Gdy włos Ci z głowy spada

Włosy mogą być największym atutem naszej urody.Gdy są proste marzymy o kręconych i odwrotnie. Często mamy dylematy co do długości włosów i koloru. Lecz jest to najmniejszy problem przy tym, gdy fryzura zaczyna nam się przerzedzać.

 

Kiedy zauważysz zbyt duże wypadanie włosów zrób badania - możesz mieć za mało witamin.

Włos pozostaje na głowie przez 7-8 lat, pod koniec tego okresu wchodzi w fazę spoczynku. Czas ten jest potrzebny na regenerację meszka włosowego. Jeżeli codziennie tracimy do 100 włosów, nie musimy się martwić. Przy takiej ilości nie ma mowy o łysieniu. Część starych włosów wypada aby w ich miejsce wyrosły nowe. Jeżeli jednak widzisz, że gubisz znacznie więcej włosów, musisz udać się do lekarza.

 

Łysienie to sygnał, że z organizmem jest coś nie tak

W większości przypadków łysienie to sprawka jednego z męskich hormonów płciowych - dihydrotestosteronu (DHT jest pohodną testosteronu). Wysoki poziom DHT prowadzi do zaburzeń wzrostu włosów i osłabienia meszków włosowych. Nadmiar DHT lub nadwrażliwość na ten hormon meszków włosowych powoduje tzw. łysienie androgenowe. Dotyczy ono 95% tracących włosy panów i aż 60% pań. Łysienie androgenowe może być dziedziczne. Prawdopodobieństwo podwyższenia się poziomu DHT rośnie u kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne, są otyłe, mają niedoczynność tarczycy. Przerzedzenie, a nawet utrata włosów może też być wynikiem choroby, która aktualnie toczy się w organiźmie, a nawet tej z którą walczyliśmy kilka miesięcy temu. Zdarza się, że łysienie jest wynikiem bardzo wysokiej gorączki. Efekty tego widać nawet 3-4 miesiące po chorobie. Na szczęście utrata włosów jest tylko przejściowa.

 

Łysienie może być tez jednym z objawów:

  • grzybicy skóry
  • anemi
  • ciężkiej infekcji
  • zatrucia chemicznego
  • zarażenia kiłą

Wypadanie włosów to także skutek chemioterapii i radioterapii, a także zażywania co niektórych leków. Po zakończeniu kuracji lub zmianie lekarstw włosy odrastają. Jeżeli włosy wypadają nagle ale tylko w konkretnych miejscach, mówimy wtedy o łysieniu plackowatym. Równomierne przerzedzenie to łysienie rozsiane. Gdy dojdzie do zniszczenia meszków włosowych mamy do czynienia z łysieniem bliznowaciejącym. Łysienie może być wynikiem niedoboru minerałów, przeważnnie cynku i żelaza. Jeżeli dieta jest zbyt monotonna może nie dostarczać koniecznych do budowy włosów witamin. Wypadanie włosów to jeden z objawów bulimii czy anoreksji. Osoby, które cierpią na te choroby nie tylko źle się odżywiają ale żyją też w wielkim stresie. To zazwyczaj wzmaga łysienie.

 

 

Mitem jest, że podcinanie włosów sprawi, że będą one gęściejsze

Cudu takiego nie uczynią żadne zabiegi fryzjerskie a w niektórych przypadkach mogą nawet zaszkodzić. Włosy nie lubią ondulacji, płyn do trwałej narusza ich strukturę. Ciasne spinanie włosów, czyli popularne końskie ogony też dobrze nie wpływają na kondycję włosa. Dostępne w drogeriach odżywki nie zahamują utraty włosów, one działają jedynie powierzchownie, czyli doskonale nadają sie do nabłyszczania czy rozczesywania niesfornych włosów. Także nie warto czekać aż włosy zaczną wychodzić garściami. Jeżeli zauważymy niepokojące obajwy natychmiast odwiedźmy lekarza dermatologa. Konieczne jest ustalenie przyczyny.Zdjęcie: Fotolia fot by © chinatiger
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 21, 2017
Mi pani w aptece Melissa poleciła suplementy diety, tabletki, które są dostępne bez recepty. Korzystam z nich od 2 miesięcy i widzę różnicę, mam nadzieję, że po dłuższym stosowaniu będą jeszcze lepsze efekty.
Ocena:
Czerwiec 12, 2017
Od niedawna też, kiedy problem zaczął się nasilać zaczęłam jeszcze łykać skrzyp polny, kupuję z humavitu te tabletki, bo są w najlepszej cenie.
Ocena:
Styczeń 13, 2017
U mnie szczególnie zimą jest ten problem. Dlatego staram się jeść duzo warzyw i pilnuję diety, a poza tym stosuję właśnie olejek arganowy. no i co waznie nie farbuję włosów - nie chcę im dokładać kolejnych problemów. Jesli już to teraz w karnawale na szalone imprezy używam farb jednodniowych w sprayu 1 Day Color.
Ocena:
Wrzesień 13, 2016
Olejki są super. Sama chętnie ich używam. A te z Venity kosmetyki do włosów to już szczególnie, sa tanie a bardzo skuteczne i wydajne.
Ocena:
Lipiec 4, 2016
Ja staram sie moje włosy po prostu regularnie odżywiać i nawilżać, używam olejków do włosów ostatnio moim hitem jest olejek macadamia z olejkiem jojoba z Venity. Bardzo dobrze odżywia, nawilża i zwiększa elastyczność włosów, wygładza i nabłyszcza je. Ale też zauważam, że chroni podczas suszenia i stylizowania na gorąco, no i ułatwia rozczesywanie.