Sylwestrowe zwyczaje i przesądy

Teorii na temat historii tej najsłynniejszej nocy roku jest wiele. Jedna z nich początków sylwestrowych zabaw upatruje w pogańskich bachanaliach. Inna mówi o papieżu Sylwestrze II, który w 999 r.n.e pełen obaw oczekiwał na przyjście końca świata.

Być blisko - czyli jak nie zapomnieć o esencji Świąt Bożego Narodzenia [wywiad]

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas spędzony razem, w gronie najbliższych, w domu rodzinnym. To wspólne kolędowanie, zapach wigilijnych potraw, dzielenia się płatkiem i ... oczywiście czar prezentów. Niestety w dzisiejszych czasach dopięcie wszystkiego na ostatni guzik to nie lada wyzwanie i święta z magicznego momentu coraz częściej stają się kolejną gonitwą i żmudnym obowiązkiem. Jak nie stracić magii świąt i gdzie szukać tej esencji? Rozmawiamy z Panią Erną Grońską – Petniak, koordynatorką kampanii Love&Care.

Historia świątecznych kartek

Żaden mail, mms, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej kartki. Na szczęście z roku na rok zainteresowanie bożonarodzeniowymi pocztówkami jest coraz większe.

Świąteczne pierniki - przepisy

Pierniczki to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Ich dekorowanie może stać się wspaniałą rozrywką dla Ciebie i Twoich dzieci. Dziś proponujemy super przepis na pierniczki i cynamonki, a także pyszny domowy lukier.

Dlaczego ubieramy choinkę?

Wielkie i te całkiem malutkie. Jodły, świerki, i sosny, a wszystkie pięknie przyozdobione bombkami, lampkami i świątecznymi łańcuchami. Chyba każdy z nas ubierając choinkę choć raz zastanawiał się 'dlaczego'?

Rodzaje świątecznych choinek

Pierwsze udekorowane świąteczne drzewka trafiły do naszego kraju dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś bożonarodzeniowe choinki goszczą w większości polskich domów. Ale jak wybrać tą odpowiednią?

Bożonarodzeniowe kolędy

Nie wiadomo kiedy dokładnie Polska zaczęła kolędować. Próbując ustalić przybliżony termin należy sięgnąć do XIII w kiedy to św. Franciszek z Asyżu wybudował pierwszą szopkę bożonarodzeniową. Dzięki franciszkanom zwyczaj ten szybko dotarł do naszego kraju stając się doskonałą okazją do powstania pieśni opisujących narodziny Jezusa.

Wigilijne przesądy

Niektórzy wierzą, że jaka Wigilia taki cały przyszły rok. Dlatego 24 grudnia trzeba wstać wcześnie, być uśmiechniętym i uprzejmym dla ludzi. Nie należy nic pożyczać i za żadne skarby nie wolno położyć się w ciągu dnia.

Ubieramy świąteczną choinkę

No właśnie, jak to jest z tym ubieraniem? Czy dorośli dopuszczają dzieci? Czy każą im patrzeć z boku, w obawie przed zniszczeniem choinkowych bombek?

Jak się bawić w Andrzejki? 10 najpopularniejszych wróżb andrzejkowych

Andrzejki to magiczny czas wróżb przypadający na 30 listopada. Dawniej wróżby traktowano bardzo poważnie i miały one charakter ściśle matrymonialny. Z czasem tradycja uległa zmianie i oto dziś Andrzejki są świetnym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu ze znajomymi. Andrzejkowe wróżby w gronie najbliższych przyjaciół mogą być naprawdę fantastyczną zabawą. Poniżej znajdziecie kilka propozycji na zabawę.