Obchody święta zmarłych w Meksyku

Obchody zaczynają się 31 października poprzez złożenie „ofiar” dla dusz dzieci. Wierzy się, że przybywają one o 12:00 w dzień – wtedy dzwony kościelne biią 12 razy - i pozostają ze swoimi bliskimi do godziny 12:00 dnia następnego.

 

swieto_zmarlych_550

 

W ofierze na ołtarzu przygotowanym w domu składa się im zabawki z gliny, jabłka, chleb, tamale, mandarynki. Typowymi "słodyczami" są czaszki z cukru (jak nasze baranki wielkanocne). Wszystko przyozdobione jest białymi kwiatami.

 

Kiedy dusze dzieci opuszczą już swoje domy, zmienia się charakter i zawartość ofiar przygotowywanych przez rodziny. Wtedy przybywają dusze dorosłych. Na stołach ofiarnych znajdą napoje alkoholowe, tamale z chili, owoce, papierosy i to, co lubiły jako dorośli. Białe kwiaty zastępuje się pomarańczowymi i żółtymi aksamitkami.

 

Dorosłe dusze zostają ze swoimi bliskimi do godz. 15:00 dnia 2 listopada. O tej godzinie z domostw wyruszają na cmentarz całe rodziny, aby pożegnać się z odchodzącymi bliskimi. We wtórze modlitw, w lesie świeczek niesionych w rękach, wśród kobierców z aksamitek przykrywających groby żegna się tych, którzy znów na rok ich opuszczają.

 

Na cmentarzach rozpoczyna się biesiada – konsumowane są produkty przygotowane w ofierze. W ten sposób kończy się ta starodawna celebracja święta zmarłych.

 

Zdjęcie: Wikipedia org by Gangiskanhg Creative Commons 0

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu