Czym sypnąć na szczęście?

Obsypywanie Młodej Pary po wyjściu z Kościoła jest zwyczajem znanym od wieków. W Polsce najczęściej młodzi byli obsypywani ryżem lub monetami. Jednak przesądy ślubne ulegają modyfikacjom i obecnie coraz popularniejsze stają się różne wariacje na ten temat.

 

platki-slub550

 

Zwyczaje ślubne – obsypywanie Młodej Pary

 

Ryż

Ślub w Polsce bez ryżu nie istnieje, a dowodem na to jest fakt, że jest to najpopularniejsza tradycja w naszym kraju. Małe, białe ziarenka mają symbolizować dostatek, szczęście i płodność. Sypanie ryżem ma jednak swoich przeciwników. Niektórzy twierdzą, że nie powinno się tego robić, bo to marnowanie pokarmu, ciężko później posprzątać ziarenka, a do pozostałych resztek zlatują się gołębie. Na jednym z łódzkich Kościołów widnieje kartka z napisem: "Zakaz sypania ryżem!".

 

Ryż ciężko również wyskubać z włosów i wszystkich zakamarków sukni ślubnej. Niekiedy też ziarenka pozostawiają białe ślady na ciemnym garniturze Pana Młodego. Aby uniknąć zabrudzeń, ryż należy wcześniej dokładnie opłukać i osuszyć.

 

Monety

Równie często spotykane jest obsypywanie Młodej Pary drobnymi monetami. Ma ono zapewnić dostatnie życie nowożeńcom. Jeden z przesądów ślubnych mówi, że należy wyzbierać wszystkie monety aż do ostatniego grosika, a osoba, która uzbiera większą sumę będzie rządziła finansami w małżeństwie.

 

Jednakże zanim obsypiemy młodych pieniążkami warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Bowiem zbieranie monet z mokrego i brudnego podłoża nie jest przyjemne, a młoda na pewno ubrudzi suknię i rękawiczki.

 

Płatki kwiatów

Ostatnio coraz powszechniejszy staje się zwyczaj obsypywania Pary Młodej płatkami kwiatów (najczęściej róż). Płatki opadają dość wolno i pięknie prezentują się na zdjęciach. Mogą być sypane już w Kościele, ślicznie prezentuje się także droga do ołtarza usłana różami.

 

Aby płatki zachowały kolor i świeżość, najlepiej skropić je wodą i przechowywać w lodówce. Wadą zdecydowanie jest cena kwiatów, a alternatywą sztuczne, materiałowe płateczki.

 

Konfetti

Niektóre pary wybierają konfetti. Nie jest ono drogie i może mieć dowolny kształt i kolor. Mimo że prezentuje się naprawdę efektownie, to podobnie jak ryż, wpada w każdy zakamarek fryzur i strojów Młodej Pary.

 

Bańki mydlane

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie baniek mydlanych. Zwłaszcza dla dzieci robienie baniek będzie na pewno dużą frajdą. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy użyty do baniek płyn nie plami ubrań. Niestety po niektórych bańkach zostają na materiale 'glutowate' ślady.

 

Cukierki

Coraz częściej młodzi obsypywani są malutkimi cukierkami. Ma im to zapewnić słodkie życie. Sprawdzają się szczególnie dobrze, jeśli wśród gości weselnych jest dużo dzieci, które z pewnością chętnie pozbierają wszystkie smakołyki. Po tak kompromisowym rozwiązaniu, możemy spokojnie pojechać na dalszą cześć uroczystości.

 

Zdjęcie: Fotolia by © dancerP

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.