dniu zapomnijmy o liczeniu kalorii. Wszak Tłusty Czwartek jest tylko raz w roku. Następny czwartek (po Środzie Popielcowej) rozpoczyna już okres Wielkiego Postu. Zresztą, mówi się, że człowiekowi, który nie skusi się na ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie się wiodło. 

Ja bym nie ryzykowała ;-)

 

Zdjęcie: Fotolia by © kmit

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.