Data publikacji:

Jak wybrać kamerę?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zapewne nie raz słyszeliście, że wybór kamery to indywidualna sprawa, zależąca w głównej mierze od zasobności Waszego portfela i Waszych potrzeb. Oczywiście jest w tym cząstka prawdy. Jednak ważniejszym jest aby zwracać uwagę na parametry kamery, ponieważ nie zawsze droższe znaczyć lepsze.

kamera_film_wideo-550

 

Jeśli kupujecie swoją pierwszą kamerę, zwykle wiąże się to z ważnym wydarzeniem w życiu: na przykład narodzinami dziecka, czy ciekawą podróżą. Dlatego najpierw warto określić, gdzie kamera będzie używana i na jakiej jakości nagrania nam zależy. Jedna świetnie się sprawdzi aby zrzucać filmy do Internetu, a inna do późniejszego odtwarzania ich na telewizorze. Odpowiadając sobie na te pytania można przejść do wyboru parametrów kamery.

Pierwszą cechą, nad którą powinniśmy się zastanowić jest rozdzielczość kamery. Popularnym pojęciem jest ostatnio skrót HD, czyli tzw. High Definition (w tłumaczeniu wysoka rozdzielczość). Kamery nagrywające w HD (High Definition) oferują nam obraz o wysokiej rozdzielczości oraz zapewniają wysoką ilość detali obrazu. Jednak jedno HD nie jest równe innemu HD. Kamery oznaczone, jako HD Ready oferują rozdzielczość 1280x720 pikseli (łącznie 921 600), a oznaczenie „Full HD” to rozdzielczość 1920x1080 pikseli (łącznie 2 073 600). Ma to spore znaczenie przy odtwarzaniu obrazu. Po pierwsze im większa ilość pikseli tym obraz będzie gładszy i bardziej szczegółowy. Po drugie jesteśmy w okresie wielkiego boom telewizorowego. Jeśli jeszcze nie mamy, to kto wie czy za chwilę nie będziemy mieli płaskiego telewizora Full HD. Zakup kamery to zakup na lata. Warto więc aby nasza kamera miała rozdzielczość nie mniejszą niż nasz telewizor.
Obok kamer HD na rynku wciąż można znaleźć tzw. kamery SD (Standard Definition), które nagrywają w rozdzielczości 768x576 pikseli (łącznie 442 368). Łatwo zauważyć, że jest to 4 razy mniej pikseli, a więc i szczegółów niż w przypadku kamer Full HD. Jeszcze niedawno zaletą tych kamer była bardzo atrakcyjna cena, jednak w tym roku można znaleźć podstawową kamerę Full HD już w okolicach 1000 zł, czyli o kilkaset złoty drożej niż kamery SD.

Przy bardzo dobrym świetle, na powietrzu, spacerze, w słońcu, praktycznie każda kamera da nam ładny obraz. Jednak filmując dzieci często chcemy uchwycić ciekawą sytuacje, która ma miejsce w domu lub podczas uroczystości rodzinnej. Kręcimy wtedy w pomieszczeniach przy włączonym oświetleniu. Dlatego drugą istotną kwestią przy wyborze kamery będzie jasność obiektywu. Producenci mocno się chwalą funkcjami typu "filmowanie w nocy", podają parametry "Super LO Lux" lub "0 LUX", czyli nagrywanie bez światła. Jednak prawda jest taka, że fizyki nie da się oszukać. Do obrazu potrzebne jest światło, i jest go tym więcej, im jaśniejszy jest obiektyw. Warto sprawdzić ten parametr.

kamera_wybor

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru czeka nas decyzja dotycząca wyboru rodzaju nośnika, na którym zapiszemy film. Do niedawna można było kupić kamery na płyty DVD lub kasety miniDV. Nośniki te były jednak zawodne i łatwo ulegały zniszczeniu, dlatego zastąpiono je wszechobecną techniką komputerową, czyli kartami flaszowymi pamięci i dyskami twardymi. I tu pojawia się pytanie co wybrać… Dysk twardy jest znacznie pojemniejszy i teoretycznie przy zakupie droższy. Teoretycznie, bo gdybyśmy chcieli kupić karty o tej samej pojemności co dysk wyszłoby znacznie drożej. Wadą dysku twardego jest duży pobór prądu i wciąż podatność na uszkodzenia takie jak wilgoć, niska temperatura, upadek. W końcu jest to urządzenie mechaniczne. Jednak dla osób kręcących dużo i rzadko mających możliwość przegrania materiału na komputer (np. na wakacjach), jest to rozwiązanie idealne.

Karta pamięci jest szybsza, lżejsza i zużywa mniej energii (ok.20%), dzięki czemu kamera dłużej pracuje na tej samej baterii. Ale niestety jest mniej pojemna. Główną zaletą Karty będzie również to, że możemy ją szybko wyjąc, by łatwo zgrać film na komputer.

Ostatnim kluczowym parametrem jest ZOOM. W kamerach są dwa rodzaje przybliżenia: optyczne i cyfrowe. Najważniejszy jest zoom optyczny, czyli ten regulowany za pomocą soczewek w obiektywie. Dzięki niemu przybliżamy, ale nie tracimy jakości obrazu. Zoom cyfrowy działa jak powiększenie zdjęcia na monitorze komputera. Im większe, tym gorszy obraz. Przy bardzo dużym powiększeniu w końcu pokazują się piksele.

Producenci prześcigają się w podawaniu maksymalnego zooma, jednak w praktyce najważniejszy jest ten optyczny. Pamiętajmy, że kręcąc trzymamy kamerę w dłoni, która zawsze drga. Przyjmuje się, że powiększenie x10 jest granicą, przy którym można nagrać obraz bez zauważalnych ruchów ręki. Większy Zoom przyda się tylko tym, którzy używają statywów lub w momencie zakupu zwrócą uwagę na system podwójnej lub potrójnej stabilizacji obrazu.

Kamery maja również mnóstwo innych parametrów, które są bardziej lub mniej przydatnymi gadżetami. Z ważniejszych funkcji może nam być potrzebny WindCut (wycięcie szumów wiatru), czy zoom dźwiękowy.

Gdy już okroimy wybór to kilku modeli nie sugerujmy się marką czy kolorem, ale ergonomią. Najważniejsze jest by kamera była intuicyjna i wygodna. Jeśli nie spełni tych dwóch ostatnich parametrów, to choćby była najlepsza i kosztowała majątek, intuicyjnie nie będziecie po nią sięgać.

 

Pozdrawiam Doświadczonych Sprzedawców i tysiące zadowolonych klientów
 

Zdjęcie: Wikipedia by IqRS CC 3.0

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.