Lecimy do Laponii - Safari w kraine Świętego Mikołaja

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… nie jeden rodzic zastanawia się nad prezentem dla swojego dziecka. Musi on być wymarzony. Dokładnie taki, jaki został opisany w liście adresowanym do starca z koła podbiegunowego. Jeśli jest to lalka, autko bądź rower – przy posiadaniu odrobiny gotówki jesteśmy w stanie uszczęśliwić naszego szkraba. Ale co, gdy malec wymarzy sobie np. spotkanie z Mikołajem? Od razu przychodzi Wam na myśl: to niemożliwe! A jednak. Biura turystyczne znajdą i dla Was odpowiednią wycieczkę. Podróż: Laponia – Safari w krainie Świętego Mikołaja to jedna z ofert przewoźników. Czy koniecznie droga?

 

laponia - wiosna świętego mikołąja

 

7 dni w Laponii

Dzień 1. Przelot do Rovaniemi oczywiście samolotem, trwa około 3.5 h. Pierwszego dnia dostaniecie zaproszenie do hotelu, gdzie odpoczniecie po podróży.

Dzień 2. Tego dnia nacieszycie się pięknem północy. W zależności od oferty będą czekały na Was różne atrakcje m.in. wycieczka skuterami, łowienie ryb, ognisko i pieczenie kiełbasek.

Dzień 3. Poznacie kulturę Laponii. Odwiedzicie farmę reniferów. Dla chętnych przejażdżka saniami z reniferowym zaprzęgiem tzw. Lapońska Ceremonia Przekroczenia Koła Arktycznego. Po południu czeka na Was największa frajda, szczególnie dla dzieci –  Wioska, w której mieszka Święty Mikołaj i spotkanie z nim samym.

Dzień 4. Odwidzicie hodowlę husky. W planie przejażdżka na saniach ciągniętych przez pieski.

Dzień 5. W tym dniu możecie sami zaplanować atrakcje. Ciekawym miejsce do odwiedzenia jest muzeum Arcticum, w którym znajdują się  zbiory i prezentacje dotyczące obszaru polarnego.

Dzień 6. Rejs statkiem po Zatoce Botnickiej. Dla chętnych przewidziano unikalne doświadczenie – kąpiel w lodowatej wodzie wśród pokruszonego lodu. Oczywiście w kostiumie termicznym.

Dzień 7. Pożegnanie z północną krainą i powrót do Warszawy.

 

Koszt wycieczki do Laponii

Cena takiej przyjemności to około 1 500 euro plus 1 500 zł. Razem około 6 000 zł za osobę dorosłą. Dzieci do lat 12. płacą 1 500 euro. Do tych kosztów dolicza się wydatki na imprezy fakultatywne, opłaty lotniskowe, napiwki, wypożyczenie skuterów.

 

Kiedy możemy odwiedzić Laponię?

Wycieczki do Laponii z wizytą u Świętego Mikołaja organizowane są zazwyczaj zimą, w grudniu. W okresie świątecznym są jednak dość kosztowne. W lutym  rozpoczyna się festiwal Zorzy Polarnej. W czerwcu organizowany jest folkowy festiwal Jutajaiset, podczas którego zapoznamy się z lapońskimi tradycjami i wierzeniami. W tym miesiącu można zorganizować sobie na własna rękę podróż. Przelot w obie strony do Rovaniemi, wynajem domku, zwiedzanie itp. to koszt minimum 3 000 euro dla 3 osobowej rodziny z dzieckiem do lat 12. Niestety latem pogoda się zmienia i zastaniemy Finlandię bez śniegu.

Laponia to niewątpliwie piękne miejsce. Niezależnie od pory roku jest tam wiele do zwiedzania. Zimą, ze względu na sezon, wyjazd jest dość kosztowny. Latem, czemu nie? Co prawda nie kojarzy się typowo świątecznie, ale za to Mikołaj w Rovaniemi, przeciwnie do śniegu, wita gości przez cały rok.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: flickr.com by Arctic Bjarki Creative Commons 2.0

Komentarze
Dodaj komentarz
10-12-2014
Ocena:
Wizyta w Laponii będzie dla dziecka niezwykłą przygodą i chyba najlepszym z możliwych prezentów. Nie mogą się z nią przecież równać klocki znalezione pod choinką. Ale również dla rodziców będzie to doskonała forma odpoczynku. Trzeba jednak przygotować się na dosyć szczególne warunki atmosferyczne, przy których pogoda w naszym kraju to dziecięca igraszka. Przede wszystkim temperatury, które w zimie spadają do ok. 30 stopni na minusie. I oczywiście noc polarna, brak słońca przez całą dobę.