Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą wierni przychodzą do kościoła z palmami, które upamiętniają uroczyste przybycie Jezusa do Jerozolimy. Pierwszy dzień tego najważniejszego tygodnia to dzień radosnych procesji palmowych, ale również dzień rozpoczynający tydzień żałoby i zadumy nad śmiercią Chrystusa.


Niedziela Palmowa uświadamia nam, że do końca postu oraz Świąt Wielkanocnych pozostał ostatni, Wielki Tydzień.

 

Skąd się wzięła Niedziela Palmowa?

Wieki temu mieszkańcy Jerozolimy na widok wjeżdżającego na osiołku Jezusa wyściełali mu drogę palmami i krzyczeli:

 

 …Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!...

 

W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Do dziś istnieje bardzo bogata tradycja przychodzenia do kościoła z palmami. Po ich poświęceniu odbywa się uroczysta, wzorowana na jerozolimskiej, procesja. Po uroczystych pochodach nadchodzi pora zadumy i wyciszenia. Dawniej grupy teatralne odgrywały sceny z życia Jezusa. W niedzielny wieczór odbywają się głównie czytania fragmentów Ewangelii mówiących o ostatnich dniach życia Jezusa. Poświęcone palmy powinny być przechowywane aż do kolejnej Środy Popielcowej, a następnie spalone.

 


Wielkanocna palma

Wielkanocna palma stała się dla Polaków ważnym symbolem. W wielu miejscach naszego kraju odbywają się konkursy na najpiękniejszą i największą wielkanocną palmę. Niektóre z nich są naprawdę imponujące! Osiągają długość kilku, a nawet kilkunastu metrów. Najczęściej spotykane są strome bukiety z gałązek wierzbowych, bukszpanu oraz kwiatów. Popularne są też palmy wileńskie. Mają one kształt pałek i sporządza się je z ułożonych w finezyjne wzory suszonych kwiatów. Taka palma jest zakończona kitą z farbowanych traw.

Tradycja obchodzenia Niedzieli Palmowej jest w Polsce bardzo silnie zakorzeniona. Przekazywana z pokolenia na pokolenie świadczy o wielkim przywiązaniu ludzi do tradycji chrześcijańskiej oraz utożsamianiu się wiernych z witającymi Chrystusa mieszkańcami Jerozolimy.

 

Zdjęcia: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Kwiecień 6, 2017
Moja Madzia zawsze przygotowuje piękną palmę na niedzielę palmową, dzięki za przypomnienie, że to już teraz
Ocena:
Marzec 29, 2015
Nie bardzo rozumiem po co na stronie dla rodziców jest artykuł o świecie katolickim?