Kilka prawd o solarium

Piękna, równomierna, brązowa i przede wszystkim szybka opalenizna kusi nie jedną z nas. Ale czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

 

opalenizna-solarium-skora550

 

Słońce kontra solarium

Słoneczna opalenizna to zasługa dwóch rodzajów promieni: UVA i UVB. Większa część tych drugich nie przenika przez naszą skórę, zostaje bowiem odbita lub pochłonięta przez komórki naskórka. Natomiast promienie UVA dostają się w głąb naszej skóry. Część z nich rozpraszana jest w martwej warstwie naskórka i pochłaniana przez występującą w nim melaninę, a pozostałe promienie atakują głębsze warstwy skóry i niszczą włókna kolagenu. Prawie natychmiastową opaleniznę prosto z solarium zawdzięczamy właśnie promieniom UVA.

 

Solarium a ciąża

Mimo że nie stwierdzono by promieniowanie miało szkodliwy wpływ na płód, to nie zaleca się nadmiernego korzystania z solarium w ciąży, po porodzie oraz podczas karmienia piersią. Przyszłe mamy powinny mieć na uwadze fakt, że ich skóra w zdecydowanie większym stopniu narażona jest na powstawanie przebarwień, oparzeń i alergii, a samo zamknięcie w ciasnym solarium może powodować omdlenia. Nagła zmiana temperatury może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, co stanowi poważne niebezpieczeństwo dla ciąży. Ponadto w czasie ciąży zdecydowanie przeciwwskazane jest przegrzewanie ciała. Nie znaczy to jednak, że korzystanie z solarium w ciąży jest kategorycznie zabronione.

 

Skutki opalania w solarium

W wyniku kontaktu z ultrafioletem nasza skóra staje się szorstka, sucha, pokryta piegami, a niekiedy także rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. U młodych osób pojawiają się głębokie bruzdy i zmarszczki. Należy także  pamiętać, że nadmierne opalanie przyczynia się do rozwoju raka skóry. Dlatego osoby z dużą ilością piegów, pieprzyków i przebarwień skórnych powinny zrezygnować z wystawiania skóry na działanie promieni UV. 

 

Leki a opalenizna

Jeśli przyjmujesz antybiotyki, leki nasercowe i uspokajające, hormony, antydepresanty lub inne lekarstwa skonsultuj z lekarzem możliwość korzystania z solarium. Bowiem bardzo często farmaceutyki, a także zioła, w połączeniu z promieniami UVA wywołują niebezpieczne  reakcje alergiczne.

 

Przeciwwskazania do korzystania z solarium

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są:

  • padaczka
  • nadciśnienie
  • niektóre schorzenia okulistyczne
  • choroby skóry
  • zażywanie niektórych leków

 

Zatem drogie Panie opalajmy się rozsądnie, wybierajmy łóżka wysokiej jakości i nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji skóry!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dmitrijs Dmitrijevs

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.