Data publikacji:

Podpaski wielorazowe - jak je wybrać? Jak prać?

W trosce o środowisko, jak również własne zdrowie i komfort, coraz więcej kobiet wybiera podpaski wielorazowe. To ekologiczne a jednocześnie opłacalne rozwiązanie - prawidłowo użytkowana podpaska tego typu może bowiem posłużyć przez wiele miesięcy.

Wciąż jednak wiele pań obawia się stosowania wielorazowych artykułów higienicznych. Wynika to z niewiedzy na ich temat. Dlatego też sprawdźmy, jakie podpaski wielorazowe wybrać oraz w jaki sposób o nie dbać, by służyły przez długi czas.

podpaski

Stosowanie podpasek wielorazowych ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala nam to ograniczyć znacząco wytwarzane przez nas odpady. Wystarczy uświadomić sobie, że większość środków higienicznych dla kobiet wytwarzana jest z materiałów, które rozkładają się przez dziesiątki lub nawet setki lat. Tymczasem każda kobieta w przeciągu swojego życia zużywa około 130 kilogramów odpadów higienicznych.

Poza tym, podpaski wielorazowe są bezpieczne dla zdrowia - nie są bielone chlorem, przez co zmniejszają ryzyko występowania podrażnień i reakcji alergicznych. Ich zaletą jest również fakt, że pozwalają sporo zaoszczędzić. Koszt zakupu podpaski to około 30 złotych, tymczasem prawidłowo użytkowana może posłużyć nam nawet przez kilka lat.

Jakie podpaski wielorazowe wybrać?

Oferta podpasek wielorazowych jest coraz szersza i bardziej różnorodna. Znajdziemy w niej podpaski wielorazowe na noc charakteryzujące się większą chłonnością, podpaski na dzień wykonane z różnych materiałów, dostępne w różnych kształtach i wymiarach, a także wielu ciekawych wariantach kolorystycznych.

Sprawia to, że kobiety, które poszukują produktów dla siebie, często nie wiedzą, jakie podpaski wielorazowe wybrać. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie.

Poszukując podpasek dla siebie, warto stawiać na te, które wykonane są z materiałów, takich jak mikropolar (np. podpaski BamBaw HeavyFlow), coolmax czy welur. Materiały te bardzo łatwo oddają zabrudzenia, dzięki czemu utrzymanie podpasek wielorazowych w czystości jest proste i nie wymaga namaczania. Ciekawą propozycją są również podpaski wykonane z całkowicie naturalnych tkanin, takich jak bawełna organiczna czy włókno bambusowe. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku pań, które muszą uważać na alergie, podrażnienia czy infekcje, ponieważ pozwalają skórze oddychać i wolne są od środków chemicznych mogących mieć wpływ na wrażliwą skórę okolic intymnych.

Warto jednak mieć świadomość, że zabrudzenia z naturalnych tkanin schodzą nieco trudniej.

W jaki sposób prać podpaski wielorazowe?

Wiele kobiet, które chciałyby spróbować tego typu środków ochrony, zastanawia się, jak prać podpaski wielorazowe. Wydaje się im bowiem być to dość kłopotliwym zadaniem. Tymczasem wcale nie musi tak być. Najważniejsze jest to, aby do prania podpasek wielorazowych używać delikatnych, naturalnych środków piorących w formie płynu. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim płyny o wiele lepiej wypłukują się z tkanin, dzięki czemu nie narażamy skóry na kontakt z substancjami chemicznymi. Co ważne, podpaski wielorazowe możemy prać zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem pralki. W tym drugim przypadku możemy prać je z bielizną lub innymi rzeczami - najpierw wykorzystując program „Płukanie”, a następnie wyprać je w temperaturze około 60 stopni.

Czy namaczanie podpasek jest konieczne? Wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. W przypadku coolmaxu czy mikropolaru wystarczy przechowywać je w woreczku mającym dostęp do powietrza i wypłukać bezpośrednio przed praniem. Jeśli zaś wykonane są z włókien naturalnych - najlepiej wypłukać je w zimnej wodzie od razu po użyciu, wysuszyć oraz wyprać po zakończeniu miesiączki.

Poza tym powinniśmy pamiętać również o tym, w jaki sposób suszyć podpaski wielorazowe. Większość producentów odradza suszenia w suszarkach bębnowych oraz na grzejnikach. Wysoka temperatura może wpłynąć negatywnie na właściwości podpaski, a tym samym na nasz komfort oraz chłonność produktu.

Autorka: Kamila Łada