Paznokcie, a zdrowie

Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak paznokcie zwierciadłem naszego zdrowia. Nie powinnyśmy lekceważyć zmian w wyglądzie płytki paznokciowej, gdyż mogą one być sygnałem, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

 

paznokcie-zdrowie550
Zdrowa płytka paznokciowa powinna być gładka, różowawa i błyszcząca. Ta u rąk rośnie około 3 mm miesięcznie, natomiast paznokcie u nóg znacznie wolniej, bo około 1,5 mm.
 

Barwa płytki paznokciowej

Zmiana koloru płytki paznokcia, zasinienie, niebieskie plamki oraz wylewy mogą być przyczyną zbyt małej ilości tlenu we krwi i świadczyć o niewydolności układu krążenia, kłopotach z sercem lub płucami. Żółte zabarwienie może być spowodowane używaniem ciemnych lakierów do paznokci. Mają one na tyle intensywny barwnik, że wnika on w płytkę paznokcia. Natomiast jeśli nie malujesz paznokci na intensywne kolory, a żółte lub brązowe zabarwienie utrzymuje się, koniecznie zbadaj nerki. Brak żelaza oraz anemia sprawiają, że płytka jest blada, a po jej naciśnięciu długo wraca do swojego różowego zabarwienia.

 

Zmiany kształtu paznokcia

Także kształt paznokcia może wiele powiedzieć o stanie zdrowia naszego organizmu. Gdy płytka jest wyraźnie wypukła warto skontrolować tarczycę oraz płuca.A gdy pojawią się na niej nieregularne zgrubienia być może mamy kłopoty z układem krążenia.

 

Ubytki i łamliwe paznokcie

Podłużne rowki mogą świadczyć o zaburzeniach trawienia lub braku wapnia, a co za tym idzie osteoporozie. Często kruche i łamliwe paznokcie 'mówią' o braku witamin i kłopotach z przemianą materii. Jeśli płytka pęka i zmienia kształt warto zbadać żołądek. Poprzeczne bruzdy nie są groźne. Zazwyczaj są wynikiem zbyt inwazyjnego wycinania skórek podczas którego doszło do uszkodzenia macierzy paznokcia.

 

Białe plamki

O 'kwitnących' paznokciach mówimy wówczas gdy na płytce pojawiają się białe plamki. Powstają w wyniku braku witamin i mikroelementów, zwłaszcza żelaza, cynku i wapnia.

 

Przyczyna zmian w obrębie płytki paznokcia może być błaha. Zazwyczaj wystarczy uzupełnić niedobór witamin i wszystko wraca do normy. Należy mnieć jednak na uwadze, że niekiedy może to być wskazówka, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Andrey Armyagov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 15, 2016
Ja ostatnio w domu sobie robię mani hybrydowy, głównie dlatego że jest trwały:) A lakiery kupuję z MakeAr bardzo mi one pasują, idealnie se rozprowadzają, sa trwałe - spokojnie miesiąc bez odprysków.
Ocena:
Lipiec 6, 2016
Mam taka pracę, że paznokcie, całe dłonie są moją wizytówką. Chodzę do Pani Kasi na manicure, teraz odkąd ma promocję z opi colorweeks jeszcze bardziej jestem zadowolona. Mam zadbane i zdrowe paznokcie.
Ocena:
Czerwiec 6, 2016
Moja chwila relaksu to własnie ta, u manicurzystki! Uwielbiam ten czas, kiedy mogę po prostu usiąść i odpocząć! Tak jak Wy widzę, jestem fanką opi. Teraz mój salon korzysta z promocji colorweeks - w danym okresie panuje dany kolor colorgelu i dzieki zdecydowaniu się na ten kolor objęty promocją ma sie tańszą usługę.
Ocena:
Marzec 10, 2016
Jestem przed świetami umówiona na zabieg opi kawa czy herbata, moja kosmetyczka go poleca, sama go stosowała i jest ponoć rewelacyjny na zniszczoną skórę i kruche paznokcie. Dam znać po!
Ocena:
Listopad 10, 2015
wiele moich klientek przychodzi do mnie aby poprawić swój nastrój. Jestem ich powierniczka, wysluchuje wielu sekretów.. W moim salonie korzystam z Gelcolor z OPI, ponieważ paznokcie pomalowane ich kolorkami uszcześliwiaja oczy i moich klientek.
Ocena:
Październik 1, 2015
paznokcie maluje odpowiednimi lakierami, najbardziej lubie te z Mistero milano bo dlugo utrzymuja sie na paznokciach i ladnie sie prezentuja, a kobiece dlonie- to wizytówka
Ocena:
Luty 18, 2015
Niestety, ciaza wyniszcza dosc konkretnie nasz organizm;/ Wtedy warto lepiej o siebie zadbac - ja bralam kwas foliowy+zelazo w jednym - Chela Ferr. I wszystko przebieglo pomyslnie!!:) Jestem juz szczesliwa mama!!