Kobiecy alkoholizm

W ciągu ostatnich pięciu lat znacznie zwiększyła się liczba kobiet uzależnionych od alkoholu. Niestety kobiety znacznie szybciej wpadają w nałóg, jest im trudniej z niego się wydostać, a alkohol czyni w ich organizmie większe spustoszenie niż u mężczyzn.

 

kobieta-alkohol-550

 

Podstawą alkoholizmu jest brak kontroli nad spożywaniem alkoholu. Pierwszą przyczyną jest uzależnienie psychiczne, które sprawia, że alkoholik nawet po długim okresie abstynencji wraca do picia. Zaś uzależnienie fizjologiczne sprawia, że wypicie nawet bardzo małej dawki alkoholu powoduje ponowną utratę kontroli.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia o uzależnieniu mówimy gdy u chorego utrzymują się co najmniej trzy z następujących objawów:

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu picia alkoholu
  • wystąpienie nieprzyjemnych objawów fizycznych związanych z przerwaniem picia
  • wzrost tolerancji na alkohol
  • zaniedbywanie zainteresowań, rodziny, przyjaciół na rzecz spożywania alkoholu
  • picie alkoholu pomimo złego samopoczucia i szkodliwych następstw picia

 

Zazwyczaj osoby pijące nie przyznają się do nałogu. Usprawiedliwiają sięganie do kieliszka twierdząc, że jeden głębszy jeszcze nikomu nie zaszkodził. Oczywiście odrobina alkoholu wypijana sporadycznie nie zaszkodzi, ale gdy do kieliszka zaglądamy częściej zaczynają się problemy.

 

Współczesne kobiety sięgają po alkohol gdyż nie radzą sobie z wymaganiami jakie stawia przed nimi życie. Społeczeństwo oczekuje od nich by były dobrymi matkami, pięknymi i troskliwymi żonami oraz kreatywnymi pracownikami. Spoczywa na nich obowiązek wychowywania potomstwa, prowadzenia domu, a ich partnerzy pracują coraz dłużej sprawiając, że kobiety czują się samotne i zdane tylko na siebie.

 

Dodatkowo po wypiciu tej samej ilości alkoholu jego stężenie będzie wyższe u kobiety niż mężczyzny. Panie także łatwiej uzależniają się, a ich organizm trudniej pozbywa się alkoholu i szybciej odczuwa skutki picia.

 

Mimo, że z roku na rok liczba uzależnionych od alkoholu kobiet powiększa się to nadal pijana kobieta jest znacznie rzadszym widokiem niż pijany mężczyzna. Często zdarza się, że alkoholiczka nigdy nie bywa pijana. Bowiem wiele uzależnionych od alkoholu kobiet popija go w małych dawkach nie dopuszczając tym samym do złego samopoczucia wynikającego z wystąpienia zespołu abstynencyjnego.

 

Zdjęcie: Fotolia by © dpaint

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.