Obowiązki świadków

Na świadkach spoczywa odpowiedzialność za zorganizowanie wieczoru panieńskiego i wieczoru kawalerskiego, pomoc w przygotowaniach do ślubu i dopilnowanie, aby nic nie zakłóciło przebiegu uroczystości. Ale bycie drużbą to nie tylko obowiązki, to także pewnego rodzaju wyróżnienie – Młoda Para musi Wam naprawdę ufać.

 

druhna-swiadek-slub550

 

Świadkowa

Świadkowa bywa także zwana druhną, drużbą lub starszą. Odgrywa ona bardzo ważną rolę i często Panna Młoda korzysta z jej pomocy już przed ślubem. Druhna może zostać poproszona o pomoc w wyborze sukni ślubnej, kwiatów, dekoracji czy fryzury. Powinna także zorganizować wieczór panieński.

 

Drużba przyjeżdża do domu Panny Młodej przed ślubem, aby pomóc jej w ubraniu się i w ostatnich przygotowaniach. Dobrze jeśli świadkowa potrafi zachować zimną krew, gdyż zdenerwowana Panna Młoda może zapomnieć o wielu drobiazgach.

 

Podczas ślubu drużba czuwa nad komfortem Panny Młodej. Będąc tuż za nią, w razie konieczności poprawi welon, czy poda chusteczkę. Zaraz po uroczystości, podczas składania życzeń stoi tuż za Parą Młodą i wraz ze świadkiem odbiera z ich rąk kwiaty i prezenty.

 

Podczas zabawy weselnej opiekuje się Panną Młodą. Jeśli zajdzie taka potrzeba poprawi jej makijaż, fryzurę, czy przyszyje oderwaną haftkę. W jej torbie powinno znaleźć się wszystko to, co może przydać się w razie nagłego 'wypadku': zapasowe pończochy, nitka, agrafka, plaster.

 

Świadek

Świadek pomaga przyszłemu Panu Młodemu w wyborze garnituru, przewiezieniu alkoholu na salę, czy udekorowaniu auta. To właśnie drużba powinien zorganizować wieczór kawalerski.

 

Podczas uroczystości ślubnej świadek stojąc za Panem Młodym dba o jego komfort. Często też sprawuje opiekę nad obrączkami. Zaraz po uroczystości, wraz z druhną (lub drugim świadkiem), stoi za Parą Młodą i odbiera kwiaty i prezenty, które później pakuje do samochodu i dba, aby dotarły w wyznaczone miejsce.

 

Podczas wesela czuwa nad tym, aby na stołach nie brakowało napoi i alkoholu oraz odpowiada za komunikację z zespołem i obsługą uroczystości. Podobnie jak świadkowa powinien uczestniczyć w oczepinach, opiekować się gośćmi i rozwiązywać ewentualne, niespodziewane problemy.

 

Generalna zasada brzmi: W tym wyjątkowym dniu Młoda Para nie powinna się niczym martwić. To na drużbach właśnie spoczywa obowiązek dopilnowania wszystkich szczegółów, rozwiązania ewentualnych problemów, opieka nad gośćmi i zachęcanie ich do szampańskiej zabawy.

 

Oprócz powyższych obowiązków na rękach świadków mogą spocząć także inne (np. wynikające z regionalnych obyczajów) powinności.

 

Zdjęcie: Fotolia by © BVDC

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 8, 2018
Dlatego zawsze musi być to osoba zaufana i najbliższa nam!