Och te siwe włosy

Na ludzkiej głowie znajduje się od 100. do 150. tysięcy włosów. Ich kolor uzależniony jest od poziomu melaniny – barwnika, który znajduje się w pigmencie włosa. Z biegiem czasu melaniny mamy coraz mniej, a nasze włosy zaczynają siwieć. Jest to najbardziej oczywisty i widoczny przejaw starzenia, na który niewiele możemy poradzić.

 

siwe-wlosy-kobieta-siwienie-550x350

 

Włos żyje od 2. do 6. lat. Po kilkuletniej fazie wzrostu obumiera i zostaje wypchnięty przez swojego następcę. Po kilkudziesięciu takich cyklach liczba melanocytów (komórek pigmentowych) zaczyna progresywnie się zmniejszać i w pewnym momencie jest ich zbyt mało, aby mogły skutecznie zabarwić włos. Wówczas staje się on biały.

 

Siwe włosy, a nasze geny

Japońscy naukowcy zauważyli, że w zdrowych włosach komórki macierzyste melanocytów migrują do określonej części mieszka włosowego. Tam wypełniają się melaniną, a następnie przemieszczają do łodygi włosa. W siwych włosach komórki macierzyste zanikają odcinając tym samym dopływ nowych melanocytów.

Siwienie włosów jest procesem fizjologicznym, a pierwsze siwe włosy pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 30, a 40 rokiem życia. Bywa też tak, że białe włosy pojawiają się na głowie dwudziestolatków. Zmartwienia, depresja, stany lękowe, silny stres, intensywny ból, bezsenność oraz problemy finansowe mogą przyspieszyć proces siwienia. Także choroby wyniszczające organizm (anemia, niedożywienie, nowotwory, czy tuberkuloza) są częstą przyczyną powstawania siwych włosów.

Znane są przypadki osób, które w wyniku bardzo silnego stresu osiwiały w jedną noc. Zdarzało się również, że włosy na jednej połowie głowy traciły kolor, a po kilku godzinach wracały do naturalnej dla nich barwy.

Siwienie dotyczy głównie włosów na głowie oraz zarostu twarzy. Pierwsze ‘siwusy’ najczęściej pojawiają się na skroniach. Włosy łonowe i włosy pod pachami prawie nigdy nie siwieją, a jeśli już to o wiele później niż te na głowie.

 

Sposoby na siwe włosy

Niestety nie ma skutecznej metody w walce z siwiejącą czupryną. Najlepiej po prostu pogodzić się ze zmianą koloru włosów i cieszyć się drobinkami srebra na głowie. W sprzedaży jest wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji siwych włosów. Specjalistyczne odżywki i szampony zniwelują żółty odcień włosa i sprawią, że będzie on miał ładny, lśniący kolor.

Kolejnym rozwiązaniem jest oczywiście koloryzacja. Ale tu przestrzegamy! Włosy najlepiej farbować u profesjonalisty, gdyż w przypadku dużej ilości białych włosów kolor może wyjść inny niż ten przedstawiony na opakowaniu.

Można także zastosowodsiwiacz - preparat zawierający prekursor malaniny. Wnika on w strukturę włosa, wchodzą w reakcję z tlenem i stopniowo przywraca włosom kolor. Ponieważ podczas utleniania melaniny wytwarzane są pigmenty zbieżne z naturalnymi włosy zyskują dawną barwę. Niestety odsiwiacze zawierają ołowiu, który może działać uczulająco.

Zatem drogie Panie nie stresujmy się, pamiętajmy o odpoczynku i odpowiedniej, bogatej w minerały diecie. Bowiem coraz częściej mówi się o tym, że Japonki swe bujne i odporne na siwienie włosy zawdzięczają swojej codziennej diecie, bogatej w duże ilości wodorostów i oleju sezamowego. A jeśli kuchnia azjatycka nie pomoże zawsze możemy ‘siwusy’ przefarbować.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Danel

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 30, 2015
na urodziny mojej mamy umówiłam nas do fryzjera na najnowsza kurację Replex, która odbudowuje mostki dwusiarczkowe włosa, sprawia, ze włosy sa mocniejsze i bardziej błyszczące. Ja juz byłam, podoba mi sie efekt - wiec zabieram swoja mame.