Wskaźnik BMI

BMI, czyli Body Mass Index to Wskaźnik Masy Ciała, na podstawie którego w sposób umowny możesz określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie i stwierdzić czy Twoja waga jest prawidłowa.Wskaznik_BMI

 

Czym jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI jest niezwykle prostą metodą, która pozwala orientacyjnie wyliczyć indeks masy ciała i wstępnie oszacować, czy styl życia i stosowana przez nas dieta mają na nas pozytywny, czy też negatywny wpływ. Dzięki wskaźnikowi BMI możemy spróbować oszacować, czy istnieje ryzyko wystąpienia u nas schorzeń związanych z otyłością i nadwagą: cukrzycy typu II, zaburzeń oddychania, nowotworów złośliwych, nadciśnienia tętniczego czy niedokrwienia serca.

 

Kalkulator BMI

Żeby wyznaczyć wartość wskaźnika BMI dla Ciebie, wykonaj proste działanie matematyczne. Masę ciała w kilogramach podziel przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Poniższa tabelka pokazuje jak w praktyce zastosować kalkulator BMI.
 

BMI - jak obliczyć prawidłową masę ciała

 

  • < 18,5 – niedowaga – Może być wynikiem zaburzeń łaknienia (bulimii lub anoreksji). U wielu kobiet niedowaga jest przyczyną wystąpienia przedwczesnych porodów oraz poronień.
  • 18,5 - 25 – norma – Nasza waga jest prawidłowa. Tak trzymaj!
  • 25 - 30 – nadwaga – Najwyższa pora, aby zmienić swój styl życia oraz ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, cukrów i tłuszczy.
  • 30 - 35 – otyłość I stopnia – Istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością.
  • 35 - 40 – otyłość II stopnia – oznacza duże ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością.
  • > 40 – skrajna otyłość – osoby mające BMI powyżej 40 wymagają pomocy lekarskiej oraz leczenia farmakologicznego.

 

Stosując kalkulator BMI należy mieć na uwadze, że wynik pomiaru jest jedynie orientacyjny. Rzeczywista zawartość tłuszczu w organizmie może być różna od uzyskanej w teście wartości. Ponadto na pomiarach indeksu masy ciała nie powinny opierać się kobiety w ciąży, sportowcy oraz dzieci i osoby starsze.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Gorilla All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 21, 2015
nie sugeruje się wskaznikiem BMI wazniejsze jest jak sie czujemy i jak wyglada nasze cialo. dlatego regularnie uzywam szczotki Brista, ktora masuje cialo i poprawiam krązenie krwi, poprawia mi sie moje samopoczucie i cialo jest jedrniejsze
Ocena:
Maj 22, 2014
Kalkulator powyżej nie sprawdza się dla dzieci i młodzieży, bo dla nich zupełnie inaczej się to oblicza :(