Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej?

Mama to najważniejsza osoba w naszym życiu. To ona nas urodziła, wykarmiła i wychowała. To mama śpiewała nam kołysanki, tuliła gdy nie mogliśmy zasnąć i pocieszała gdy rozbiliśmy kolano. Bez względu na wszystko, pamiętajmy o tym, jak wiele zawdzięczamy naszym mamom (nie tylko 26 maja).

 

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

 

Dzień Matki dawniej

Tak jak wiele innych tradycji, tak i Dzień Mamy wywodzi się z czasów starożytnych.  W Grecji celebrowano święto Matki Natury, podczas którego składano hołd matce wszechświata oraz wszystkich bóstw - bogini Rei (żonie Kronosa). Także Rzymianie obchodzili podobne święto - bogini Cybele. Następnie zwyczaj ten zaniknął, aby powrócić do łask w XVI wieku.

 

Obchody Dnia Matki wskrzesili Anglicy i Szkoci, którzy w czwartą niedzielę Wielkiego Postu świętowali ‘Mothering Sudany’. Dzień ten był wolny od pracy. Dbano, aby każdy mógł spędzić go ze swoją rodzicielką. Specjalnie z tej okazji przygotowywano ‘matczyne ciasta’. Dzieci składały matkom życzenia, obdarowywały je kwiatami, słodyczami i drobnymi upominkami, a w zamian otrzymywały od niej błogosławieństwo.

 

Pod koniec XIX wieku zwyczaj ten ponownie uległ zapomnieniu, a niezwykłą matczyną rolę doceniono dopiero po II wojnie światowej.  W czasach gdy wojna spustoszyła Europę, kobiety rodzące dzieci stały się prawdziwym dobrem narodowym.

 

Dzień Matki współcześnie

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Polski Dzień Matki przypada na 26 maja. Nie zapomnij o tym dniu! Nawet jeśli mieszkasz daleko i nie możesz odwiedzić jej osobiście postaraj się, aby wiedziała, że o niej pamiętasz. Zawsze możesz przesłać mamie bukiet kwiatów, czekoladowy telegram, albo kartkę z życzeniami.

 

Zdjęcia: Fotolia © by 14ktgold

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu