Menu główne
Portal dla rodziców...

Europejskie ubezpieczenie zdrowotne

 

europa-podroze-ubezpeiczenie550Przed wyjazdem za granicę warto udać się do Narodowego Funduszu Zdrowia, bowiem wydawana przez NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia 

EKUZ-chmurka

Zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii.

Karta (EKUZ) wydawana jest bezpłatnie. Osoba ją posiadająca ma pewność, że przebywając poza granicami swojego kraju w nagłych przypadkach zostanie jej udzielona pomoc medyczna w ramach ubezpieczenia.

Prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Każda osoba ubezpieczona oraz członkowie rodziny, otrzymują własną Kartę.

Karta_ekuz

Kto może ubiegać się o Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego:

 Karta jest wydawana osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego:

  • w celach turystycznych
  • w celu odwiedzenia rodziny
  • w związku z krótką podróżą służbową
  • w celu podjęcia studiów
  • pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę

EKUZ nie przysługuje osobom, które przestały podlegać polskiemu ustawodawstwu  (np. w związku z podjęciem pracy w innym państwie członkowskim) oraz osobom, które nie mają  ubezpieczenia w NFZ.

Wniosek o Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego:

 Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. W większości przypadków karta wydawana jest od ręki. 
Do wniosku trzeba załączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.

Państwa honorujące EKUZ:

panstwa

EKUZ  uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych (w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia)  w innym państwie członkowskim w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym państwie w bezpiecznych warunkach. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.

 

Zdjęcie: Wikipedia by Kentynent GNU Free Documentation License, Version 1.2

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.