Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą wierni przychodzą do kościoła z palmami, które upamiętniają uroczyste przybycie Jezusa do Jerozolimy. Pierwszy dzień tego najważniejszego tygodnia to dzień radosnych procesji palmowych, ale również dzień rozpoczynający tydzień żałoby i zadumy nad śmiercią Chrystusa.


niedziela_palmowa_palmy

 

Skąd się wzięła Niedziela Palmowa?

Wieki temu mieszkańcy Jerozolimy na widok wjeżdżającego na osiołku Jezusa wyściełali mu drogę palmami i krzyczeli:

 …Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!...

W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Do dziś istnieje bardzo bogata tradycja przychodzenia do kościoła z palmami. Po ich poświęceniu odbywa się uroczysta, wzorowana na jerozolimskiej, procesja. Po uroczystych pochodach nadchodzi pora zadumy i wyciszenia. Dawniej grupy teatralne odgrywały sceny z życia Jezusa. W niedzielny wieczór odbywają się głównie czytania fragmentów Ewangelii mówiących o ostatnich dniach życia Jezusa.

 

CZY WIESZ, ŻE: poświęcone palmy powinny być przechowywane aż do kolejnej Środy Popielcowej, a następnie spalone.


Wielkanocna palma

Wielkanocna palma stała się dla Polaków ważnym symbolem. W wielu miejscach naszego kraju odbywają się konkursy na najpiękniejszą i największą wielkanocną palmę. Niektóre z nich są naprawdę imponujące. Osiągają długość kilku, a nawet kilkunastu metrów. Najczęściej spotykane są strome bukiety z gałązek wierzbowych, bukszpanu oraz kwiatów. Popularne są też palmy wileńskie. Mają one kształt pałek i sporządza się je z ułożonych w finezyjne wzory suszonych kwiatów. Taka palma jest zakończona kitą z farbowanych traw.

Tradycja obchodzenia Niedzieli Palmowej jest w Polsce bardzo silnie zakorzeniona. Przekazywana z pokolenia na pokolenie świadczy o wielkim przywiązaniu ludzi do tradycji chrześcijańskiej oraz utożsamianiu się wiernych z witającymi Chrystusa mieszkańcami Jerozolimy.

 

Zdjęcia: Wikipedia.org public domain

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 29, 2015
Nie bardzo rozumiem po co na stronie dla rodziców jest artykuł o świecie katolickim?