Prawdy i mity na temat miesiączki

Miesiączka to dla nastoletniej dziewczyny powód do dumy, bo może z przekonaniem powiedzieć - jestem kobietą. Jednak w późniejszym okresie, kiedy okres zaczyna być regularnym, niezbyt przyjemnym aspektem życia to staje się naszym utrapieniem. Choć miesiączka jest stanem naturalnym to wokół niej nadal krąży wiele bajek. Jakie są prawdy i mity o miesiączce?

 

prawdy i mity o miesiączce

 

Trudny okres dla kobiety

Miesiączka to nie jest przyjemny czas dla kobiety. Pojawia się ból brzucha, rozdrażnienie, senność, brak koncentracji czy nerwowość. Rzadko, która z nas mówi o menstruacji pozytywnie, ale każda z nas wie, że tak nas stworzyła natura i nie mamy na nią wpływu. Te kilka dni w miesiącu mogą jeszcze się wydłużyć przez zespół napięcia przedmiesiączkowego. Nawet przez dwa tygodnie w miesiącu możemy czuć się nieswojo. Na szczęście miesiączka przestała być już tematem tabu. Nawet panowie chętniej pomagają nam w tym trudnym okresie i starają się być dla nas wyrozumiali. 

Prawdy i mity

W przetrwaniu tego okresu nie pomagają nam mity docierające z różnych źródeł. Najczęściej słyszymy porady: nie kąp się w gorącej wodzie, nie uprawiaj sportu, nie uprawiaj seksu itp. Które z tych rad są prawdziwe, a które są mitem? 

 

1. Nie masz okresu, na pewno jesteś w ciąży. MIT.

Nie prawda. Brak okresu nie zawsze oznacza ciążę, chociaż to jeden z jej objawów. Brak miesiączki, spóźnienie lub delikatne plamienia mogą być spowodowane: stresem, zmianą klimatu, spadkiem lub wzrostem wagi, intensywnym wysiłkiem fizycznym lub zaburzeniami hormonalnymi takimi jak: nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Również odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może być przyczyną braku miesiączki.

2. Kiedy masz miesiączkę - nie ćwicz. MIT.

W trakcie miesiączki możesz uprawiać sport. Niektórzy ginekolodzy nawet zalecają aktywność fizyczną, dzięki temu okres może być mniej bolesny. Jednak należy uważać i nie nadwyrężać się, zbyt intensywny wysiłek może nasilić krwawienie. W tych dniach najlepiej skorzystać z pilatesu, jogi czy potruchtać na świeżym powietrzu. 

3. Miesiączka = brak seksu. MIT.

Nieprawdą jest, że w czasie miesiączki nie możesz kochać się ze swoim mężczyzną. Nie ma przeciwwskazać medycznych, aby w tych dniach współżyć. Jednak to czy chcesz kochać się ze swoim partnerem zależy od Ciebie. Warto pamiętać, że w tych dniach musisz zadbać o higienę, najlepiej zabezpieczyć się prezerwatywą, ponieważ szyjka macicy jest otwarta i może dojść do zakażenia.

4. Nie rób długich kąpieli. PRAWDA.

Prawdą jest, że w czasie miesiączki należy dbać szczególnie o higienę intymną - przemywać się, brać częściej prysznic. Jednak nie zaleca się długiego leżenia w wannie, szczególnie w gorącej wodzie, bo wówczas ciepło wzmaga wypływ krwi. Długa, gorąca kąpiel może doprowadzić do krwotoku, a nawet omdlenia, dlatego zaleca się chłodny prysznic. W czasie menstruacji nie należy także korzystać z długich kąpieli słonecznych oraz lepiej zrezygnować z solarium. Długie opalanie może zwiększyć obfitość krwawienia i zostawić plamy na skórze.

5. Masz miesiączkę? To lepiej nie gotuj. MIT.

Typowy, staroświecki przesąd. Kiedyś mówiło się, że w czasie okresu nie należy kisić ogórków, piec ciast i smażyć naleśników. Prawda jest taka, że kobieta w czasie miesiączki jest rozdrażniona, nie może się skoncentrować i szybko się denerwuje, dlatego nie wychodzą jej tak smaczne kulinarne przysmaki. 

6. Jak masz miesiączkę to nie idź do fryzjera. PRAWDA.

Prawda. Fryzjerki przekonują, że w czasie menstruacji lepiej nie farbować włosów oraz nie poddawać ich różnym zabiegom pielęgnacyjnym. Włosy podczas miesiączki nie układają się, kiepsko przyjmują farbę lub nie kręcą się z powodu wydzielania się w tych dniach większej ilości łoju na głowie. 

Menstruacja to trudne kilka dni, które kobieta musi przejść w każdym miesiącu. Jednak nie należy się przejmować wszystkimi przesądami czy dobrymi radami. Pamiętaj, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i słuchanie własnego ciała. Jeśli masz ochotę gotować czy pobiegać, nie wstrzymuj się. W końcu to Ty sama wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze i co pomoże Ci przetrwać ten męczący okres.

Zdjęcia: Fotolia.pl

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.