Kleszcze atakują - profilaktyka i usuwanie kleszcza

Planując wyprawę do lasu, albo weekend na działce musisz pamiętać, że od wczesnej wiosny do późnej jesieni w zaroślach czyhają kleszcze. Atakują głównie ssaki, ptaki i gady, ale żywią się także ludzką krwią. Jeśli wybierasz się z dziećmi na łono natury, zachowaj szczególną ostrożność. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj wszystkie zakamarki ciała, bowiem ugryzienie kleszcza może stać się przyczyną poważnej choroby.

 

kleszcz-bolerioza550

 

Kleszcz w trawie piszczy

Głodne kleszcze to małe pajęczaki, wielkości od 1 do kilku milimetrów, ale po wypiciu krwi znacznie zwiększają swą objętość osiągając rozmiar nawet 2 cm! Jest ich kilkaset gatunków, ale rozróżnić można dwie grupy: kleszcze twarde (pokryte częściowo twardym pancerzem) i miękkie (pozbawione pancerza). Kleszcze potrafi czekać na ofiarę bardzo, bardzo długo. Przyczajony w trawie, w niskich krzakach na spodniej stronie liści, czeka. Naturalny instynkt budzi go, gdy w pobliżu znajdzie się potencjalny żywiciel. Momentalnie spada na niego i wędruje do miejsca gdzie może się wbić. Sam moment wkłucia jest bezbolesny. Wczepiając się w ranę, kleszcz wstrzykuje nam środek znieczulający, dlatego zazwyczaj nie wiemy, że właśnie staliśmy się żywicielami.

 

Jak duży jest kleszcz

 

 

 

Kleszcze czają się w obszarach przejściowych między dwoma różnymi typami roślinności, jak np. brzegi lasów graniczące z łąkami, polany, trawy, błonia nad rzekami i stawami, zagajniki z zaroślami, obszary, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty lub odwrotnie. Lubią krzaki jeżyn, leszczyn czy paproci. Nie przepadają za słońcem, lubią ciepło i wilgoć.

 

 

 

Ugryzienie kleszcza

Pajęczaki wczepiają się w delikatną i dobrze ukrwioną skórę. Najczęściej wybierają miejsca wzdłuż linii włosów, na szyi, za uszami, w zgięciach i fałdach: pod kolanami, w pachwinach, pod pachami, pod piersiami, a także na brzuchu, w pępku i w okolicach kostek. Dlatego oglądając siebie lub dziecko po spacerze w lesie, sprawdzajmy te obszary w pierwszej kolejności. Sprawdźmy też ubranie - gdyż w wielu przypadkach możemy znaleźć kleszcza jeszcze nie wbitego, a podróżującego po bluzie czy spodniach. Jeśli kleszcz zdążył się "zainstalować", po kilku godzinach w miejscu wczepienia może pojawić się zaczerwienienie, bolesny stan zapalny lub świąd.

 

Co jeśli znajdziemy wczepionego kleszcza?

Po pierwsze nie panikujmy! Znalezionego kleszcza należy jak najszybciej usunąć, im krócej kleszcz żeruje tym mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia chorobami odkleszczowymi. Nie zaleca się popularnych ludowych metod: ‘na masło’, inne tłuszcze czy 'wódkę'. Kleszcza nie należy też przypalać. Owszem potraktowany w ten sposób kleszcz wypadnie, ale wcześniej dusząc się, zwymiotuje do rany zostawiając w niej wszelkie przenoszone przez siebie zarazki. A nie o to nam chodzi …


Intruza usuwa się palcami lub pęsetą - chwytając go przy samej skórze za odwłok i delikatnym ruchem wyciągając. Nie powinno się nim kręcić, gdyż można wówczas urwać jego odwłok, a główka pozostanie nadal w skórze. Na zakończenie dezynfekujemy ranę i dla pewności wnikliwie oglądamy kleszcza. Ma głowę i wszystkie odnogi - świetnie. Wyszedł cały! Po zakończonej operacji umyjmy ręce. Na wszelki wypadek sprawdzamy miejsce wkłucia kleszcza przez najbliższe tygodnie i obserwujemy wszelkie zmiany. Jeśli pojawi się rumień, obrzęk, opuchlizna lub objawy grypowe, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli nie czujemy się na siłach aby wyciągnąć kleszcza możemy udać się do lekarza lub jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do ich usuwania. W aptekach internetowych dostępne są proste w obsłudze kleszczołapki lub małe ssawki - pompki próżniowe, przeznaczone właśnie do usuwania kleszczy.

 

Wielu z nas bagatelizuje zagrożenie sądząc, że te małe pajęczaki nie są groźne. Nic bardziej mylnego. Często są one nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych, a ukąszenie kleszcza może być źródłem wystąpienia naprawdę groźnej infekcji:

  • boreliozy
  • kleszczowego zapalenia opon mózgowych

 

Jak chronić się przed atakiem kleszczy?

Odpowiednia profilaktyka nie wyeliminuje problemu ale na pewno zmniejszy ryzyko ukąszenia. Dlatego przed wyjściem do parku, lasu czy w plener:

  • Ubieraj dziecko w jasne ubrania, na których z łatwością zauważysz pajęczaka,
  • Wybieraj bluzki z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami, w miarę możliwości zakrywające całą powierzchnię ciała,
  • Pamiętaj o czapce na głowę i krytych butach,
  • Przed wyjściem zastosuj odpowiedni preparat przeciw kleszczom,
  • Nie chodźcie po zaroślach i wąskich ścieżkach,
  • Za każdym razem po powrocie do domu dokładnie obejrzyj malucha i jego ubranie,
  • Pamiętaj, że obecnie dostępne są szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Niestety na boreliozę, jak dotąd, nie ma szczepionki.

 

Zdjęcie: Wikipedia.org public domain

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 19, 2016
Hej, ja wysyłałam po prostu kleszcza do badań do Centrum Badań DNA i czekałam na wyniki czy był zarażony, na szczęście okazało się że nie więc byłam spokojna.
Ocena:
Maj 18, 2016
agata a na czym polega dokładnie ten test? Co pobierane jest do badania , próbka krwi?
Ocena:
Kwiecień 19, 2016
straszne są te kleszcze, kiedyś było ich jakoś mniej. Dobrze że można zrobić szybkie badania w przypadku wpicia się kleszcza i stwierdzenia czy nie przeniósł nam np. boreliozy. Znajoma kilka dni temu wykonywała badania z medgenetix i czeka na wyniki