Rodzaje depilacji - poznaj skuteczne metody depilacji

Odrastające włoski są zmorą każdej kobiety. Maszynki, depilatory, żele, woski i kremy sprawiają, że nasze nogi są jedwabiście gładkie, ale niestety efekty depilacji są krótkotrwałe. Trwałe usuwanie włosów jest dość kosztowne, a co za tym idzie nie dostępne dla wszystkich. Cóż więc nam pozostaje? ... Musimy uzbroić się w cierpliwość.

 

Piękna ogolone nogi

 

Golenie maszynką na żyletki lub elektryczną

To najpopularniejsza metoda usuwania włosków. Ma wielu zwolenników gdyż jest szybka, zupełnie bezbolesna i tania. Na rynku jest obecnie dostępny duży wybór tradycyjnych maszynek i golarek elektrycznych przeznaczonych dla kobiet. Damskie maszynki są łagodniejsze, mają specjalnie wyprofilowane ostrza i najczęściej mają paski nasączone preparatami łagodzącymi. Najlepiej używać ich podczas kąpieli gdy skóra jest rozpulchniona i śliska, a wszelkiego rodzaju żele i pianki do golenia złagodzą podrażnienia. Niestety golenie maszynką trzeba powtarzać bardzo często. Bowiem używając maszynek i golarek ścinamy tylko tą część włosa, która znajduje się ponad powierzchnią skóry. Często po goleniu wydaje się nam, że włoski odrastają grubsze i mocniejsze. To złudne wrażenie spowodowane rozwarstwieniem końcówki włosa. Mogą także wystąpić podrażnienia i pojawić się krostki.

 

Depilacja kremem i pianką

Kremy i pianki do depilacji przeznaczone są głównie dla osób posiadających delikatne owłosienie. Są dość łagodne w działaniu i nie zawsze radzą sobie z mocnymi włoskami. Obecnie dostępne są preparaty do depilacji nóg, twarzy i okolic bikini. Są łatwe w użyciu, a efekt depilacji utrzymuje się około 7 dni. Niestety mogą podrażnić i uczulić skórę.

 

Depilacja depilatorem

Depilację najlepiej przeprowadzić po kąpieli, gdy skóra jest rozpulchniona i wówczas włosek łatwiej wyjdzie wraz z cebulką. Korzystając z depilatora ważne jest, aby wykonywać regularny peeling skóry dzięki czemu unikniesz wrastania włosków. Czasami zdarza się tak, że podczas depilacji zostaje uszkodzony mieszek włosowy i wówczas w miejscu wyrwanego włoska wyrastają trzy cieńsze. Producenci oferują szeroki wybór depilatorów. Wyposażone są one w różnego rodzaju nakładki, chłodzące, rozgrzewające i masujące. Mimo to zabieg ten jest dość nieprzyjemny.

Depilacja woskiem

W sklepach dostępne są dwa rodzaje wosku: na ciepło i na zimno. Wosk na ciepło rozgrzewa mieszek włosowy i rozpulchnia skórę dzięki czemu włos łatwiej wychodzi. Ważne jest, aby wosk nałożyć szpatułką w kierunku zgodnym z kierunkiem wzrostu włosów, przykleić fizelinowy pasek, a po chwili zdecydowanym ruchem zerwać go 'pod włos', a resztki wosku najlepiej usunąć oliwką. W sklepach sprzedawany jest także wosk w plastrach do depilacji na zimno. Efekt depilacji woskiem utrzymuje się około miesiąca, a regularna depilacja nóg woskiem zdecydowanie osłabia owłosienie. Niestety z tej metody nie powinny korzystać osoby z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.

 

Depilacja pastą cukrową

Depilacja cukrowa, to naturalna metoda depilacji przy użyciu pasty stosowanej przez wieki na Bliskim Wschodzie. W skład pasty wchodzi: cukier, sok z cytryny i wyciągi ziołowe. Rozgrzaną pastę nakłada się na skórę, a następnie zrywa podobnie jak paski z woskiem. Zaletami tej metody są przede wszystkim duża skuteczność, mała bolesność i możliwość stosowania przez osoby z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.

 

Epilacja

Polega na wkuwaniu w cebulkę włosa igły przez którą przepuszcza się słaby prąd. Zabieg nie jest zbyt przyjemny i czasochłonny gdyż osobno niszczy się każdy włosek. Zabieg też trzeba kilkakrotnie powtórzyć.
 

Depilacja laserem

Zabieg pozwala usunąć owłosienie z dużych partii skóry. Laser działa bezpośrednio na barwnik zawarty we włosku, a w mieszku dochodzi do reakcji termicznej i włos jest uszkadzany. Powtarza się go od 3 do 8 razy (stąd wysoka cena zabiegu) ze względu na to, że tylko niektóre włosy znajdują się wtedy w odpowiedniej fazie wzrostu. Depilacja laserowa polecana jest głownie dla osób z ciemnym i mocnym owłosieniem, należy jednak pamiętać, że na około miesiąc przed i po zabiegu nie wolno się opalać. Przeciwwskazania do zabiegu, to jasne włosy, na które nie działa laser, ponieważ nie zawierają one pigmentu. Istnieją różne skrajnie opinie o tej metodzie ze względu na trwałość zabiegu. Zależne jest to czy mamy do czynienia z prawdziwą wiązką laseru czy z urządzeniem IPL, które podszywa się pod laser (wiązka z IPL jest właściwie takim samym światłem jak lampa w aparacie z tym, że jest mocniejsza) i nie zabija włosa tylko go usypia.

 

Epilar

Trwała depilacja polegająca na niszczeniu mieszka włosowego żelem zawierającym enzym zwany trypsyną. Po depilacji woskiem na około minutę nakłada się na skórę żel. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale trzeba go powtórzyć nawet do kilkunastu razy.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Grudzień 13, 2014
Najlepszym rozwiązaniem, jak dla mnie jest depilacja laserowa, jak ktoś jeszcze nie próbował to polecam, zwłaszcza, że trwa zima, a to najlepszy czas na takie zabiegi. Ja miałam robioną w zeszłym roku i naprawdę nie mogę narzekać, zyskałam sporo czasu.