Grzybica pochwy

Szacuje się, że  aż 75% kobiet przynajmniej raz w życiu choruje na grzybicę pochwy. Prawie połowa z nich cierpi na nawracające infekcje grzybicze nawet przez wiele lat. Czym więc jest grzybica pochwy i dlaczego dotyka tak wiele kobiet?

 

grzybica_pochwy

 

Czym jest grzybica pochwy

Grzybica, inaczej zwana kandydozą lub drożdżycą to infekcja grzybami najczęściej z rodzaju Candida albicans. Rozwija się ona zazwyczaj w wilgotnym środowisku oraz w fałdach skórnych i  daje wiele nieprzyjemnych objawów: świąd, pieczenie, serowate lub grudkowate upławy, najczęściej obfite lub o intensywnym zapachu, a także ból okolic sromu.

Rozpoznanie grzybicy pochwy przez lekarza nie jest trudne. Zazwyczaj wystarczy zwykłe badanie ginekologiczne, ale całkowitą  pewność diagnozy umożliwia dopiero wykonanie posiewu i badania mikroskopowego pobranego z pochwy materiału. Wynik takiego badania daje jednoznaczną informację o rodzaju drożdżaków jakie zaatakowały srom, a także  pomaga w ustaleniu leczenia odpowiednimi preparatami.

 

Czynniki sprzyjające zakażeniom grzybicznym

  • nieodpowiednia higiena okolic sromu;
  • używanie wspólnych ręczników;
  • korzystanie z publicznych toalet;
  • irygacje pochwy;
  • ciąża;
  • antykoncepcja hormonalna;
  • stres.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety chorujące na cukrzycę. Źródłem zakażenia mogą być również partnerzy seksualni, gdyż u mężczyzn często infekcja grzybicza przebiega bezobjawowo.

Grzybica pochwy - leczenie

Leczenie grzybicy pochwy i sromu odbywa się zazwyczaj miejscowo i jest każdorazowo zlecane przez lekarza ginekologa. Podczas leczenia podawane są antybiotyki w postaci globulek dopochwowych przez okres 3-14 dni (np. Nystatyna). Aby złagodzić objawy zalecane jest  jednoczesne stosowanie zewnętrznych kremów łagodzących świąd (np. dostępny bez recepty krem Clotrimazolum).W przebiegu nawracających, bądź ciężkich infekcji w leczeniu grzybicy pochwy stosuje się również leki doustne – triazolowe. Leczenie należy zakończyć przed miesiączką. Aby skutecznie zwalczyć infekcję grzybiczą niezwykle istotne jest jednoczesne leczenie obojga partnerów seksualnych oraz powstrzymanie się od stosunków w trakcie leczenia.

 

Kandydoza, a ciąża

Ciężarne kobiety są często narażone na grzybicę ze względu na hormonalną zmianę środowiska pochwy.  Leczenie grzybicy pochwy w ciąży jest konieczne, gdyż nie leczona infekcja grzybiczna może wywołać przedwczesny poród. Leczenie środkami miejscowymi jest bezpieczne dla płodu!

Na grzybicę narażone są najbardziej kobiety, które mają założone pessarium (specjalny gumowy pierścień zamykający szyjkę macicy i pomagający zapobiegać przedwczesnemu porodowi). U takich pacjentek   lekarze często zalecają profilaktyczne stosowanie środków przeciwgrzybiczych.

 

Grzybica pochwy - profilaktyka

Kuracja antybiotykami często narusza florę bakteryjną, dlatego podczas leczenia i po nim ważne jest stosowanie środków probiotycznych. Te dostępne są w aptekach bez recepty (np. LaciBios Femina, Lactovaginal). 

Aby ograniczyć ryzyko powrotu infekcji warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w kefiry, jogurty naturalne oraz ograniczyć cukry. Również częste korzystanie z basenu, siłowni czy sauny może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji. Można je zminimalizować stosując wyżej wymienione środki. Ważna jest również odpowiednia higiena intymna i stosowanie płynów specjalnie przeznaczonych do mycia okolic intymnych. Zwykłe żele i mydła naruszają delikatną florę bakteryjną pochwy i zmieniają odczyn pH.

 

Grzybica pochwy - nowości 

Na rynku pojawiła się doustna szczepionka przeciwgrzybiczna. Dwie dziesięciodniowe kuracje preparatem Candivac (około 50 zł/30 tabletek) lub Femivaxin, w dwudziestodniowym odstępie, mają skutecznie zapobiegać nawrotom choroby.  Przeprowadzone badania kliniczne są bardzo obiecujące. Wykazały, że u 75% pacjentek stosujących preparaty w ciągu roku nie nastąpił nawrót choroby.Szczepionki są dostępne w aptekach, bez recepty.

 

Grzybica - mity

Istnieje wiele mitów na temat leczenia grzybicy. Absolutnie nie można jej leczyć na własną rękę, a irygacje z octu czy wkładanie do pochwy czosnku,  mogą znacznie pogorszyć sprawę.

Z grzybicą można i trzeba walczyć. Nie leczona powoduje osłabienie układu odpornościowego i przyczynia się do wielu chorób.  Statystyki pokazują jednoznacznie, że grzybica pochwy jest problemem powszechnym i dotyka wielu kobiet. Jeśli zaatakuje akurat nas,  nie należy się jej wstydzić, a jak najszybciej udać się do ginekologa i podjąć odpowiednie leczenie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Artsem Martysiuk All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 31, 2018
jak dobrze zrozumialam lekarza to ten lek dziala tez na bakterie i wtedy nie jest wazne czy przyczyna sa bardzeij bakterie czy to grzybica
Ocena:
Lipiec 31, 2018
a czy on dziala na wszystkie infekcje bakteryjne tez?
Ocena:
Lipiec 30, 2018
mi ginoxin wyliczył grzybice bardzo szybko i nie mam żadnych nawrotów tylko trzeba pamiętać żeby nie robić żadnych przerw jak już zacznie się stosować ten lek
Ocena:
Lipiec 30, 2018
a sprawdza u siebie? interesuje mnie czy objawy mijaja i nie wracaja bo ja mam problem z nawrotami
Ocena:
Lipiec 28, 2018
Ja teraz stosuje Gynoxin optima na grzybice, lekarz mi to zalecił.. podobno bardzo skuteczny
Ocena:
Lipiec 27, 2018
kasia a jakie masz objawy? bo ja u siebie tez podejrzewam jakos infekcje, ale nie wiem czy to odrazu grzybica
Ocena:
Lipiec 27, 2018
jak skutecznie wyleczyc grzybice? mecze sie z tym tak naprawde co chwile... co jakis lek zastosuje to potem znow wraca
Ocena:
Wrzesień 10, 2016
to prawda, podobno leczenie doustne w tak zwanych pulsach, czyli dawkach, jest najskuteczniejsze. Nie trzeba powtarzać terapii i grzybica nie wraca.
Ocena:
Sierpień 26, 2016
Kochana, jak się ta grzybica zadomowi to żadne globulki jej nie ruszą. Problem wraca i znów zostaje zaleczony. Proponuje poczytać o terapii doustnej, mi naprawdę pomogła i ostatecznie zakończyła przykre dolegliwości.
Ocena:
Sierpień 10, 2016
Przeciwgrzybiczne to dobre są globulki dopochwowe gynauxil, stosowałam je raz ale szybko pomogły. Kwas mlekowy który jest tam zawarty właśnie ma działanie ściągające a także
przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i
przeciwpierwotniakowe. Mi pomogły!
Ocena:
Kwiecień 21, 2016
ja niestety wiem co to jest grzybica i jak długo ją się leczy. Wszystko zaczęło się od naprawdę mocnego antybiotyku i spadku żelaza. W konsekwencji czego przez jakieś dwa miesiące łapałam wszystkie możliwe dolegliwości, począwszy od kataru a kończąc na upławach. ostatecznie zrobiłam wymaz i na jego podstawia miałam dobrane leczenie dopochwowe. Dodatkowo wprowadziłam zdrową i zbilansowaną dietę, eliminującą cukier. Probiotyk brałam przez całą kuracje oraz jeszcze miesiąc później. Faktycznie laciobios femina był wybawieniem, ze względu na to że jest doustny i choć jego nie trzeba było aplikować "dowcipnie". w tej chwili jestem już zdrowa ale przestrzegam was kobietki kochane, jeśli bierzecie antybiotyki nie zapominajcie o probiotykach, które kolonizują dobre bakterie i diecie wzmacniającej organizm.
Ocena:
Marzec 29, 2016
Ja wprawdzie po antybiotyku nie miałam grzybicy, ale za to dość poważnie zaburzyłam sobie florę bakteryjną pochwy. Musiałam potem przez jakiś czas brać probiotyk lacibios femina, który w końcu doprowadził wszytko do ładu
Ocena:
Grudzień 23, 2015
Ewelino, powinnaś takie powazne tematy omawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, ja bym tak zrobiła, choć jeśli ja odczuwam jakieś nieprzyjemne dolegliwości okolic intymnych zakładam na noc invag by miejscowo uzupełnić florę okolic intymnych i nie dopuścić do rozwoju infekcji, mnie szybko pomaga
Ocena:
Październik 29, 2015
mam pewien problem. Podejrzewam że mam grzybicę i współrzyłam z mężem a na dodatek jestem w ciąży w 33 tyg. Czy to bedzie miało wpływ na mojego dzidziusia? Czy mu coś zagraża?
Ocena:
Październik 27, 2015
@Michalin, Karolka ma rację. Również przechodziłam przez tę terapię. Jej długość zależy od tego, jak sporego i zajadłego masz grzybka. Wtedy warto sobie ściągnąć apkę, np. z leczpaznokcie, aby przypominała Ci o kolejnej dawce. Przy regularnym zażywaniu leków, szybciej pójdzie :)
Ocena:
Październik 25, 2015
to jest leczenie zlecone przez lekarza, podawane w cyklach np. siedem dni bierzesz lek doustny i później masz przerwę trzy tygodnie. Ilość takich powtórzeń ustala lekarz w zależności od rozwoju choroby.
Ocena:
Październik 22, 2015
A co to jest ta terapia pulsowa?
Ocena:
Październik 20, 2015
u mnie było leczenie globulkami ale problem ciągle wracał, ostatecznie problem wyleczyła doustna terapia pulsowa. Teraz mam święty spokój i zero problemów z grzybicą.
Ocena:
Lipiec 26, 2014
w moim przypadku najlepiej sprawdza się tantum rosa, lek w saszetkach, które rozpuszcza się w wodzie i wykonuje płukanki. lek nie jest drogi i szybko zwalcza zapalenia oraz grzybice
Ocena:
Grudzień 3, 2013
czynnikiem sprzyjajacym grzybicy jest też stosowanie antybiotyków, jestem tego doskonałym przykładem. co antybiotyk to i grzybica pochwy. ginekolog poleciła mi provag, to probiotyk ginekologiczny, który uzupełnia flore bakteryjną, co zapobiega grzybicy. mnie pomaga, bo juz od dawna nie mam żadnych problemów z infekcjami.